hhh

Pohled do historie ankety o nejabsurdnější bankovní poplatek – 1. díl

Rok 2005 – poplatek za příchozí platbu - podívejte se, kde jej dnes platíme


Autor: BP.com


Připravili jsme pro vás seriál článků, v nichž budeme mapovat kondici bankovních poplatků, které zvítězily v jednom z ročníků naší ankety o nejabsurdnější bankovní poplatek. Jedná se o ohrožené druhy? Jak se jim daří? Existují ještě vůbec? Pokud ano, kde? Odpovědi na tyto otázky skrývají sazebníky bank, do nichž jsme se ponořili. V tomto prvním díle budeme pátrat po vítězi prvního ročníku ankety o Nejabsurdnější bankovní poplatek r. 2005.
Poplatek za příchozí bezhotovostní platbu na účet klienta
Vítězství v premiérovém ročníku ankety z roku 2005 získal poplatek za příchozí platbu na účet klienta. Vcelku překvapivé může být zjištění, že tento bankovní poplatek stále existuje. Ba co víc, daří se mu velmi dobře, a to především u větších bank, jak dokládá následující tabulka. V prvním sloupci naleznete banku, v druhém pak informaci o tom, zda je poplatek za příchozí platbu účtován pro některého z klientů banky. Jelikož se portfolio produktů bank složené s jednotlivých účtů, balíčků a cenových programů velmi rychle vyvíjí, může být daný poplatek – a praxi také je – účtován jen některým klientům. Ve třetím sloupci pak naleznete tento bankovní poplatek vyjádřený ve formě ceny v Kč za jednu položku.
Poznámka: Věnujte pozornost upřesňujícím informacím pod touto tabulkou.


Banka

Účtuje banka poplatek některému ze svých klientů? ANO / NE

Cena
(za položku)

Česká spořitelna

ANO 

7 Kč

ČSOB

ANO 

6 Kč

Komerční banka

ANO 

0 / 5 (7) Kč

UniCredit Bank

ANO 

0 / 6 Kč

GE Money Bank

ANO 

0 / 5 Kč

Raiffeisenbank

ANO 

0 / 5 (7) Kč

Poštovní spořitelna

NE

0 Kč

Citibank

NE

0 Kč

mBank

NE

0 Kč

LBBW

ANO 

2 Kč

Volksbank

NE

0 Kč

FIO banka

NE

0 Kč

ZUNO

NE

0 Kč

Equa bank
(dříve Banco Popolare)

NE

0 Kč

Zdroj: Sazebníky bank; www.bankovnipoplatky.com 

 

Česká spořitelna
Česká spořitelna svým klientům účtuje 5 Kč za příchozí platbu a navíc 2 Kč clearing ČNB v případě, že jde o platbu z jiné banky. Poplatek za příchozí platbu se neplatí u účtů Xkonto, cena není stanovena ani pro účty založené do 30. 9. 2006 s názvem Xtra konto, ani pro Šikovné spoření České spořitelny, Šikovné spoření České spořitelny Plus a Internetové spoření České spořitelny.
ČSOB
V ČSOB platí klienti po 6 Kč za každou příchozí platbu, ať jde o transakci tuzemskou, nebo o transakci plynoucí ze zahraničního účtu.
Komerční banka
I u Komerční banky zaplatí klient za příchozí platbu (mimo připsaných inkas) 5 Kč, nadto další 2Kč příplatek za platby zpracované prostřednictvím mezibankovního platebního styku. U balíčků Můj účet a G2.2 je tato služba poskytována zdarma.
UniCredit Bank
V rámci banky jsou příchozí platby zdarma, 6 Kč klient zaplatí jen za peníze, které na v bance vedený účet přistanou z jiného bankovního ústavu.
GE Money Bank
U Konta Genius Start služba stojí 5 Kč, za položku vzniklou z inkasa došlou na účet klienta zadaného na obchodním místě GE nebo přes přímé bankovnictví pak zaplatíte 3 Kč. Banka nic neúčtuje u Konta Genius Active, Genius Optimal ani Genius Gold.  U Konta Genius Student se platí pouze za položku z inkasa zadaného prostřednictvím služby přímého bankovnictví nebo na obchodním místě GE Money Bank, a to 3 Kč.
Raiffeisenbank
Pro klienty eKonta nebo Student je příchozí platba zdarma. Pro klienty vlastnící samostatné běžné účty stojí 5 Kč (v rámci banky) nebo 7 Kč (platba z jiné banky).
Poštovní spořitelna
Poštovní spořitelna poplatek za příchozí platby svým klientům neúčtuje.
Citibank
I v Citibank jsou příchozí platby zdarma, a to jak platby tuzemské, tak všechny platby ze zahraničí.
LBBW
LBBW účtuje svým klientům za příchozí platbu 2 Kč. V rámci balíčku 5 za 50 lze příchozí platby zdarma zvolit mezi 5 služeb zahrnutých v ceně 50 Kč měsíčně. U Qkonta hypotéka (299 Kč měs.) a VIP konta (499 Kč měs.) jsou všechny příchozí platby v rámci ceny.
Volksbank
Volksbank poskytuje tuzemské příchozí platby pro své klienty zdarma.
FIO banka
Ve FIO klienti neplatí za tuzemské příchozí platby a ani za platby směřující na jejich účty ze Slovenska.
ZUNO
V ZUNO bance jsou všechny příchozí platby nezpoplatněné.
Equa bank
V Equa bank (dřívější Banco Popolare) klienti za příchozí platby neplatí.