hhh

 

Korupce jako ekonomický fenomén

Jan Preclík, předseda Hodnotitelské komise soutěže Manažer roku, člen výboru ČMA a člen Rady expertů ČMA

Po krátkém odstupu jsem se opět zúčastnil Fóra Zlaté koruny. Téma korupce jsem si nemohl nechat ujít. Žhavé téma a dobří speakeři přitahují. Předseda vlády Petr Nečas potvrdil hrozbu narůstající korupce, ale konkrétní efektivní postup jejího potírání neřekl. Posílení pravomocí NKÚ, když v čele je předseda s nedůvěrou v jeho morálku, je úsměvné a nevěrohodnotné. Dle mého názoru  nejlepší vystoupení,  jasně a cíleně přednesené, měl prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák. Jedinou mini připomínku mám, že se korupce týká 2/5 stavebnictví. Osobně si myslím, že z průmyslových odvětví je to jedno z nejpostiženějších. Jinak vystoupení bylo vynikající a trefuje se do černého a aktuelního. Miloš Zeman byl opět vtipný, ale to se od něj očekává. Připomněl, že zákon o „Prokázání původu příjmů a majetku“ z roku 1919 je stále aktuální. Poukázal (nejen on), že přes policii, státní zastupitelství a soudy přejde drtivá většina korupčních případů do ztracena. Senátorka z Ústeckého kraje uvedla konkrétní příklad, který odhalila v Krajské zdravotní. Nákup zdravotní techniky byl evidentně předraženo 120 milionů Kč – z 280 milionů korun na 400 milionů – což je přes 40% z tzv. FAIR TRADE ceny. Jednalo se o dvě magnetické rezonance a dalších 10 přístrojů zdravotnické techniky celkem za 400/280 milionů korun, nikoliv o dva rentgeny jak je uvedenio v tiskové zprávě. Nelze se pak divit, že sílí tlak na to, aby úsporný zdravotní systém hledal rezervy nejdříve zde. Oceněna za tuto investigativní protikorupční aktivitu byla paní senátorka vyhozením z práce. K tomuto bloku snad ještě patří to, že v panelistech Fóra byl i bývalý ředitel Fondu rozvoje MŽP Libor Michálek. Nikdo nechtěl (ani já) kazit Fórum otázkou, jak byl odměněn za to, že upozornil na údajný korupční pokus ve výši 500 milionů korun, event. 3 miliard. Uvádím to proto, že celou akcí se neslo, aby ti, co korupci pomáhají odhalit, byli hmotně  i společensky oceněni. Padl i návrh na zavedení zákona „FALSE CLAIMST ACT“, aby 15 % ze zachráněných peněz dostal ten, kdo na korupci upozornil. Dále bylo z jednání cítit, že neumíme (možná ani nechceme) přiznat paralelu mezi „provizí a úplatkem“ a mezi „lobbyingem a klientelizmem“. V tiskové zprávě se nepíše o dokumentu společnosti IPSOS TAMBOR, na kterém se podílel jeden z ředitelů Tomáš Macků, člen výboru ČMA. Jsou to 4 stránky exkluzivního výzkumu o stavu korupce v ČR (viz informační mail ČMA z 15.6.2011). Přečtěte si to, stejně tak jako vystoupení Jaroslava Hanáka. Stojí to za to.

Zajímavý je i materiál A.T. KEARNEY „THE SHADOW ECONOMY IN EUROPE 2010“, který mimo jiné ukazuje pozici ČR v EU 27. Průměr šedé ekonomiky na HDP je v EU 20 %, v ČR 17 %. Nejlepší je Rakousko – 8 %, nejhorší Bulharsko – 33 % (1 výtisk – 18 stran anglicky – jsem dal do kanceláře ČMA k ing. Macháčkové).

Co mi na Fóru chybělo? To, že podmínkou úspěchu v boji s korupcí jsou: společenská poptávka, nezkorumpovatelné orgány a hlavně morálně čistí a poctiví političtí a exekutivní vůdci. TI MUSÍ BÝT VZOREM.

Na závěr jedna kuriozita. ČR je v něčem také na špičce světa. „Akcie na doručitele bez registrace“ mají kromě nás ještě ostrovy Marshalovy a Mauru se 64 000 obyvateli.