Ministr vnitra nebude vstupovat do vyšetřování kauzy Barták

Ivana Haslingerová

Dnešní vydání deníku MF Dnes přineslo závažné obvinění bývalého vicepremiéra a ministra obrany, dnes náměstka ministra financí Martina Bartáka od amerického exvelvyslance Cabanisse, že prý si měl říci o úplatek za vyřešení údajného sporu mezi společnostmi Tatra Kopřivnice a Praga Hostivař. Konkrétně se jednalo o nákup automobilů Tatra, které nevyhrály výběrové řízení, a stačil jim za socialistické vlády Vladimíra Špidly v roce 2004 pouze argument o potřebě podpořit český průmysl. Podle Cabanisse se prý Barták v kontraktu angažoval nabídkou, že tatrovkám za peníze pomůže od problémů na zkušebním polygonu. Pan Barták to kategoricky odmítá a zdůrazňuje, že nikdy s nikým o tomto tématu nehovořil. ČSSD velmi vehementně a iniciativně žádá okamžitý náměstkův konec v úřadě. Není divu, protože tím by se o kauze, do níž je namočena i její vláda, přestalo hovořit. Bartákův šéf, ministr Miroslav Kalousek, ale i přes tento tlak vyhověl jeho žádosti o neplacené volno, dokud se případ nevyšetří, se zdůvodněním, aby měl pan Barták čas zahájit razantní právní kroky proti iniciátorům pomlouvačné kampaně. O jeho případném odvolání rozhodne až později na základě vyšetřování.

Celá kauza vyvolává mnoho dohadů. Pominu-li to, že panu Cabanissovi trvalo dlouhých šest let, než si uvědomil, že pan Barták jednal protizákonně, je důležité, že vznikla za vlády socialistů. Jejich výzva, aby Barták skončil na svém současném působišti, se proto stává obsolentní, neboť by tím nalezli obětního beránka a pan Špidla by byl nadále čistý jako lilie. Navíc by zřejmě šlo vše do ztracena. Kromě toho by pomohla plnit jejich další požadavek, aby z vlády a ministerstev okamžitě odešli všichni ostatní politici spojení s armádními skandály.

O motivech těch, kteří obvinění proti Bartákovi vyslovují, proto jde velmi vážně spekulovat, neboť je křišťálově jasné, abych použila pojem tak oblíbený jejich bývalým premiérem, komu tato situace nahrává. Nicméně nejde jednoznačně popřít fakt, že exministr obrany Martin Barták je spojován nejen s touto ošklivou kauzou, ale i s řadou dalších sporných zakázek, v nichž existuje podezření z korupce či netransparentnosti. Například s nákupem obrněných transportérů Pandur, s nákupem drahých a málo výkonných transportních letadel CASA bez výběrového řízení, s nákupem obrněných vozidel Iveco společně s nastrčenými Slováky, což umožnilo obejít výběrové řízení a se získáním dalších nevýkonných obrněných vozidel Dingo. Ministerstvo obrany rovněž ve velkém a bez výběrového řízení prý odebíralo výzbroj od firmy Bartákova známého Michala Smrže.

Z výšeuvedeného je zřejmé, že tato kauza vyvolá mnoho soudů a dohadů a prospěje především opozici, ať se již jednou dokáže pan Barták obhájit či nikoliv. Člověka napadá okamžitě asociace s nešťastnou kauzou Čunek, která jeho setrváním ve funkci vedla k velké kaňce na vládě pana Topolánka. Kauza Batrták se bude rovněž týkat nejen ministerstev financí a obrany, ale především Ministerstva vnitra, které v očích veřejnosti má být garantem pořádku, takže vlastně celé koaliční vlády. Zajímal nás proto postoj ministra vnitra Radka Johna k tomuto nepříjemnému problému. Zda by nebylo rozumnější, aby nějak v zájmu vlády zasáhl a pomohl vše rychle utlumit např. tlakem na pana Kalouska, aby pana Bartáka odvolal a tím ji učinil pro média nezajímavou. Ten nám však sdělil, že "v tuto chvíli nehodlá cokoliv předjímat či komentovat, ale deklaruje, že uvedená svědectví musejí být prověřena orgány činnými v trestním řízení. V této a v jakékoliv dalších kauzách musí být vyšetřování vedeno důkladně a zcela nezávisle." A připomněl, že to řekl hned při svém nástupu do funkce ministra vnitra. Na náš rýpavý dotaz, zda to dokáže dodržet i v tomto případě, když bude kauza pro koaliční vládu nepříjemná, se pan ministr důrazně ohradil: "Své postoje neměním. Znovu proto opakuji, že nehodlám tolerovat  sebemenší náznak jakýchkoliv politických tlaků či pokusů o ovlivnění vyšetřování. Sám nemohu a nebudu do policejního vyšetřování jakkoli vstupovat, nicméně zjistím-li v budoucnu, že došlo k jakémukoliv vměšování do vyšetřování, razantně z toho vyvodím konkrétní odpovědnost."

Věřme tedy, že bude vše řádně vyšetřeno a modleme se, aby kauza Barták nezlomila této vládě vaz podobně, jako kauza Čunek té předchozí. Na druhou stranu, pokud se jí podaří dovést vše do zdárného konce, dokáže tím občanům, že to s bojem proti korupci myslí vážně a to tak důsledně, že hodlá nejen prošetřit nezákonnosti, k nimž by došlo za jejího vládnutí, ale dokoce i ty, k nimž docházelo za socialistických a zelených vlád, mohlo by to její kredit v očích občanů velmi posílit. Musí vše ale proběhnout rychle a nesmí se táhnout vyšetřování po celé volební období.