Prezident není psychopat, Pancíř nebyl estébák a já nikdy nebyla komunistka

Ivana Haslingerová

Byla jsem upozorněna, že jakási paní Jiřina Novotná napsala na blog.aktualne.centrum.cz Karla Matouška v reakci na jeho článek Quo vadis, Klausova mládeži? lživou pomluvu nejen na mou osobu, ale především neuvěřitelnou nehoráznost o mém manželovi, doc. Ing. Jiřím Pancířovi, CSc. Nejedná se o bezduché výkřiky typu paní Tydlitátové, že jsme klerofašisti, které upálí na hranicích po vítězství levice ve volbách, a podobné nesmysly, nad nimiž se člověk pouměje a povznese. Tentokrát jde o opravdu vážnou pomluvu a nepravdu, na níž mne upozornili čtenáři a žádali mne o vysvětlení. Paní Novotná mj. píše: "Paní Haslingerová, která vydává Fragmenty a patří mezi nejhysteričtější Klausovy obdivovatele, v listopadu 1989 požadovala po ÚV KSČ jako ortodoxní komunistka ozbrojený zákrok proti stávkujícícm studentům, za což byla později na hodinu vyhozena z Akademie věd. Od Haslingerové mě to vůbec nepřekvapuje, zrovna tak, jako že manžel byl prý agentem STB, jakýsi Georg Vaněk dal na facebook fotku jeho legitimace..." Z mých následujících odpovědí je snad jasné, že jde o nesmyslné a nehorázné obvinění. Uvádím korespondenci jak šla za sebou:

Vážená paní redaktorko,
  je to nedávno, co jsem si pročítal blog p. Karla Matouška, údajného poradce p. Švejnara. Jeho blog je klasickým invektivem z pelechu pravdy a lásky. Zkrátka nic překvapivého od tohoto agresivního pravdoláskovce, přesto se mě něco velmi dotklo. Velice se mě dotkly informace pod blogem p. Matouška. Jakási J. Novotná píše, že jste byla údajně členkou komunistické strany, a hned pod jejím psaním p. K. Matoušek dodává, že Váš manžel měl být agentem StB (níže jsem Vám to zkopíroval). Osobně mě ty údaje zasáhly, protože jsem alergický na převlékače kabátů. Právě V. Klause si vážím za jeho konzistentní a autentické postoje. Domníval jsem se, že i Vy jste takovou osobou, ale nyní přiznávám, že si nejsem úplně jistý. Můžete se k těm informacím nějak vyjádřit? Rád bych se od Vás dozvěděl, že se ty informace nezakládají na pravdě.

Pak je tu ještě jeden jev, který mě hluboce zaráží a zároveň děsí. Poslední dobou se rozmohly nebezpečné útoky na V. Klause a jeho okolí. Nebezpečné i z toho důvodu, že se zaštitují lékařským pláštěm - konkrétně psychiatickou specializací. Po útocích lékařů Stránského a Hnízdilla opět zaútočil mediální ekvilibrista Halík, jenž označil V. Klause za člověka s poruchou osobnosti (čili psychopata). Halíkova křižácká tažení známe, ovšem tentokráte se zaštítil svým psychologickým vzděláním. Aby toho nebylo málo, k nestydaté kampani se přidal i týdeník Instinkt: http://instinkt.tyden.cz/rubriky/ostatni/tema/narcis-klaus-odkvetani_25988.html. Útoky Lidovek a dnes veřejnoprávní ČT ohledně údajně kontraverzní milosti (pod taktovkou p. Železného v UK) na V.K. mě nepřekvapovaly. To, že se ale k honu na čarodějnice přidaly i další periodika typu Týdne a Instinktu, lze již pokládat za velmi alarmující. Děkuji za možné vyjádření k blogu p. Matouška.
Se srdečným podravem,

Martin Bílek

******************************************

Dobré ráno pane Bílku,

děkuji za povzbuzení. Pokud jde o článek pana Matouška, který mi posíláte, je to samozřejmě špína, ale nic proti tomu, co musel ustát profesor Klaus po Sarajevském atentátu. Sprostoty, které se na něj tehdy valily, jsme nestačili číst. Proti tomu i proti licoměrným a podpásovým útokům ze strany Švejnara, Halíka, Matouška a dalších licoměrníků z Bratrstva pravdy a lásky jsme již napsali bezpočet článků. Na štěstí inteligentní čtenář rozezná nakonec lež od pravdy a ve svém důsledku vlastně tyto sprostoty ubližují jejich pisatelům. Kde je nyní Klaus a kde Švejnar? Proto tomu není jiná obrana, než si říci podle slov pana Wericha "Nebav se s idioty, nejsi-li psychiatr. Hlavu vzhůru, jdeme dál!" Pana Bartoše, kterého tam mj. taképan matoušek ostouzí, si jako novináře velmi vážím a jeho vyhazov z Mladé fronty jen potvrdil její pravou tvář. Ke článku a reakci na něj se vyjádřím ve zvláštním článku.

Pokud jde o Vaše dotazy na mne, pracovala jsem jako fyzik v Heyrovského ústavu ČSAV a tam již jednou dementovali, že jsem nebyla komunistka. Dá se to ověřit. Jsem již na tyhle věci rezistentní a zvyklá, i když útoky od Havlovců se poslední dobou stupňují. Na jednu stranu bych měla mít radost, protože to svědčí o tom, že Fragmenty jsou pro ně nebezpečné, neboť jejich známost mezi lidmi stoupá, na druhé mne unavuje to věčné vysvětlování, že páni Matouškové lžou.  Opakuji, že jsem nikdy nebyla členkou zločinecké KSČ a vždy jsem ji považovala za horší zlo než Sicilskou Cosa Nostru. Komunismus pokládám za největší neštěstí lidstva. Celou sametovou revoluci jsem i se synem, tehdy dvanáctiletým, prožívala na všech manifestacích podporujících pád komunismu (s výjimkou té na Národní třídě, neb byla povolena Štěpánem) a podepsala jsem se na propuštění pana Havla z vězení, hlásil to Hlas Ameriky a měla jsem s tím popotahování v Akademii věd. Totéž podepsal i manžel. Takže bych asi byla šílená, kdybych proti sobě a synovi požadovala ozbrojený zákrok nehledě k tomu, že na ÚV KSČ jsem v životě nebyla a nikoho tam neznala. A pokud jde o můj odchod z Akademie věd, pak šlo o soukromý spor mého manžela s Rudolfem Zahradníkem, který se soudil s manželem v třiapůlletém soudním procesu, který nakonec sice manžel vyhrál, ale návrat již nepřipadal v úvahu. To by zabralo na velký samostatný článek. Snad ho jednou sepíši. Vzpomínky na to ale bolí dodnes, protože se ukázalo, že důvod propuštění byla zbabělost a podpásovost ze strany právě člověka, kterého jsem si do té doby vážila. Ale i to je již jiný problém.

Paní Novotné asi vadí, že mi nevadí obviňování všech různých jmen od extrémistů po klerofašisty a tak se rozhodla vytáhnout s touto nehoráznou lží. Chce asi, abych jí odpověděla. Povedlo se jí to, říkám, že je to nehorázná a úmyslná lež, což ona jistě ví. Právník mi radil, abych se pustila do sporu o a požadovala velké odškodné za pomluvu.

To že se pustili do manžela Jiřího Pancíře s tak absurdní pomluvou, že byl StBák je ale obrovská špína, protože on byl známý po celém ústavu – pracoval také 26 let jako teoretický chemik v témže ústavu jako já – jak nesnášel komunisty, natož pak estébáky. Právě proto, že odmítl vstup do KSČ, nemohl získat postup i přesto, že byl ve světě uznávaným vědcem. Teprve po revoluci mohl udělat docenturu a bylo mu po rozejití se s Rudolfem Zahradníkem nabídnuto místo na VŠCHT, aby založil Ústav teoretické chemie. Jenže i tam zasáhl Zahradník pod pohrůžkou, že jinak přeruší jako předseda AV ČR styky se školou, a tak odešel a začali jsme místo o chemii a o fyzice psát o zvířatech, o politice, o kultuře a nakonec jsme rádi, že to tak dopadlo. Na StB byl vyšetřován za šíření Edice petlice a za spoluzakladatelství KAN, byl nucen k podpisu na spolupráci pod pohrůžkou, že děti nebudou smět studovat, a je hrdý na to, že přesto nepodepsal, i když se z toho štvaní na čas zhroutil. Nakonec obě děti vystudovaly právnickou fakultu a jsou spokojené. Člověk nesmí těm špinavým výhrůžkám podlehnout. Byla to hrozná doba.

Právě proto, že jsme si toho za komunismu užili, jsme velmi citliví na podobné podpásové pomluvy, které používají nyní Havlovci a to nejen proti nám. U StB člověk alespoň věděl, že jedná s komunistickým nepřítelem a že ho tento trestá za to, že je pravičák, neboli za to, co je pravda. Ale u Havlovců je to horší, neboť o sobě licoměrně tvrdí, že  tou pravou pravicí jsou oni a šíří podpásové pomluvy a lži o pravicovém člověku, že je levičák. V tomto se chovají mnohem hůř než StB. Jsou licoměrní a podpásoví.

I přes jednání těchto lidiček si vážíme, že jsme se ještě dožili doby, kdy můžeme svobodně žít a pracovat. Jedinou kalnou vzpomínkou po listopadu 1989 je vzpomínka na zlo Rudolfa Zahradníka, ale na to už nemyslíme. A panu Matouškovi děkujeme s manželem, že nám v článku Quo vadis, Klausova mládeži? ubral hezkých pár let. Ten název nás opravdu rozesmál, je jasné, že nás vůbec nezná.
Přeji Vám krásný den a ať Vám Bůh žehná za Vaše postoje,

Ivana Haslingerová

*********************************

Dobrý den,
tak to jsem si oddechl. Nechtěl jsem té ošklivé pomluvě věřit, ale ti pisálci to psali s takovým sebevědomím, že jsem znejistěl. A to i navzdory mému mínění o p. Matouškovi, kterému nemohu odpustit jeho podvratnou kampaň proti V. Klausovi. Nechtěl jsem tenkrát vůbec uvěřit, jak hnusného chování se mohou dopouštět lidé kolem toho mediálního Mirka Dušína (Švejnara). Posuďte sama, jaký křižácký atak tento Švejnarův lokaj podnikal ( http://zpravy.idnes.cz/egomaniak-a-fasizoidni-demagog-urazeji-klause-lide-kolem-svejnara-p92-/domaci.asp?c=A080229_143845_domaci_adb). Tehdy o tom referoval novinář A.Bartoš (než byl z idnes.cz odejit za nepohodlné názory na LS).
 Mějte se hezky a vydržte!
  M.Bílek