|
|
AMERIKA PŘIŠLA DO PRAHY ZA BÍLOU! Josef Louda „Dnes to prasklo!“ Lucie Bílá tak dlouho mlžila, až se to déle už udržet nedalo – na tiskovce v Hudebním divadle Karlín (HDK) dostali novináři informaci z první ruky: Bude to Lucie, kdo se vbrzku promění v Carmen. Muzikálová postava je v nové verzi v neustálé proměně. Na místo původně ponuré postavy, Lucie je předpokladem Carmen plné vášně, žáru a lásky tak, jak jej nově pojali noví tvůrci a jak jej také zpodobňuje logo. Nový příběh s původní Carmen bude mít jen pramálo společného. Nová verze tohoto tématu, kterou pro Hudební divadlo Karlín píše trojice zkušených amerických autorů, již zmiňovaný Frank Wildhorn (hudba), Norman Allen (libreto) a Jack Murphy (texty), není stejná jako původní kniha nebo opera. Není to „moderní verze“ Carmen, ale, tak jak jej zpracovali Egon Kulhánek a Adam Novák, jde o příběh Carmen „inspirovaný“. Stalo se to, v co někteří u nás jen doufali. Doma má Lucie Bílá již všechny ceny a uznání, které může jediná hvězda v naší pop music dosáhnout. Přesto se Lucie Bílá až dosud zdržovala na domácí scéně, i když se ví, že měla tzv. na víc, že byla-je hodna označení světové pěnice. Teď se konečně dočkala - hudební svět přišel za ní! Nejprestižnější osobnosti z americké muzikálové provenience se rozhodly, že nejde-li Bílá do Ameriky, musí přijít Amerika za ní. A všichni ti, co sem přijeli na pozvání a doporučení našich producentů a autorů, že tady je ta pravá hvězda pro jejich muzikál, se nechali slyšet. Praha je krásná. Učarovala nás stejně jako Lucie-je to ona-je to Carmen!!! Ti co za to mohou Hudební divadlo Karlín „odtajnilo“ první informace o projektu, o němž se již v muzikálových a divadelních kuloárech dlouho hovoří i bulvárně spekuluje. Je jím nový americký muzikál CARMEN, muzikál, který se, věřme, stane muzikálovou událostí roku! Pod záštitou primátora hl. m. Prahy MUDr. Pavla Béma se v přípravách světové premiéry muzikálu Carmen historicky poprvé spojily výrazné producentské schopnosti managementů Hudebního divadla Karlín a Divadla TaFantastika. V koprodukci s Divadlem TaFantastika, připravuje HDK světovou premiéru amerického muzikálu CARMEN! S CARMEN přichází do Prahy velkolepá divadelní podívaná v broadwayském stylu, ve které nebudou chybět ani odvážná cirkusová čísla. Hvězdné obsazení a nádherná hudba Franka Wildhorna slibují úžasný divadelní zážitek, jaký Praha ještě nepoznala. Poprvé v historii spatří Praha ve světové premiéře dílo renomovaných broadwayských autorů! Světová premiéra amerického muzikálu bude v říjnu 2008 v Hudebním divadle Karlín. První představení proběhne 24. září 2008 – předprodej byl již zahájen!
Styl hudby Franka Wildhorna se obtížně definuje: je to směsice populární, divadelní a vážné hudby. V roce 1999 se Frank Wildhorn stal prvním americkým skladatelem po 22 letech, kterému se hrály tři tituly na Broadwayi současně. Byl to Jekyll & Hyde - dvě nominace na cenu TONY, The Scarlet Pimpernel - čtyři nominace TONY a The Civil War - dvě nominace. Všechny tyto show obletěly celé Spojené státy a viděli je diváci v mnoha zemích všech kontinentů. Frank Wildhorn rovněž dopsal několik nových písní do muzikálu Victor/Victoria a na Broadwayi nedávno uváděli jedno z jeho posledních děl Dracula: The Musical. Nesmrtelné melodie z muzikálu Jekyll & Hyde zaznívají často při nejslavnostnějších příležitostech: zahajování Olympijských her a dalších vrcholných sportovních událostí, při výročních setkáních politických stran a dokonce při inaugraci prezidenta Clintona v podání Jennifer Holliday. Lucie Bílá s autorem hudby Frankem Wildhornem Písně Franka Wildhorna mají v repertoáru takové hvězdy jako je Whitney Houston, Natalie Cole, Kenny Rogers, Sammy Davis Jr., Liza Minnelli, Julie Andrews, Freddie Jackson, Patti LaBelle, The Moody Blues, Jeffrey Osborne, Johnny Mathis, Colm Wilkinson a mnozí další. Frank Wildhorn byl tak spokojen s pražským uvedením muzikálu Jekyll & Hyde v Hudebním divadle Karlín, že přišel sám s nápadem napsat pro toto divadlo původní muzikál, který zde bude mít světovou premiéru.
Jack Murphy, texty Jack Murphy je autorem celé řady divadelních projektů a to nejenom jako textař, ale i jako skladatel. Na hudbu Franka Wildhorna napsal texty pro album Lindy Eder „And So Much More“ (EMI) a řadu jejích dalších písní. Spolu s Mary Bracken Phillips složil hudbu k muzikálu Silver Dollar - premiéra v Goodspeed Opera House a spolupracuje s takovými společnostmi jako je A&M, Verve, MGM, Elektra, Columbia, ABC Dunhill a United Artists Music. Ve spolupráci s Frankem Wildhornem a Gregory Boydem napsal texty k muzikálu The Civil War a s Frankem Wildhornem dále napsal scénáře a texty k muzikálům Waiting For The Moon, Rudolf - The Last Kiss (premiéra v roce 2006) a Hrabě Monte Cristo¸ který bude mít premiéru v březnu 2009 ve Švýcarsku.
Norman Allen, libreto Dramatik Norman Allen je držitelem prestižní ceny Helen Hayes Award a dvou cen Emmy Awards za své scénáře pro PBS-TV. Allen je autorem Nijinsky´s Last Dance (Helen Hayes Award za vynikající hru) a In The Garden (Charles MacArthur Award za vynikající novou hru). Obě hry měly premiéru v Signature Theatre ve Washingtonu, DC a první z nich se rovněž hrála v Budapešti, Johannesburgu, na festivalu v Edinburgu a po celých Spojených státech. Další tituly: The Light of Excalibur, Coffee With Richelieu a Journey Home. Allen je autorem celé řady televizních scénářů a rovněž přispívá do uměleckých rubrik The Washington Post, The Baltimore Sun a Smithsonian Magazien.
Gabriel Barre, režie Gabriel Barre měl tu čest režírovat první titul nové sezóny ve Westport Country Playhouse v Connecticutu a to nový muzikál legendární dvojice Kander a Ebb All About Us, v hlavních rolích s Cady Huffman, Shulerem Hensleyem a Earthou Kitt. Barre rovněž režíroval turné populárního muzikálu Pippin, které mělo premiéru v Goodspeed Opera House. Z jeho nejznámějších off-Broadway režií stojí za zmínku především The Wild Party, která byla nominována na 13 Drama Desk Awards a 5 Outer Critics Awards, včetně ceny za nejlepší režii (za tu byl odměněn i cenou Calloway Award). Z dalších off-Broadway režií jmenujme Summer of ´42, Stars in Your Eyes, Honky-Tonk Highway, John&Jen nebo Almost, Maine. Pro Rodger and Hammerstein režíroval jejich muzikál Cinderella, dále populární muzikál Sweeney Todd, Finian´s Rainbow (Divotvorný Hrnec), Houdini a mnoho dalších, včetně světové premiéry Camille Claudel Franka Wildhorna a Nana Knightona s Lindou Eder v hlavní roli. Další tituly: Stand By Your Man, Hay Fever, Private Lives či Pericles v Shakespearově divadle v New Jersey. Jako herec se Gabriel Barre často objevuje ve filmu a televizi a byl nominován na cenu TONY.
Andrea Bartha, scéna a kostýmy Narozena v Budapešti. Studovala malbu a dějiny umění na univerzitě v San José v Kostarice, kde při studiích pracovala v Národním divadle Costa Rica jako scénografka. Ve studiích pokračovala v Budapešti na Univerzitě Eőtvőse Lóránda na fakultě společenských věd. Graduovala z historie a filozofie umění a pokračovala postgraduálním studiem dějin a teorie divadla. Publikovala články o výrazových prostředcích jeviště. V roce 1990 napsala a vydala knihu „Divadelní design na přelomu století“. Současně s teoretickými pracemi se zapojila do maďarského undergroundu, tanečního divadla a multimediálních experimentů, kde působila jako herečka, tanečnice a návrhářka. Je spoluzakladatelkou „Pankrator Balett Action Group“ a v devadesátých letech vytvořila četné „performance“ a „happeningy“. Od roku 1991 pracuje především jako kostýmní návrhářka pro divadla nejenom v Maďarsku, ale také v Anglii, Dánsku, České republice, na Slovensku a ve Švédsku. V roce 1991 získala maďarskou cenu za Nejlepší kostýmní návrh, je čtyřnásobnou držitelkou Maďarské ceny kritiky, slovenské Ceny kritiky DOSKI za nejlepší kostýmy (rovněž nominace za nejlepší scénický návrh) a ve Švédsku byla nominována na cenu za Nejlepší kostýmní návrh. Maluje, zúčastňuje se výstav a v roce 2004 měla samostatnou výstavu pod názvem DE/SIGNS. V roce 2007 vytvořila pro Hudební divadlo Karlín nové kostýmy pro operetu Čardášová princezna.
Snímky Josef Louda, www.fotomotiv.cz |