hhh

Nespletl si Sobotka ordinaci?

Michal Martišovský

"My slíbíme spravedlivější systém přerozdělování veřejných prostředků, spravedlivější daně" - tak pravil Bohuslav Sobotka pro Právo. Ohraná sociálně demokratická písnička na kterou slyší spoustu spoluobčanů. Především ti, pro které je třídním nepřítelem soused s lepším autem. Progresivní zdanění je pokuta za pracovitost a úspěch. Pro mě je to nejen otázka finanční ale i etická, zasahující do práv a svobod občanů. Občané jsou si rovni před zákonem, měli by také platit "rovné daně". Pokud stát vezme více těm schopnějším, zbude méně na investice a mzdy. Přibude těch, kteří budou stát na daních okrádat. Progresivní zdanění je nemorální a demotivujici. Podle stejné logiky by měli Romové dostávat vyšší tresty, protože více kradou. S přerozdělováním a progresivní zdaňováním by měl být pan Sobotka opatrný. Na ekonomickém chodu státu se nijak nepodílí a nepodílel. Po ukončení vzdělání (hrazené z daní občanů) zasedl do lavice poslanecké sněmovny a sedí tam dodnes. Pana Sobotku celý život živí ti, které chce progresivně okrást.

Bohuslav Sobotka hlásá a touží po "spravedlivější" dani po léta. Pokud se jedná o tak zásadní prioritu, proč vyšší daně sám neplatí? Co mu brání? Jeho průměrný příjem od r. 2003 do r 2011 činil 90 000 Kč. Plat více než nadstandardní, proč část neodevzdává? Mohl by být pro všechny občany příkladem politika, který sociální politiku nejen hlásá, ale také aktivně vykonává. Pan Sobotka nejen, že vyšší daně neplatí. Naopak - jako poslanec nárokoval náhrady určené k účelům, které nevyužíval. Mohl klidně tyto náhrady věnovat charitě, dětským domovům, seniorům - všem těm, kterými se pravidelně zaklíná před volbami. Jedna věc jsou slova, resp. kecy, druhá činy. Pan Sobotka náhrady čerpal a za peníze v Praze pořídil být. Luxusní, za 7 miliónů. Senioři, ústavy, důchody, nemocní šly stranou a sociální cítění pana Sobotky se soustředilo pouze na jeho vlastní koryto. Zachoval se stejně jako farář, ktery ovečkám v kostele káže o lásce a rodině, v zákristii osahává ministranty.

Sobotka není sám, politici ČSSD (nejen) rozlezlí v dozorčích řadách potichu, sociálně demokraticky dojí statisíce z polostátních firem. Přesně v duchu socialistů - všem sebereme, na naše nám ale nesahejte.

"Zajímavé" je také působení pana Sobotky coby ministra financí.

Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality prošetřuje okolností týkající se přechodu firmy Škoda Holding do rukou investorů ze skupiny Appian. Investiční skupina Appian s nejasnou vlastnickou strukturou kromě plzeňské Škodovky výhodně zprivatizovala také Mosteckou uhelnou společnost. O prodeji Škody rozhodovala sociálně demokratická vláda pod vedením Vladimíra Špidly. Transakce byla definitivně schválena 9. prosince 2002. Ministrem financí tehdy byl právě Bohuslav Sobotka. Jak je možné že vláda, resp. ministr financí schválil prodej strategické firmy, aniž znal kupující? V květnu letošního roku začala Ostravská pobočka protikorupční policie prověřovat odprodej OKD. Kabinet Stanislav Grosse v roce 2004 podle návrhu tehdejšího ministra financí Bohuslava Sobotky (ČSSD) schválil odprodej 46 procent akcií státu v OKD za 4,1 miliardy korun. Podle auditorské firmy Ernst & Young mohl ministr financí Bohusla Sobotka dostat od firmy Karbon Invest za státní podíl v OKD až šestkrát více. Tedy 24 miliard korun. Odpuštění 26 miliónů korun na daních příteli a bývalému estébákovi Vladimírovi Dvořákovi je jen další třešničkou na eintopfu kariéry ekonoma Bohuslava Sobotky.

O tom jak "vyspělé" sociální citění má předseda ČSSD sám názorně popsal sám na svém blogu Rovnátka a poplatky. Mj. uvádí, že "Ve svých 36 letech jsem se nechal neuváženě přemluvit a pustil se do srovnání chrupu prostřednictvím pevných rovnátek. Docela mne překvapilo, že i tyto nezbytné návštěvy Tomáš Julínek zpoplatnil třicetikorunovým (regulačním) poplatkem. Tzn. Bohuslav Sobotka se nechal "neuváženě" přemluvit ke kosmetické a v žádném případě nezbytné úpravě chrupu a diví se, že mu tento zákrok neuhradí občané České republiky. Nejen, že má pan Sobotka plat o kterém že průměrnému občanovi může jen zdát. Průměrný občan také panu Sobotkovi musí přispívat na stravování v dotovaných restauracích, dovolenou v poslaneckých střediscích atd. Co takhle vybělit chrup by pan předseda za státní nechtěl?
Suma sumárum: Pan Sobotka připravil občany české republiky o nějakých 20 milirad, stategický podnik Škoda prodal "někomu", neoprávněně čerpal poslanecké náhrady, kamarádíčkovi věnoval z rozpočtu 26 miliónů. A pan Sobotka žádá po občanech spravedlivější přerozdělování a spravedlivější daně? Nejsem si jist, zda si pan Sobotka nespletl ordinaci. Škoda, že lékaři nedokáží rovnat také charakter. Na to bych mu na to s radostí připlatil.
blog.idnes.cz