hhh

Děkujeme, odcházíme

Eva Jařabová

Rozhovor Prof. MUDr. Cyrilem Höschlem, DrSc., FRCPsych.

 

* Pane doktore, Co si teď s odstupem myslíte o akci děkujeme, odcházíme? Byla úspěšná?

Především si myslím, že to byla akce nešťastná. Těžce poškodila reputaci lékařského stavu u veřejnosti a to je škoda, která se bude dlouhá léta napravovat, jestli je to vůbec možné.

Za druhé si myslím, že byla pochopitelná, i když jen pro okruh těch zasvěcených, kteří vědí, že systém hrazení zdravotní péče je u nás stupidně nastaven a nemocniční lékaři na to opravdu tvrdě doplácejí. Vrchnost jen sklidila to, co zasela a co léta ignorovala a částečně stále ignoruje.

Není možné tvrdit, že zdravotní služby jsou služby jako každé jiné. Nejsou. Jsou ekonomicky perverzní z definice. Jít k doktorovi je jako jít do obchodu, kde by prodavač rozhodoval o tom, co potřebujete, co si máte koupit a co ne. A k dovršení všeho by to byl někdo úplně jiný, kdo by to platil z peněz, jež by povinně vybral od všech (většinou nezúčastněných). Takhle přece „ruka trhu“ nemůže fungovat. A kdo tvrdí, že ano, nevidí si na špičku nosu nebo ve zdravotnickém systému nikdy nepracoval.

Našemu zařízení dává pojišťovna 64 haléřů za bod. V novinách se dočtu, že bod je za korunu. Když to řeknu příslušnému úředníkovi pojišťovny, opáčí, že on noviny raději už nečte. Pojišťovna nám dluží deset milionů za rok (rozdíl mezi tím, co péče stojí a tím, co od pojišťovny dostaneme). Nikomu to nedělá starost.

Umístili jsme se na třetím pořadí v Praze v pacientském hodnocení kvality péče (u psychiatrie dosud něco nemyslitelného). Nikoho to nezajímá. Kdybychom na to konto chtěli nějaký benefit, řeknou, že to je soutěž s pochybnou metodikou. Do toho se po akci Děkujeme, odcházíme, dozvím, že se lékařům přidá několik tisíc. Nevím, z čeho. I kdyby nám na to pojišťovna dala dva tři miliony, nelze z nich nikomu nic přidat, lze pouze zmenšit dluh, co vůči nám má, z deseti milionů na sedm. Ale je to pořád dluh. Do toho se zvedne DPH. Na to práskne všechno, co do nás vrazí, protože dodavatelé jídla, prádla, elektřiny, tepla, vody atd. neznají slitování a nejsou vedeni žádným etickým posláním. Jejich brutální ceny se teprve uvnitř našeho zařízení mají jaksi přetransformovat v humanitní nezištnou pomoc bližnímu. Krásné.

Znamená to jediné – nikdo přidáno nedostane, spolknou to dluhy z nedofinancované péče a nárůst DPH. Takže ta akce ještě navíc ani nesplnila svůj hlavní cíl, přidat podhodnoceným doktorům v nemocnicích. Myslím, že ti lékaři udělali zásadní chybu, když se začali houfně vracet a dali tím vlastně najevo, že si jen tak dělali srandu. Kdyby opravdu odešli, pak to celé mělo smysl, pak by se všichni museli chytit za nos a s tím systémem něco opravdu udělat. Takhle jenom nalili peníze do černé díry a ti, kdož doufali ve vítězství, z nich sotva něco uvidí. A když, tak jen iluzi. Co poberou, to dají do daní a nových pilířů penzijního připojištění. Zázrak se nekoná. Jediným skutečným výsledkem je brutální narušení vztahu lékař-pacient.

Listy Cyrila Höschla, Reflex 12/2011, str. 58-59.