hhh

Věční revolucionáři v akci – Suchý, Molavcová a spol. za lékaře

Martin Bačkovský

A už je to konečně zase tady. Našlo se téma pro nekonečné revolucionáře a věčné petenty, které už velmi dobře známe z řady jiných protestních akcí. Takzvaní zástupci inteligence se tentokrát postavili za lékaře a vytvořili pro ně petici „SOS zdravotnictví“.  Vyzývají v ní Vládu České republiky a Ministerstvo zdravotnictví, aby s ublíženými zástupci zdravotnické veřejnosti začalo konstruktivní jednání. Iniciátoři petice si nejspíš nevšimli, že jednání už probíhají poměrně dlouho. A konstruktivní nejsou hlavně díky absolutně nekonstruktivnímu postoji lékařů (tedy jejich zástupců z odborů). Není rozhodně možné učinit jakoukoliv dohodu bez kompromisu. A vyděračskými podmínkami se kompromis netvoří.

 V dnešním zamyšlení chci však zaměřit vaši pozornost spíše na osoby, které opět vedou tento protest. Jde většinou o chronicky nemocné revolucionáře. Pokud bychom si začali dělat podrobnou statistiku o tom, kde všude najdeme nespokojený podpis například pana Jiřího Suchého, Vilmy Cibulkové, Miroslava Etzlera či Jitky Molavcové, možná bychom došli k závěru, že petice a protesty jsou pro některé umělce přímo hobby.

 Po podrobném prostudování seznamu autorů zmíněného petičního dokumentu, je jasné, že vzdělaní lékaři a lidé ze zdravotnictví si zcela „dobře“ a cíleně přizvali petiční partu profesionálů. Oslovit totiž umělce a duchovní, aby se podíleli na jakémkoliv protestu, je zárukou PR úspěchu celé akce. Mnoho těchto lidí jsme mohli vždy potkat při oblíbených manifestacích na Mariánském náměstí před i vně Magistrátu hl.m. Praha. A rozdmíchávání vášní jim šlo vážně skvěle.

 A tak už jen chybí, aby se k petici připojil další věčný revolucionář Václav Havel a někteří pražští umělci jako příkladem Jakub Špalek, kteří mají rádi svoji svobodu, „pořádek ve věcech“, ale vůbec jim nevadí žít z kulturních či jiných grantů z pokladny města či státu. Až tito lidé, kteří v určité časové periodicitě potřebují jako svoji drogu postávat na náměstích a klepat klíči, seženou pro ně dostatečný počet hlupáků, kteří ani neví co podepisují, vydají se jistě opět do ulic. Tentokrát nejspíš k Úřadu vlády nebo k budově Ministerstva zdravotnictví kde zablokují dopravu, zabubnují, zacinkají a pronesou plamenné projevy.

 Kdyby náhodou (a modlím se, aby takové zklamání nenastalo) celá akce vyšuměla do prázdna, nevadí. Jistě se brzy objeví další téma. A pak opět přijde umělecká mobilizace za kteroukoliv další potřebnou zájmovou skupinou.

 Na viděnou v ulicích.

bigblogger.lidovky.cz, 26. ledna