hhh

Standard a nadstandard nebo korupce a protekce?

Petr Paulczynski

Oranžový senát smetl se stolu reformu zdravotnictví. Prý  rozdělení zdravotní péče na standard a nadstandard znamená dělení národa  na chudé a bohaté. Marketingové heslo, které musí každého kdo není bohatý (a to jsme skoro všichni) zvednout ze židle. A každý musí senátu zatleskat. Dobře to kluci oranžoví vymysleli. To je blbý,  to se bude líbit. A podle průzkumů preferencí se zdá že se to líbí. Ve skutečnosti se zavedením těchto pojmů pouze legalizuje stav, který stejně dlouhodobě existuje, jenom se mu říká jinak. Ručičku na srdíčko. Kdo z nás nikdy nedal panu doktorovi husičku, lahvinku nebo obálečku, aby si zajistil nějakou výhodičku? Přednostní ošetření, operaci přímo panem primářem, přednostní zařazení do pořadníku operací či lepší kloubeček? Tvrdím se stoprocentní jistotou, že skoro každý. Jedině že by byl (jak prozradil jistý pan ředitel špitálu) "kulich".

Průšvih je, že to tak od časů socíku dodnes  funguje skrytě, pokoutně. Všichni ví, co stojí slepák a co stojí totální endoprotéza. Nikdo neprotestuje, nikdo z toho nedělá politiku. Nikdo neřve o korupci a protekci. Skutečnost byla a je prostě taková, že všichni, co mají dnes plná ústa korupce se alespoň na této mlčky podílí. Akorát že výnosy nejdou do kasy špitálu, ale do kasy chudáků doktorů co nedávno málem odcházeli do Německa.

Připusťme tedy, že zavedení standardu a nadstandardu je pouze legalizací toho, co tu existuje. Jediným problémem který je potom potřeba dořešit vydefinování toho, co to vlastně ten nadstandard je. Je-li pravdivé tvrzení pana mimistra Hegera, že nadstandard se týká jen půl procenta péče, je chování senátu a plná media keců jen bouří ve sklenici vody. A je zapotřebí urychleně definovat základní pojmy novinky.Problémem zůstává, že senátním zaseknutím reformy, zůstává zakonzervován faktický systém protekcí a korupcí. Zatímco navenek budeme proti těmto jevům odevšad bojovat, v reále zůstane staus quo. Mně takové řešení  připadá jak praví lidové úsloví "jako u blbejch na půdě".

Pacient v nadstandardu(vlevo dole) a ve standartu (vpravo nahoře) podle představ Senátu