hhh

 

Multikulturní exekuce v ČR

Petr PAulczynski

Novinky.cz vyplivly titulek "Exekuce na dům Natálky bude zastavena. Vznikla kvůli třem tisícovkám." Poté následoval popis problému spočívající v tom, že rodiče nebohého děvčátka si vyrobili problém v podobě neuhrazené pohledávky za mobilní telefon v hodnotě asi 2700 korun. Celková pohledávka se pak, jak je u našich exekutorů zvykem, vyšplhala až někam ke 30 tisícovkám. Ponechme stranou novodobý gangsterský systém, který si právnická  exekutorská lobby vybojovala v parlamentu. To je jiný příběh. Zůstaňme u nestandardního příběhu exekuce na rodinu Sivákových. Během dopoledne totiž Novinky tento článek změnily ještě dvakrát. Napřed prý exekuci zastavil sám klient - telekomunikační společnost, podruhé prý celý dluh Natálčiny matky Anny Sivákové zaplatil dárce, který si nepřeje zveřejnit své jméno.

Nemohu si pomoci, ale rychlost, s jakou byla běžně provozovaná exekuční praxe změněna v akt milosrdenství se mi ani trochu nelíbí. Jednak nevím, proč článek o exekuci na mediálně známou rodinu Sivákových doprovázel srdceryvný síámek trvale znetvořené Natálky. Zadruhé nevím, proč zrovna v tomto případě opouští jinak nekompromisní postup sám exekutor. Bude tomu tak i v případě, že nepůjde o pozitivně diskriminované etnikum?

Samozřejmě, že tato zvláštnost neunikla pozornosti fejsbúkové komunity, která situaci komentovala po svém. Za nejpřesnější koment považuji tento: Celý případ Natálky je doslova jak exemplární extrakt příběhu z naší společnosti:
1. Najdou se otrlí blbci, kteří hodí zápalnou láhev do místnosti, kde spí dítě, jen proto, že tam bydlí cigáni...
2. Na rozdíl od jiných případů v obráceném garde (viz Patrik) následuje proces ostře sledovaný až ovlivněný médii...
3. Objeví se dluh rodiny Natálky, řeší to exekutor a dluh díky tomu naroste takřka... desetinásobně...
4. Poté se jim dluh odpustí, protože jsou to cigáni, navíc oběti rasistického útoku mediálně velmi známého...

Myslím, že každá z těchto vět tohoto příběhu výstižně charakterizuje nezdravý stav naší společnosti. Výsledkem této bohulibé akce může pak být situace jak ji popsal jiný aktér diskuze: "Rozhodli jsme se se ženou adoptovat romskou holčičku. Pro případ exekuce."

A tak pokládám básnickou otázku. Myslí si někdo, že nebýt exekuovaným příslušník etnika, jehož jméno se v multikulturně vyspělé společnosti málem nesmí vyslovit, aby člověk nedostal nálepku rasisty, že by exekutor vyměkl jako v daném případě, či že by se našel tak rychle neznámý dobrodinec.? Já si to rozhodně nemyslím.