Svoboda médií ano, ale podle našich samopalových pravidel

bŘETISLAV oLŠER

Přiznám se bez mučení; vojenským věcem, natož zeleným mozkům, nerozumím, poněvadž nejsem pořádný chlap, jelikož jsem místo vojenské služby podepsal brigádu v dolech. Tenkrát to bylo pouze deset roků na šachtě, vlastně v jejím podzemí. Nemínil jsem promrhat dva roky plněním stupidních rozkazy a povalováním na palandě. Navíc jsem znal, jak to vypadalo, když např. sovětští vojáci v srpnu osmašedesátého obsazovali Český rozhlas i Českou televizi v Praze, nebo vyhlášení Jaruzelského vojenského stavu, kdy se během pár minut objevili na obrazovkách polské televize komentátoři ve vojenských uniformách.

Nyní dávám novinářům na vědomí: Cenzura je na počátku třetího tisícilerí obnovena!

Kukláči jdou...Foto: B. Olšer

Teatrální gesto moci. Chcete aby ČT byla nezávislá a veřejnoprávní? Chcete uvobodu a demokracii? Tak jo, ale svoboda sdělovacích prostředků bude podle našich samopalových pravidel. Tak vyznělo, když zamaskovaná a neoznačená individua hlídkovala s prstem na spouštích v televizním studiu. Vybrali si čas vysílání hlavních Událostí, aby to viděl celý národ, jak se vyřizují účty s neposlušnými žurnalisty.

To samé bylo nedávno v Egyptě, kdy vzbouřenci obsadili studio Al-Jazerry, stejně jak Chomejní nechal obsadit íránskou televizi. Výstraha. Ať všichni vidí, jak v době bez cenzury a údajné demokracie a svobody slova vtrhne jednotka vojenské policie s kukláči do České televize. Že i u nás máme tvrďáky, co se nese... s nějakými pisálky.

Ministr obrany Vondra si napřed dělal srandičky, pak se změnil v mrtvého brouka, když prohlásil pro ČTK: "Probíhá trestní řízení, do kterého nechci ani nemohu zasahovat. Vycházím z toho, že Vojenská policie koná v souladu se zákonem a na základě soudního příkazu..." Inu, Pinochet v akci... Nakonec se dozvídáme, že odnášení několika pytlů s dokumenty, kazetami a poznámkami stejně jako zapečení místnosti redaktora Rožánka vůbec nemá oporu v zákoně. Svévole mocných...

Vzpomínám na jinou ostudnou akci policejního komanda na mošnovském letišti v listopadu 1991. Akce "červená rtuť" vedená náměstkem ministra vnitra Rumlem. Kukláči vnikli do budovy a začali bouchat na dveře, přes které křičeli, aby otevřel. Mezitím dva příslušníci URNA vykopli dveře a vnikli do místnosti. Řekli, že jsou z federální policie a aby se nebál, že se mu nic nestane. Dovedli jej do sousední kuchyňky, kde jej postavili ke zdi a odzbrojili. Své podřízené pprap.Lokša vyzval, aby se vzdali. To také oba podřízení udělali. Byli odzbrojeni a soustředěni v kuchyňce. 

Dne 30. srpna 1992 bylo prokuraturou zahájeno trestné stíhání ve věci obecného ohrožení v souvislosti se zásahem na letišti Mošnov podle 180 odst. 1 trestního zákona. Po záměrné dezinformaci, která tvrdila, že na letišti Mošnov se hledaly drogy a zbraně, ministr vnitra Langoš 4. září přiznává, že se hledala látka, která se nazývá "červená rtuť". Nakonec se žádná "červená rtuť", bílý prášek, jehož kilo mělo stát 320 tisíc USD, nenašla...

Naposled jsem viděl kukláče řádit při obsazování IPB nebo hospody U Holubů. A najednou se ministr obrany probudil a nechal postavit mimo službu velitele této teroristické jednotky. To fakt o tom nevěděl? On, šéf všech vojáků. Jsem zvědavý, kdy z toho vyvodí důsledky a zabalí konečně svých pět ministerských švestek...? Že by za tím byla firma Promopro a on opět neviděl, neslyšel…? Snad to jen byla neotřelá oslava dne našeho vstupu do NATO?

Nebo se snad chystala zkouška na nečisto pro vojenský stav...? Vojenská policie trvá na svém: Pravda se prostě zveřejňovat nebude... Vondra se snaží zachránit své korýtko a obrací, odvolává zodpovědné generály, ale sám rezignovat nemíní a dál odmítá cokoli říct, protože pokrytecky neustále hlásá, že on je politik a do těchto záleřitostí nesmí zasahovat...

Inu, Švejk a jeho zvolání - na Bělehrad, aneb Co jiného čekat od submisivních politiků země rozvojového třetího koše...?