Jak se do lesa volá, aneb Česká specialita zvaná dioxin

Břetislav Olšer

V Německu se šíří skandál s výskytem rakovinotvorného dioxinu ve vejcích a v drůbežím i vepřovém mase, jehož cena už se třese v základech, zmatky v cenových relacích těchto komodit se blíží i k Česku. Malér postihl zatím 13 ze 16 spolkových zemí a úřady kvůli němu nechaly preventivně zavřít na pět tisíc chovů. Po globálním vybíjení stád šílených krav, opeřenců během ptačí chřipky, je tady epidemie dioxinová, která likviduje prasata i drůbež. Ministerstvo zemědělství Šlesvicka-Holštýnska oznámilo, že firma Harles & Jentzsch vyráběla závadné krmné tuky jehož granule obsahovaly až 78krát více dioxinu, než je povoleno. Byla tak překročena až čtrnáctinásobně povolená hranice. Firma vyprodukovala až 3000 tun krmného tuku s dioxinem, což mohlo kontaminovat asi 150 tisíc tun krmiva pro hospodářská zvířata. Podle deníku Bild byly z prodeje staženy stovky tisíc vajec a utraceno bylo zatím osm tisíc slepic. Němečtí zemědělci zatím odhadují způsobené škody až na 60 milionů eur tedy škody přes 1,5 miliardy Kč týdně a žádají jejich náhradu od výrobce kontaminovaného krmiva.

Nebezpečná vejce byla z Německa vyvezena do Nizozemska a Británie. Prezident české Agrární komory Jan Veleba navíc vyzval orgány státní správy, aby zakázaly dovozy vepřového masa a vajec z Německa. Státní veterinární správa ČR ale uvedla, že o uzavření hranic členského státu EU může rozhodnout pouze Evropská komise. Schengen je zkrátka Schengen. Dovoz vajec a drůbežího masa z Německa už pozastavilo Slovensko a Jižní Korea. Britské řetězce supermarketů Tesco a další stáhly z prodeje dokonce koláče, koblihy, sušenky a další zboží obsahující suroviny z vajec, kontaminovaných rakovinotvornými dioxiny.

Britské řetězce supermarketů Tesco, Morrison's a Sainsbury's stáhly z prodeje koláče, sušenky a další zboží obsahující suroviny z vajec poté, co se potvrdilo, že k jejich výrobě byla použita vejce kontaminovaná rakovinotvornými dioxiny. Zdroj: http://ekonomika.idnes.cz/britske-supermarkety-stahly-z-prodeje-potraviny-zasazene-dioxiny-1fr-/eko-zahranicni.aspx?c=A110109_120603_eko-zahranicni_jav

Poplašná zpráva, jež se nás netýká? Mnoho povyku pro nic? Tak si alespoň připomeňme, co je ve hře:

Dioxin je vysoce toxická a karcinogenní látka, která se velmi pomalu rozkládá, ale moc dobře se váže na tukové tkáně v lidském nebo zvířecím těle a při větších koncentracích může způsobit vážné zdravotní problémy. V ČR ho vyráběla neratovická chemička Spolana jako herbicinový postřik. Československý režim, na jedné straně pořádající komunistické manifestace proti US Army v Indočíně, na straně druhé dioxinovou látku farizejsky prodával americkému letectvu ve Vietnamu, kde tvořil jednu ze složek proslulého defoliantu Agent Orange. Operace armády USA s tímto krycím názvem probíhala v letech 1962 až 1971 v jižním Vietnamu. Jednalo se o kobercové nálety a masové rozprašovaní 72 milionů litrů chemických látek herbicidů. Smyslem byla likvidace džungle sloužící jako úkryt pro základny a zásobovací trasy nepřátelských jednotek Vietkongu a armády severního Vietnamu na Hočiminově stezce… “Cílem bylo též zničit zemědělské plodiny sloužící jako zdroj potravin pro nepřítele. Nejvíce se používala 2,4-dichlorfenoxyoctová kyselina (2,4-D), 2,4,5-trichlorfenoxyoctová kyselina (2,4,5-T) a jejich směs známá pod kódovým označením Agent Orange, obsahující dioxin” říká ve své zprávě Miroslav Šuta, nezávislý konzultant v oblasti ekologických a zdravotních rizik.

Podle oficiálních statistik bylo aplikováno asi sedmasedmdesát tisíc tun herbicidů. I po více než třiceti letech mají obyvatelé města Bien Hoa, odkud vzlétala letadla s nákladem Agent Orange, koncentrace dioxinu v krvi stokrát vyšší než obyvatelé Hanoje, kde Agent Orange nebyl používán. Jedna kávová lžička dioxinu byla schopná otrávit na 300 lidí. Zvýšenou koncentraci dioxinu v krvi mají dodnes i lidé, kteří do oblasti přišli až po válce, nebo děti narozené po roce 1971. U veteránů operace Ranch Hand či u pracovníků Spolany bylo zjištěno postižení nervového systému, například riziko periferní neuropatie, zhoršení paměti, myotonie - silné svalové křeče. Přes 42 000 veteránů US Army z Vietnamu trpí poruchami zraku, téměř tři tisíce jich zcela osleplo, mnoho onemocnělo rakovinou.

V areálu Spolany se dodnes nacházejí objekty zamořené dioxiny. Tyto prostory představují riziko i do budoucna, zejména kvůli nebezpečí povodní. Právě dioxiny jsou spojovány s vysokou úmrtností zaměstnanců Spolany na rakovinu koncem 60. a začátkem 70. let. Sídlem společnosti jsou Neratovice, 25 km severně od Prahy na řece Labi. Její areál se rozkládá na ploše 260 hektarů. V současné době firma zaměstnává necelých 800 odvážných zaměstnanců.

Faktem je, že mnohé naše uzenářské produkty jen tak tak prošly kolem masa, natož vepřového, takže když počítáme jedy třeba v kilogramu klobás, můžeme si hned škrtnout asi dvě třetiny proklamovaného masa, resp. jeho karcinogenních účinků, čímž byl tento výrobek náhražkami "uchráněn" od většího množství rakovinotvorných látek. Vařená šunka, párky, klobásy, opečená šunka, slanina a smažená vejce. Hemenex. Éčka... Mňam... Jak se do lesa volá, aneb Tak se česká specialita zvaná dioxin ozývá.

Máme už další dvě nejnovější frmy, které zvyšující výskyt onkologických neocí; firma Harles & Jentzsch a Acelor Mittal.Každý čtvrtý pacient ČR trpí rakovinou. Ostrava je v čele. Povolené množství pro polétavý prach je průběžně mnohonásobně hlavně během častých rakovinotvorných inverzí překračováno, za což nyní může jediný ostravský super znečisťovatel, bývalá Nová huť, dnes AcelorMittal. Jeho šéfem je indický občan působí na severu Moravy; je jím kalkatský podnikatel Lakšmí Mittal, pátý nejbohatší člověk planety, starý známý v časopise Forbes a majitel Divize METAL & STEEL společnosti I.F.T. OFFICE, spol. s r.o. Miliard plné konto, ale na odsíření Nové huti jaksi "nemá prostředky" a žádal českou vládu o peníze na platy svých zaměstnanců, což činí 28 milionů Kč měsíčně... Přitom v předchozím účetním období hospodařil ostravský hutní gigant s čistým ziskem cca 8,227 miliardy korun. Společnost loni vykázala tržby 35,186 miliardy korun, zatímco předloni činily 48,345 miliardy korun. Provozní hospodářský výsledek za devět měsíců loňského roku činil bratru 4,029 miliardy korun.

Inu, život je stejně smrtelná choroba. S dioxinem, vepřovým, Mittalem či bez něho...

 Kdy se konečně přestaneme vzájemně zákeřně zabíjet…?

Bučením za vyšší dojivost a proti nemoci šílených krav…?

Když se občan změní v “ovčana” a lidstvo ve stádo ovcí…?