Ladislav Bátora pomůže Josefu Dobešovi zkonsolidovat ministerstvo školství

Ivana Haslingerová

Předseda Akce D.O.S.T Ladislav Bátora se stane od 1. března 1. náměstkem ministra školství Josefa Dobeše, kde bude mít na starosti rozpočet, ekonomiku, správu a eurofondy. Bude to jistě člověk na správném místě, který se svým smyslem pro pořádek uvede jako vystudovaný právník a ekonom vše, co bude v jeho moci, na správné místo. Jedině je smutné, že bude muset rezignovat na funkci předsedy Akce D.O.S.T., která dlouhodobě podporuje prezidenta Václava Klause. Pořádala mnoho demonstrací proti Lisabonské smlouvě a obecně na podporu jeho postojů. Na těchto akcích ji podporovala Strana svobodných občanů Petra Macha, Suverenita Jany Bobošíkové a bohužel jen několik politiků z ODS – europoslanci Ivo Strejček a Hynek Fajmon, senátor Jiří Oberfalzer a bývalí poslanci Eva Dundáčková a Jan Schwippel. Pro svoje euroskeptocké postoje má D.O.S.T. sympatie Hradu, především ředitele politického odboru a osobního tajemníka prezidenta republiky Ladislava Jakla a vicekancléře pro komunikaci a kulturu Petra Hájka. Ale i sám pan prezident Václav Klaus přišel osobně pozdravit odpůrce Lisabonu na akci D.O.S.T., která se konala po druhém irském referendu před Hradem. Podrobně jsme o tom psali v článku "Memorandum "Podporujeme svého prezidenta". Byla by velká škoda, aby odchodem Ladislava Bátory činnost Akce D.O.S.T. zanikla.

Pro ty, kteří ji neznají, uvádím několik článků, které jsme o ní a jejich akcích v poslední době ve Fragmentech publikovali: Jakl, Bartoš, Bátora ani já neříkáme hnědé modrá, Petr Hájek promluví na Pochodu na Hrad 2010, D.O.S.T. není neonacistické sdružení extrémistů, Žijeme v blázinci!, Komunisté zavírali odpůrce na Bory, zelení levičáci je chtějí rovnou upalovat, Vari, Pehe, zemský škůdče!, Signatáři petice D.O.S.T. nejsou žádní neonacisté a dlaší.

Když jsem psala článek Pravda a láska – největší nepřítel pravice v ČR, neuvědomovala jsem si, že byla konference o české pravici "Hovory na pravici", o níž v něm píši, vlastně poslední akcí D.O.S.T. pod taktovkou Ladislava Bátory. Doufám ale, že D.O.S.T. jeho odchodem nezanikne a bude nadále pokračovat ve své práci. Vím, že pan ministr Josef Dobeš (VV) má s panem vicekancléřem Petrem Hájkem dobré vztahy a tak snad i činnosti D.O.S.T. bude nakloněn.

Nyní si možná říkáte, kdo to vlastně je ten Bátora? Já ho znám jako konzervativce a vlastence a v důsledku toho velkého odpůrce EU. Člověka nekompromisního, energického a velmi vzdělaného. Vystudoval několik vysokých škol. Na Filosofické fakultě UK vystudoval anglistiku a amerikanistiku, na Vysoké škole ekonomické v Praze ekonomiku zahraničního obchodu a nakonec vystudoval pražskou Právnickou fakultu. Na VŠE absolvoval i doktorské studium mezinárodních politických vztahů. Vyučoval v církevní Vyšší odborné škole publicistiky a pracoval v několika velký podnicích včetně Podniku zahrančního obchodu.

Byl členem Republikové rady Svovbodných a příznivcem Suverenity Jany Bobošíkové. Podporoval myšlenku, aby spolu kandidovaly obě strany ve volbách do Evropského parlamentu. Byl přítomen spolu s Petrem Machem na projevu Václava Klause v Evropském parlamentu v delegaci na jeho podporu. Nakonec za Suverenitu kandidoval do Senátu a proto byl nucen opustit Svobodné.