Kulturně-hospodářská revue Fragmenty, ročník XII, červenec 2008                  Revue Fragmenty je denně aktualizovaná, tisková podoba je její podmnožinou.

 

 

NOVINKY

CENÍK inzerce

ANOTACE

HLAVNÍ STRANA

Perspektivy ekonomikyZdravotní politikaNF Klausových

 

 

Dubnové číslo revue klikněte na obrázek:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Usnesení

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ilustrace

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Prezident republiky Václav Klaus zahájil své druhé funkční období

Ivana Haslingerová

Přesně v den 158. výročí narození zakladatele našeho novodobého státu, prezidenta T. G. Masaryka, 7. března 2008, ve starobylém Vladislavském sále Pražského hradu  na společné schůzi obou komor parlamentu stvrdil Prof. Ing. Václav Klaus, CSc. svým podpisem slova ústavního slibu a zahájil tak své druhé funkční období v úřadu prezidenta České republiky. Po Václavu Havlovi je druhým prezidentem samostatné České republiky a desátou hlavou státu od vzniku Československa v roce 1918. Poprvé byl zvolen v roce 2003, úřadu se tehdy ujal rovněž 7. března. Funkci obhájil letos 15. února.  Jeho druhý prezidentský mandát vyprší 7. března 2013.

I když v letošní prezidentské volbě získal Václav Klaus hlasy netradičním a neobvyklým způsobem v tzv. veřejné volbě, která se ukázala být nešetrnou vůči volitelům, jemu dala silný mandát, neboť díky ní  česká veřejnost na vlastní oči viděla, že nebyl zvolen hlasy komunistů, ale vznikem přirozené demokratické koalice. Může tudíž jednat naprosto svobodně a utichnou hlasy jeho oponentů, že bez komunistů by v čele státu nestál. Pikantní na tom v minulém období zejména bylo, že nejvíce mu toto vytýkali přátelé předchozího prezidenta Václava Havla, který byl v prvním období zvolen komunisty dokonce stoprocentně a v dalších obdobích rovněž získal mandát i díky jejich podpoře.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ještě poslední kontrola slavného pera pečlivým hradním ceremoniářem Jindřichem Forejtem a do zaplněného Vladislavského sálu převede čestná stráž pana prezidenta

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Inaugurace se účastnil i bývalý prezident Václav Havel s chotí Dagmar Havlovou

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Po státní hymně již pan prezident očekával kdy bude vyzván ke složení prezidentského slibu   přísahou na Ústavu ČR

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pan Forejt si musel nyní oddechnout neboť pero psalo po složení přísahy bezchybně

 

Přestože náš ústavní systém není prezidentský, hlava českého státu má významné pravomoci a prezidentský úřad má v naší zemi tradičně vysokou prestiž a těší se úctě a vlivu. Před pěti lety pan prezident při své inauguraci ve Vladislavském sále řekl, že nechce být "hybatelem politické scény". Letos však zdůraznil, že prezidentská volba ukázala, že je třeba v naší politice usilovat o větší svornost a kooperativnost a že je třeba zvyšovat důvěru veřejnosti v náš nepochybně svou podstatou vysoce demokratický systém. "O to se pokoušejme!" vyzval přítomné politiky prezident. Z toho, že hovořil v množném čísle, je zřejmé, že se o to bude pokoušet i on. Má na to plné právo, neboť významnou složkou prezidentské aktivity je reprezentace zájmů České republiky v zahraničí na základě důsledné loajality prezidenta především ke své vlastní zemi. Prezident dále důrazně připomněl, že Česká republika je ve světě pozitivně hodnocenou zemí a doslova řekl opět v množném čísle: "musíme se proto - každý z nás - snažit k tomu svou aktivitou v rovině bilaterální i multilaterální přidávat co nejvíce".  Opět tím zdůraznil, že nejen politici, ale i on se zapojí jako státník do politického procesu. Panu Paroubkovi se jeho ušňupaný tah s přímou volbou  vrátil jako bumerang. Nedomyslel ve své nenávisti, že díky ní dojde k velkému morálnímu i faktickému posílení mandátu prezidenta republiky.

Prezident Václav Klaus zdůraznil, že i v budoucnu bude postupovat v souladu s ústavou, využívat možností, které mu dává: "Veřejnost mi po celou dobu mého prvního mandátu vyjadřovala vysokou podporu navzdory tomu, že jsem nebyl vždy konformní s postoji politických stran, které právě tvořily vládní exekutivu. Pokud to bude třeba, budu tak postupovat i v budoucnu. Současně však platí, že ve využívání možností, které mi ústava dává, budu nadále opatrný a spíše konzervativní."

Profesor Klaus nebyl sice volen tak jako americký prezident všemi občany, měl ale i bez volební kampaně jejich velkou podporu a to nejen v období volby, ale po celých předchozích pět let. Jistě i to zapůsobilo na některé váhající volitele. Václav Klaus proto ve svém projevu za tuto všelidovou podporu občanům poděkoval: "Chci poděkovat občanům České republiky, kteří mi, ač sami přímo nevolili, vyjadřovali tak silně svou podporu, že to jistě významně přispělo k mému zvolení. Své zvolení vnímám jako odpovědnost a závazek nejen vůči politické reprezentaci jako celku, ale i deseti milionům občanů ČR. Chci poděkovat všem v mé blízkosti, mé manželce, rodině, přátelům a nejbližším spolupracovníkům. Chci poděkovat Občanské demokratické straně, která mne jako svého kandidáta navrhla a ve volbě prosadila. Hlasů, které jsem dostal, si velmi vážím a vnímám je především jako velkou odpovědnost a závazek. Závazek nejen vůči těm, kteří mi při volbě dali svůj hlas, ale vůči politické reprezentaci jako celku a především vůči deseti milionům občanů České republiky. Chci proto ještě jednou ujistit nejen Vás ve Vladislavském sále Pražského hradu, ale prostřednictvím televizních a rozhlasových přenosů každého občana naší republiky, že svůj úřad budu i nadále brát především jako službu své zemi a jejím lidem."

Pan prezident dále připomněl, že v blízké budoucnosti čeká Českou republiku předsednictví EU, které pro nás bude důležitou zkouškou, ale současně i příležitostí. ČR musí obstát nejen po  nelehké stránce organizační a technicko-administrativní, ale zejména musí obstát sama před sebou v úsilí přispět k tomu, aby byla Evropská unie více demokratickou organizací evropských států a jejich občanů než organizací politiků a jejich úředníků.  Prezident republiky dále zdůraznil, že nám jde nejen o spolupráci v Evropské unii, ale i o silnou transatlantickou vazbu se Spojenými státy, o dobré vztahy se sousedy, o aktivní partnerství s dalšími světovými velmocemi. Je proto velice důležité, aby politici v co největším souladu s českou veřejností veřejností táhli v zahraniční politice za jeden provaz. Václav Klaus se také zmínil o významu krajských senátních voleb, na které se česká politická scéna chystá na podzim. Kraje i Senát prokázaly svou oprávněnost a výsledky těchto voleb by měly znamenat další krok k prohlubování naší politické demokracie. Volby by proto měly podle pana prezidenta proběhnout důstojně a že volební kampaň svou kvalitou a férovostí dát příležitost k tomu, aby vyhráli ti nejlepší.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Po odchodu z Vladislavského sálu se pan prezident se vydal s paní ministryní obrany na přehlídku nastoupené jednotky na prvním hradním nádvoří

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nastoupené jednotky odcházejí

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nyní nastává vojenská přehlídka a první hradní nádvoří se zaplňuje množstvím praporů a vojáků v nablýskaných uniformách

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pak pozdravil pan prezident přítomné občany a odešel se i s chotí s nimi přivítat. Při pohledu na ten chumel, který stále rostl nám bylo líto ostrahy, která zodpovídala ze bezpečnost pana prezidenta, ale jak se ukázalo, Václav Klaus zocelený Sarajevským atentátem  přežil i tento "útok"

 

 

 

Pan premiér Topolánek musel mít z celé slavnosti velkou radost, protože na volbě pana prezidenta měl velkou zásluhu. Bohužel místo toho, aby si šel vše domu v klidu oslavit, musel i v tento den mířit do Kramářovy vily kvůli sice naprosto bezvýznamnému politikovi, který dokonce ani na prezidentskou volbu nedokáže přijít včas, aby řešil snad již po padesáté podle slov klasika "Kam s ním?" Škoda, že přehlédl Daliborku a nesvolal schůzi vlády tam

 

 

 

 

 

 Když se vymanil pan prezident ze sevření davu, odešel položit kytici květů ke hrobu patrona České země svatého Václava a pomodlit se k Bohu, aby mu pomohl dobře vykonávat náročnou funkci.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pan kardinál Vlk  požehnal panu prezidentovi a poprosil Boha, aby nad ním držel ochranou ruku. Přáli jsme si v tom okamžiku, aby ho Bůh poslech. 

 

 

 

 

 

 

Po odchodu ze Svatováclavské kaple se pan prezident odešel do Španělského sálu pozdravit s gratulanty...