hhh

Udělí prezident republiky vyznamenání Statečným psím srdcím?

Ivana Haslingerová

Anketa "Statečná psí srdc" začala. Nominujte do konce února největší psí činy roku 2010!

 

Každý den se lidé nejen u nás, ale na nejrůznějších částech světa dostávají do ohrožení života. Málokdo si při poslechu zpráv o nejrůznějších neštěstích ale uvědomí, že těmto nešťastníkům pomáhají nejen neohrožení záchranáři, hasiči a vojáci, ale i čtyřnozí přátelé. Někteří cvičí a trénují celé týdny, měsíce a roky jen proto, aby mohli pomoci a být v pravém okamžiku tam kde je jich třeba. Jiní se k záchraně lidského života nachomýtnou jakoby náhodou, jakoby hrou osudu. Tu probudí páníčky, že jim hoří dům, tu přivolají pomoc pro pána v glykemickém šoku, tu přivedou pomoc k houbaři, který si vyvrtnul nohu v lese. Ať již jde o cvičené policejní psy, či o milující mazlíčky, všichni, kteří pomohli, si zasluhují naše ocenění a úctu. A to nehovořím o psech, bez nichž si hendikepovaní občané neumějí doslova představit život. Proto je záslužné, že vznikla z popudu Dušana Stuchlíka, šéfredaktora časopisu "Psí kusy", jako partnerská akce "Zlatého záchranářského kříže" určeného pro ocenění záchranářů lidských také anketa "Statečné psí srdce" pro ocení záchranářů psích. Do projektu jsou zapojeni jak odborníci z různých bezpečnostních a záchranářských profesí, tak široká veřejnost.

 

Na tiskové konferenci ve smíchovském Local Bloku vyhlásil první ročník ankety "Statečné psí srdce" oblíbený herec Martin Dejdar. Záštitu nad akcí převzalo Generální ředitelství Hasičského záchranného sboru, jehož generální ředitel plk. Ing. Jiří Šlechta přišel osobně akci podpořit (první zleva). Rovněž tak MUDr. Jana Bradáčová, pořadatelka ankety Zlatý záchranářský kříž a šéfredaktorka záchranářského časopisu Rescue Report (druhá zleva). Akci podporují i známé osobnosti společenského a kulturního života, například Kateřina Herčíková a Milena Steinmasslová, ale i nepřítomní umělci Dana Batulková, kreslíř Štěpán Mareš, a mnozí další. Záštitu nad akcí přijal i Odbor služební kynologie a hipologie a Ředitelství služby pořádkové police Policejního prezidia.

 

Anketa Statečné psí srdce bude první a jedinečné ocenění tohoto druhu v České republice vůbec. Partnerem ankety je záchranářský časopis Rescue Report, který již dvanáct let vyhlašuje Zlatý záchranářský kříž. Komerčním partnerem akce je farmaceutická společnost Bayer.

Proč se rozhodly podpořit známé osobnsoti tuto akci, vysvětlila snad nejvýstižněji známá herečka Milena Steinmasslová: "Děsí mne, kolik krutosti je člověk schopen vyvinout proti tak úžasné osobnosti jakou je pes. Mnozí lidé se chovají neuvěřitelně krutě, v protikladu co všechno pro ně dobrovolně a s láskou dělají psi a to často bez objektivních důvodů." A ještě s dojetím dodala: "Náš Artur odešel do psího nebe 17. kvetna 2010. Nezachránil mi sice život, ale zpříjemnil mi mnoho smutných chvil."

 

„Posláním ankety Statečné psí srdce je ocenění výjimečných psích činů vedoucích k záchraně lidského života, které se odehrály v roce 2010,“ vysvětluje Dušan Stuchlík

 

„Psi mohou být nominováni ve čtyřech kategoriích. První jsou činy a zásahy služebních a pracovních psů, působících v oblasti bezpečnosti. Další kategorií jsou záchranné činy psů – neprofesionálů. A jelikož nechceme zapomenout také na ty psy, kteří pomáhají chránit lidský život či zdraví každý den, tedy například hrdiny ze světa asistenčních či vodicích psů, mají i oni svoji kategorii. A poslední je pro psí hrdiny, kteří nejsou mezi námi, tedy kategorie „in memoriam,“ dodal Dušan Stuchlík.

 

Kateřina Herčíková (za svobodna Hrachovcová), která přišla i se svým Puňťou (obrázek nahoře) vysvětlila, že podporu této záslužné akci přijala proto, že psi jsou plni lásky. Když je člověku smutno, jsou vždy na místě. Jsou to prostě canisterapeuti. Tato akce je prý pro ni proto přímo dojemná. "A navíc, Martin Dejdar má takové hodné a krásné psí oči a je hodný jako pes," dodala s potutelným úsměvem (obr. vpravo). Jak na tento její kompliment reagoval pan Dejdar není třeba komentovat (obr. vlevo). Potvrdilo to jen to, že je to člověk mající nejen obrovský smysl pro humor, ale dokonce člověk, který si dovede dělat legraci sám ze sebe. A to svědčí o opravdové velikosti každého člověka.

 

MUDr. Jana Bradáčová zazpomínala, že před osmi lety při odměňování záchranářů na soutěži Zlatý záchranářský kříž se tehdejší prezidebnt Václav Havel se vyptával na to jak se liší psí štěkot při vyštěkání mrtvého od živého člověka. A bylo potvrzeno, že se opravdu hlas i chování psa lišejí.
   Nominace je možno zasílat na www.statecnepsisrdce.cz. Budou uzavřeny 28. února 2011. Vítězové budou vyhlášeni a jejich příběhy zveřejněny na přelomu března a dubna. Každá oceněná nominace bude pečlivě prověřena a ověřena redakcí časopisu Psí kusy. Vítězové jednotlivých kategorií budou zároveň zařazeni do užší nominace tradiční záchranářské ankety Zlatý záchranářský kříž.

"Ocenění vítězům Zlatého záchranářského kříže již několik let tradičně předává prezident republiky Václav Klaus. Přál bych i vítězům ankety "Statečné psí srdce", aby poznali na vlastní oči jaké to je dostat medaili přímo z rukou pana prezidenta," pousmál se Martin Dejdar, který tiskovou konfernci moderoval.

Na dotaz Fragmentů, který počin pejska záchranáře zůstal přítomným nejvíc v paměti, odpověděl Dušan Stuchlík, že nikdy nezapomene na knírače pana Gustava Hotového, který zachránil život zavalenému člověku v troskách zříceného domu na náměstí Svobody v Brně. V postroji pro psy byl spuštěn do nepřístupné díry, kde vycítil nikoilv čuchem, ale sluchem zasypaného člověka. Stále v jednom místě naslouchal až zásahový velitel pojal podezření, že pes slyší něco, co lidem uniká. Málokdo si totiž uvědomuje, že psi mají nejn lepší čich, ale i sluch než my lidé. Velitel proto rozkázal vypnout buldozery a v nastalém tichu uslyšel slabé údery zpod sutiny. Zasypaný člověk tam bušil do traverzy a pes to uslyšel. "Nikdy nezapomenu na to nadšení, když ze sutin byl vyhrabán díky pejskovi živý člověk. Potvrdilo to slogan izraelských kinologů: ,Co vy nevidíte na metr, to my cítíme na 100 metrů.‘ ," vzpomínal pan Stuchlík.

Na společném fotu na závěr nemohl chybět ani Puňťa Herčík, který po celou tiskovku s nikým nemluvil. Pouze se na nás všechny spokojeně smál a smál. Možná měl legraci z čepice s psíma ušima, kterou si na jeho počest pořídila jeho panička.

A milovníkům pana Dejdara prozrazujeme drb, který jsme se dozvěděli mimo rámec tiskovky. Jeho dvojník Ozák natočil dalších deset dílů Comebacku. Dokazuje to všestranost tohoto umělce, který dokáže sehrát tak dramatické postavy jako např. západního letce Antonína Maděru v úspěšném dobrodružném seriálu ČT "Zdivočelá země", či dramatické postavy v dramatech Othello nebo Anna Karenina, či podat přesvědčivý výkon v Učiteli tance a mnoha dalších rolích.