hhh

Topolánek neudělal pravici pouze obludnou ostudu, ale úplně ji zničil

Ivana HAslingerová

Petr Kratochvíl, majitel divadla Ta FantastikaKdyž jsem si přečetla článek v Lidových novinách "Ty nechceš prachy? Jaký principy, vole? vítal Topolánek Kratochvíla" nebylo mi pouze "smutno a zároveň velmi nevolno z tohoto pána (jehož jméno neumím vyslovit), že  udělal spolu s p. Dalíkem pravici a celé zemi obludnou ostudu", jak mi napsal čtenář Pavel Svačil. On Topolánek pravici u nás neudělal totiž jen obludnou ostudu, ale úplně ji zničil.

Komerční producent, umělecký ředitel a zakladatel černého divadla TA FANTASTIKA Petr Kratochvíl, který se před definitivním odchodem z ČR rozhodl poskytnout LN poslední rozhovor, v něm popisuje mimo jiné své setkání s expremiérem Mirkem Topolánkem. Mj tam říká: "Jsem pravicový volič, světonázorem konzervativní člověk. Obhajoval jsem vždycky spíš Václava Klause než ODS. Dával jsem jim finanční příspěvky, ale už bych nikomu nedal ani korunu. Totální zhroucení pro mě nastalo, když přišel do strany Mirek Topolánek. Rozdíl mezi Topolánkem a Paroubkem je nula. Jedině ho chválím, že začal řešit třetí odboj a ocenil bratry Mašíny. Jinak pravicové straně jen ubližoval. Když jsem za ním přišel s dokumenty o problematice divadelních grantů, snažil jsem se mu vysvětlit, že mi nejde o peníze, ale o princip podpory umění v tomhle státě. Že nám chybí divadelní kategorie, zásadní pravidla i jasná kulturní politika. Řekl mi tehdy: "Ahoj čur***, podívej se, jak jsem zhubnul! Co je? Co to je? To nebudu číst, vole, kolik chceš? Cože? Ty nechceš prachy? Jaký principy, vole? Ááááále, na to se vyser!" Od té doby už ódéesku nepodporuju."

K tomuto nezbývá, BOHUŽEL, než dodat: "Máte pravdu pane Kratochvíle." Mohla bych o tom psát celý traktát, ale myslím si, že nejvýstižněji to řekl na 19. Kongresu ODS Václav Klaus ve svém několikaminutovém projevu, v němž se rozloučil s jeho delegáty. Atmosféru Kongresu i Klausův smutný odchod ze strany, kterou vybudoval, 13 let vedl a která zářila tehdy jako nádherná hvězda mezi těmi postkomunistickými stranickými pohrobky, popisujeme spolu s jeho doslovným projevem v článku: Václav Klaus: "ODS se přeměnila z pravicové strany idejí ve stranu politického středu a lobbystických zájmů". Od té doby to šlo se stranou dolu a ani seriózní pan Nečas zatím nemá sílu ji navrátit její původní noblesu, protože se dosud jasně nedistancoval od Topolánka a jeho lidí. Je to obrovská škoda pro nás pro všechny.

Snímek přetisknut z LN