hhh

 

Kalousek vs. Tlustý 20:0

Václav Musílek

Vítězství současného ministra financí nad jedním ze svých předchůdců je opravdu zdrcující. Dvacetiprocentní daň z přidané hodnoty na potraviny a léky je určitě dobrou zprávou pro Kalouska. Poněkud horší už pro většinu populace, které přibyde další vysavač peněženky. Bohužel už tolikátý, že se to nedá ani spočítat. Vlastimil Tlustý se svými úvahami o nulové DPH na tyto nejdůležitější životní potřeby teď vypadá jako tvor z jiné planety.

Vlastimil Tlustý na přednášce o rovné dani moderované Václavem Klausem v jeho Centru pro ekonomiku a politiku

Návrh daňové reformy nás čeká zřejmě od každé vlády. Ta Topolánkova se snažila daně snížit, což se jí sice podařilo, ale z původní koncepce právě Vlastimila Tlustého zbyla jenom ohlodaná kost. Co na tom, že právě tlustá peněženka a daňové kolečko byly hlavními taháky volební kampaně ODS v roce 2006. Papírové kolečko mohli voliči i nevoliči ODS s nástupem Kalouska zahodit a peněženka také na objemu příliš nenabrala. Navíc přišla krize a reforma nereforma bývalého lidoveckého předsedy, stavěná na myšlence nekonečné konjunktury, vydala své plody v podobě příspěvku k schodku státního rozpočtu a zadlužení veřejných financí vůbec.

Takže tentokrát prý už opravdu. Kalouskův reparát v dresu TOP 09 už o snižování daňové zátěže nemluví. Naopak. Daně se prostě zvýší a hotovo. Zvýšení nepřímých daní má především pokrýt deficit důchodového účtu. Už nás zase vláda přesvědčuje, že nás to bude stát jenom tři stovky měsíčně, takže se vlastně nic neděje. Že jde o povinnou mezigenerační solidaritu, takže to je vlastně mimořádné humánnní zvýšení daní. Nevím jak Vy, ale já se na to zdražení už těším. To je fakt vrcholná, přímo top, koncepce.

Sice si pořádně připlatíme za potraviny, za léky, vodu, vytápění. Nemluvě o tom, že si rozmyslíme koupit knihu nebo zajít třeba do posilovny. A pořídít si byt bude zase o něco nedostupnější. Ano pár tzv. základních potravin zůstane na 10% úrovni. Ale nula to určitě není. Jenomže to bychom si museli v EU vyjednat výjimku, jakou mají některé jiné státy, a to je moc práce a nepříjemností. Ještě by se na nás v Bruselu zlobili. Úplně stačí, že dodnes tam nemohou vydýchat Klausovo zlobení s Lisabonem.

Přijmeme-li onu šílenost, že nám výši daní schvaluje EU a naše suverenita se kamsi vytratila, i pak stojí za to se o nulovou DPH na potraviny (alespoň některé) a léky (všechny) poprat. Ale tato politická reprezentace to v úmyslu nemá. A opoziční ČSSD vůbec snižování daní nesnáší, protože pak nemá z čeho před volbami podplácet své voliče. A to ji vždycky šlo náramně. Dokonce tak, že v době hospodářského růstu a vysokých příjmů státního rozpočtu do něho zaťala pořádnou sekyrou. Takže občane, nic od našich současných politiků nečekej. Vlastně ano, škrtat výdaje, zvyšovat daně a občas přilepšit sobě či známým,  to jim jde dobře. Ale odvahu, kreativitu a hlavně nekompromisní boj za prosazování zájmů občanů České republiky, s tím na ně nechoďte. 

blog.idnes.cz, 20. ůnora 

 

Únor 20, 2011