Generální ředitel ČT Janeček oznámil rezignaci

Ondřej Vaněk, Pavel Kozdera

Generální ředitel veřejnoprávní České televize Jiří Janeček na právě probíhajícím zasedání Rady ČT oznámil rezignaci z funkce, a to ze zdravotních důvodů. ParlamentníListy.cz informaci přinesly jako první ještě před tím, než se svým záměrem Radu ČT seznámil.

„Janeček se chystá rezignovat ze zdravotních důvodů. Dostal totiž výsledky rozborů svého zdravotního stavu," uvedl zdroj z vedení ČT s tím, že zprávy byly pro Janečka zřejmě velmi závažné. Janečkova rezignace má být oznámena dnes na probíhajícím zasedání Rady ČT.Následně Janeček skutečně radě oznámil, že odstoupit hodlá 31. srpna tohoto roku s tím, že podle něj je tento termín dostatečně vzdálený, aby mohla rada jeho odchod s předstihem řešit.

Tak trošku šok

Když Janeček Radě ČT sdělil svůj záměr, byla rada evidentně zaskočena. "Považuji toto sdělení za překvapivé, nicméně seriozní," konstatoval pak šéf rady Jiří Baumruk. Ani Jiřího Janečka, ani předsedu Rady ČT Jiřího Baumruka se redakci zatím nepodařilo zastihnout. 
„Já jsem překvapený. To jsem samozřejmě vůbec nečekal," uvedl bezprostředně po jednání Rady ČT její člen Milan Uhde. Ten ParlamentnímListům.cz nastínil svoji představu, jak by měl vypadat Janečkův nástupce. „Já nevím, kdo personálně, ale já osobně budu prosazovat, aby to byl ředitel, který bude prioritu České televize vidět v její kultuře," přiblížil Uhde.

„Vůbec jsme to nečekali. Já jsem něco v uvozovkách tušil, ale pozornost jsem tomu nevěnoval. Já doufám, že zdravotní stav pana Janečka není vážný a že rezignuje prostě proto, že se chce věnovat sobě," řekl redakci další radní Jan Prokeš.

Z učedníka až na vedoucího redaktora

Janeček vystudoval chemické učiliště. „Poté dálkově vystudoval chemickou průmyslovou školu a v roce 1979 odmaturoval. Následně dálkově vystudoval tehdejší Fakultu žurnalistiky Univerzity Karlovy, kde promoval v roce 1989," můžeme číst pod jeho jménem na serveru Wikipedii.cz.

Jako novinář Janeček pracoval už od roku 1986, a to jako redaktor a později vedoucí redaktor táborského týdeníku Palcát vydávaného Okresním výborem KSČ. „V revolučním roce 1989 začal pracovat jako zpravodaj Československé televize, později uváděl hlavní zpravodajskou relaci Události.," uvádí se na serveru Wikipedia.cz.

Zastávkoval a pak povýšil

Na přelomu roků 2000 a 2001 byl vůdčí osobností stávky v České televizi a generálním ředitelem instituce se pak stal v roce 2003. Podle informací serveru Janeček proslul krom jiného výrokem pro Lidové noviny: "Kdyby si vynásobili můj měsíční plat a manažerské odměny, tak by jim vyšlo, že jen za posledních sedm let jsem vydělal minimálně 14 milionů. A taky je mi 54, takže snad není neobvyklé mít něco našetřeno." 
Sněmovna navíc tuto středu vybrala nové členy Rady ČT i ČRo. Na čtyři volná místa v Radě ČT zvolili poslanci zatím dva členy, a to Reného Kühna a spisovatele Antonína Bajaju. V Radě Českého rozhlasu by měli nově zasednout Ervín Kukuczka, Michal Stehlík, Ivan Tesař a Petr Šafařík.
Další čtyři kandidáti na zbylá dvě místa v Radě ČT - Jiří Závozda, Michal Jankovec, Daniel Novák a Jaromír Ostrý - postupují do druhého kola volby.
"Chci požádat Poslaneckou sněmovnu, aby druhé kolo volby členů Rady ČT proběhlo zítra ve 12:30 hodin, byť volební komise diskutovala i možnost hlasovat až současně se jmenování člena Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. To však proběhne nejdříve až za 14 dní, domnívám se, že by bylo nevhodné, aby zvolení členů Rady ČT mělo tak dlouhý časový odstup," prohlásil ve sněmovně předseda volební komise Jan Vidím.

Druhé kolo volby členů Rady ČT by se tak mělo na Vidímův návrh uskutečnit ve čtvrtek po poledni.

Rada ČRo má devět členů, Rada ČT má 15 členů. Jejich funkční období je šestileté, každé dva roky se obmění třetina členů. Mají za úkol například jmenování a odvolávání generálního ředitele.

vyšlo v Parlamentních listech