Klaus, Knížák a Macek a novinářští šmokové

Petr Paulczynski

Novináře až na pár čestných výjímek nemám v oblibě. Za svůj politický život jsem jich pěkných pár potkal a říkám, že velká většina těchto jsou mladí nájemní pisálci sotva opustivší bránu školy.  Mnozí z nich navíc dosáhli při svých studiích tak rozsáhlé znalosti, že kromě logiky jim dělá mnohdy potíže i shoda podmětu s přísudkem.

A valná část těchto čmáralů navíc fušuje do řemesla politologům, což je ostatně další specifická skupina co také všechno ví nejlépe.

Většina výše uvedených patrně patří ke skupině, jíž sociální demokracie nadává obyčejní lidé. Dále bych tam však přidal i intelektuálně vyzrálé mainstreamové guru typu Václava Moravceněkterých novinářů BL či nejnověji webu Referendum. Zkrátka ty co patří do kategorie Impulzu 99, v „Děkujeme odejděte“ ,  „ČT věci veřejné“ a podobných hnutí která vzniknou s velkým halasem aby o to potišeji zmizela v propadle dějin. Pouze odolní jedinci přetrvávají a nadále ovlivňují veřejné mínění způsobem o němž píši.

Poslední skupinu tvoří činní umělci, spisovatelé, herci a vůbec lidé z oblasti kultury přimklé ke kultu pravdy a lásky. Jména dosazovat netřeba, jistě každý najde dost příkladů.

Bulvár vynechávám, to je stoka sama pro sebe. Tolik na úvod.

Všichni výše jmenovaní se pustili po udělení vyznamenání prezidentem Klausem panu Milanu Knížákovi do hlasitého kejhání hejna husí které přejelo auto.

Ponechám stranou prezidentův názor na Milana Knížáka, který je podle něj  už od 60. let nedílnou součástí českého umění nejen v oblasti výtvarné, ale i v hudbě a v literárním projevu. "Vždycky šel a jde i nyní svou cestou, nenechá se ovlivnit dobovou módou a přízní či nepřízní dobových kritiků, usiluje o své sebevyjádření a nutí nás, abychom k němu zaujali stanovisko my. Nikoli opačně," pochválil ho.

Na tom kejhání mne zaujala jiná věc. Musí prezident konzultovat s kvičící kupou čmáralů, koho vyznamená? Kde bere ta vyjící smečka drzost trefovat se do mužů, kteří je svým intelektem převyšují o několik tříd?

Nebo je to tím, jak říká Knížák: "Tady u nás jsou totiž jen klany. Klany kulturní, sportovní, politické. Klany kolem médií, herců, zpěváků, které se v televizi oslavují nejrůznějšími cenami, točí o sobě třinácté komnaty, nahlížejí si kamerami do bytů a koupelen, řeší, kdo má jaké děti a komu víc visí kozy. To mně připadá děsivé."

Korunu všem těmto podpásovým výrokům na Knížákovu adresu dal ovšem pan Havel, který prohlásil, že Knížák chce epopej vystavit jen proto, aby zaplnil spodní halu paláce. S tímto výrokem se Knížák vyrovnal prohlášením: "Havlova reakce mě nepřekvapila. S epopejí je to úplně jinak a Václav Havel o tom nic neví. Navíc, jeho špatná orientace ve výtvarném umění je pověstná. Nikdy nebyl v expozici Národní galerie a ani netuší, co tam máme. Vlastně ani neví, jak NG funguje. Když jsem nedávno viděl televizní přenos Havlovy hry Odcházení, znovu jsem si uvědomil, jak je ta hra přespekulovaná a jak málo je v ní autorského nadání. Nebyli jsme nikdy kamarádi, ale nic jsem proti němu neměl. Naopak, radoval jsem se, když byl zvolen prezidentem. Ale, bohužel, jako prezidenta jsem si ho přestal vážit."

Že by pomsta páně Havlova za Václavku a Dášenku?

A abych nezapomněl na Macka z nadpisu. Tomu šmokové sprostě ukradli soukromé fotky ze soukromého FB profilu aby z něho udělali chlípníka. Za mnohé jen jedna reakce z FB: Jenom mne zaráží, jak ubozí pisálkové chtějí příštipkařit. Navíc myslím jako novináři vůbec nevystihli podstatu věci, protože v celém textu se ani jednou nevyskytla slova jako "bonvián", "milovník života" anebo "plnými doušky". 
Na což Macek reagoval nádhernými verši samozřejmě z vlastního překladu.

Percy Bysshe Shelley: Zítřek
Kam spěcháš, zítřku milovaný?
Ať silný, slabý, starý, mladý,
vždy každý chválí jen tvé klady.
...Však přinášíš - ta pravda pálí -
co z dneška jsme ti zanechali.

A tak si říkám, co je to za ubožáky trefující se zrovna do těchto tří, kteří něco dokázali a  zjevně vyčnívají. Knížák svým pohledem na společnost, prezident Klaus svým pohledem upřeným vždy do budoucnosti a Macek po odchodu do soukromí svým bonvivánským přístupem k pohledu na svět. Tři muži, kteří v životě něco dosáhli. Myslím proto, že jedovaté sliny novinářských šmoků či umělců co se vydělají v rohu NG je nemohou ušpinit. Asi platí pro ty co u nás vyčnívají z davu ono staré Horatiovo "Feriunt summos fulgura montes".

Jak pravil Knížák v jednom intreview: "To je ale problém celé společnosti. Nedostatek lidí, kteří by mohli nastoupit jako nová garnitura. Teď nastupuje generace, co dospívala v 80. letech. To byla blbá doba, kdy morálka upadala. A je to na ní bohužel znát."

O diskutérech v internetových diskuzích už vůbec nemluvě, což se zde jistě ukáže.

Psáno pro blog.iDnes.cz