Děkujeme, odejděte aneb Reagana na vás

Petr Paulczynski

K omletému tématu doktorské anabáze ač jsem nechtěl, musím přihodit své polínko, protože mi poslal kamarád zprávu, že obdržel v poště  e-mail od Mudr Kubka, prezidenta ČLK,  se žádostí o podporu akce Děkujeme, odcházíme. Inu, to pan doktor Kubek narazil. Je vidět, že i mezi lékaři jsou doktoři, kteří nepodlehli vyvolané hysterii a mají i jiné názory. Jako třeba:

1. Neznám doktora,který by do práce jezdil Favoritem.

2. Argument lékařů, že pokud se nevyhoví jejich platovým požadavkům, bude ohroženo poskytování zdravotní péče je stejně relevantní  jako argument např. kominíků, kteří by tvrdili, že pokud nebudou mít 50 000  je ohroženo vymetání komínů. Je to velmi jednoduché, pokud nechceš pracovat v oboru, na který máš kvalifikaci, není nic jednoduššího, než jít dělat něco lukrativnějšího.

3. Není moc oborů v soukromém podnikání, kde by stát platil paušál na člověka v evidenci firmy a to bez ohledu, jestli soukromého lékaře navštíví nebo ne. Jestliže někdo nepřijde ke svému soukromému lékaři ani jednou za rok,  pak stejně tento soukromý podnikatel dostane od zdravotní pojišťovny 12 paušálních plateb za rok. Za nic. Kdo z ostatních soukromých podnikatelů by to nebral? 

4. Vážení lékaři, klidně si jděte. Stejně nikdo nikam nepůjde a ještě se  budete klepat strachy, jestli vás vůbec nemocnice vezmou zpět do práce.  A vy odvážnější a jazykově vybavení, si běžte zkusit, co to je dělat např.v Německu auslandera. Bydlet na ubytovně a mít plat jako turecký doplňovač zboží v německém Lidlu. Pokud skutečně někdo z nich odejde, po velmi krátké době se většina vrátí  jako zpráskaní psi a ještě budou prstíčkem hrabat, aby je vzali do nemocnice v nějaké Horní-Dolní Lhotě. (pozn redakce - ti skutečně dobří tam dobře placenou práci získají. To ale nevadí. Je doktory předimenzováno a kdyby jich několik tisíc odešlo, alespoň by to přivedlo k opravdové restrukturalizaci zdravotnictví a zamezilo se plýtvání v něm. V současném stavu je to stát ve státě a všichni politici se bojí na to upozornit neb zdravotnictví má všechny voliče jako rukojmí.)

Když za Reagana kontroloři na letištích šli do stávky, tak jim dal Reagan ultimatum vrátit se do práce do určitého dne, jinak nikdo z nich nedostane už nikdy žádnou práci u státu. Myslím si, že by naši doktoři potřebovali nějakou takovou lekci.

A závěrem. Samozřejmě že lékaři v porovnání s platy ve vyspělé západní Evropě jsou podhodnoceni. Jenže to jsou u nás úplně VŠICHNI.

Psáno pro blog.iDnes.cz