hhh

Další skvělý nápad Jana Mičánka – jedinečná rozhledna v Bohdanči

Ivana Haslingerová

V sobotu 14. května 2011 byl zahájen program, v jehož rámci byla slavnostně otevřena nová dřevěná rozhledna BOHDANKA. Rozhledna je svou celkovou výškou 52,2 m a originálním řešením (kulaté dřevo je spojeno pomocí ocelových spojů) jedinečná nejen v České republice, ale i v celé Evropě. Stala se tak jednou z největších zajímavostí místního regionu - Bohdanečska. Investorem projektu byla obec Bohdaneč ve spolupráci s holdingem LESS a za finanční spoluúčasti evropských a českých fondů. Technické parametry rozhledny jsou opravdu unikátní: výška rozhledny 52,2 m,  výška horní vyhlídky 42,0 m, výška spodní vyhlídky 22,5 m, počet schodů  216, nadmořská výška paty rozhledny 498 m n. m., půdorys při zemi -  8 x 8 m, půdorys ve výšce 42 m -  6,3 x 6,3 m, množství použité kulatiny - 160 m3, množství použitého řeziva – 30 m3, množství použitého železa - 30 t.

Nápad postavit ve zdejším kraji rozhlednu, resp. „dřevěnou věž“ vzešel od majitele holdingu LESS Jana Mičánka. A protože pan Mičánek je znám, že je to muž činu a nemluví do větru, začal ho v roce 2005 realizovat zpracováním návrhu a projektové dokumentace pro stavební povolení. Poté probíhalo v letech 2006-2009 zpracování technické projektové dokumentace včetně jejího ověření a prověření spojů pomocí trhacích zkoušek. V roce 2009 pak obec Bohdaneč podala žádost o poskytnutí dotace, kterou úspěšně získala. V březnu pak vybrala dodavatele stavby - společnost PSK a.s. Zlín. Práce byly zahájeny v červenci 2010, kolaudace  proběhla v dubnu 2011. Rozhledna nabízí nevšední pohledy na kraj, kde se úrodná rovina Polabí začíná zvedat do kopců Českomoravské vysočiny. Hluboké lesy střídají ovocné zahrady a aleje, potoky protínají hluboká údolí. Obzor vám přiblíží i nainstalovaný dalekohled. Přímo u rozhledny si mohou návštěvníci vypůjčit horské kolo či pořídit kvalitní občerstvení.

Pan Mičánek je skutečným panem podnikatelem s velkým P. Vše čeho dosáhl, dosáhl tvrdou prácí a chytrými nápady. Jeho úspěch je skutečně jako z pohádky. Z lesníka bez práce se stal majitelem společnosti LESS Holding, a.s., s miliardovými obraty, a to nikoliv nějakými čachry a podvody, ale opravdu jen vlastním úsilím s postoupením velkých rizik a přebíráním osobní odpovědnosti. Vím, o čem mluvím, protože jsme s ním v době otevření sídla jeho společnosti, zámecké budovy a parku v Ostrově u Bohdanče, natočili rozhovor  "Jan Mičánek: „Myslím, že všechno na naší planetě jde k lepšímu“. Opravdu stojí za to si ho přečíst. Je totiž dokladem toho, co dokáže chytrý a odvážný člověk, pokud začne žít ve svobodné společnosti. Dokladem toho, že naše zem se změnila i přes všechny negativní zprávy v médiích k lepšímu a že věční kverulanti by se měli zamyslet při stížnostech na vše kolem sebe především sami nad sebou.

 

Chtěl jsem postavit nějakou pěknou stavbu, která využije ten nejobyčejnější materiál – kulaté dříví. Rozhodli jsme se tedy, že postavíme dřevěnou věž! Když se mě stavitelé a architekti ptali, jak to má být vysoké, odpověděl jsem, že oči by měly být nad smrky. Tak jsme došli k výšce 42 m, ve které se nachází horní vyhlídka. Až později jsme zjistili, že jak výškou tak stavebním řešením bude věž naprosto unikátní. Samozřejmě nás v průběhu stavby většina odborníků přesvědčovala, že to z kulatého dříví udělat nepůjde, že budeme muset použít kotevní lana a vyjmenovávali další a další důvody, proč to nepůjde. Nakonec se odborníkům z ČVUT  v Praze a VUT v Brně podařilo vymyslet speciální spoje, kterými se kulaté dřevo dalo pospojovat. Že nakonec vznikla rozhledna a nikoliv věž, to souvisí s hlavním investorem stavby – obcí Bohdaneč a její žádostí o dotaci na stavbu. Na rozhlednu peníze dostanete, na věž nikoliv!“ sdělil našemu listu Jan Míčánek. 

 

Kromě samotného otevření rozhledny a mnoha turistických lákadel v Bohdanči a jejím okolí se první návštěvníci mohli těšit například z trubačů, ukázky požárního sportu, záchrany sebevraha před skokem z rozhledny, soutěže o nejrychlejší výstup na rozhlednu, vystoupení hudebních skupin Lokálka a Právě teď, historického šermu, práci s koňmi (tanec na koních), výcviku psů a dravého ptactva, rytířských soubojů, ohňové show a další atraktivní vystoupení. Mohli se účastnit exkurze s výkladem do Bohdanečské palírny, která letos slaví 10 let své činnosti. Výroba domácí pálenky měla kdysi v tomto kraji velkou tradici, což dokládají i četné záznamy v místních kronikách. Bohdanečská palírna na tradici navazuje a vyrábí ovocné destiláty, které jsou jako jedny z mála na našem trhu vyráběny výhradně přírodním postupy, z přírodních surovin, bez použití průmyslově vyráběného lihu a umělých přísad.  Samozřejmostí byla i možnost zakoupení nejen pálenek a likérů, ale také dalších výrobků společnosti LESS & PATRICK s.r.o.
 
Otevírací doba rozhledny
květen + říjen denně, všední dny  12-20 hod.; So,Ne  9-20 hod.
červen – září denně  9-20 hod.
duben + listopad; So, Ne 12-18 hod.