Pozor! Grýnpic se budou uvazovat k počítačům

Petr Paulczynski

Zelené mozky se opět vyznamanaly. Vymyslely nové ekopísmo Absolut Green. Prý jde o  písmo, které ušetří až 30 % Vašeho toneru. Na svém webu píší: "Denně procházejí útrobami tiskáren v kancelářích či domácnostech desítky až stovky dokumentů. Celá řada z nich ještě téhož dne skončí v koši. Zároveň při tisku často dochází ke zbytečně vysoké spotřebě toneru, protože ne vždy je zapotřebí té úplně nejvyšší tiskové kvality, a tedy i množství toneru. Pokud je skutečně nutné nějaký dokument vytisknout, jde to i úsporně. Greenpeace pro Vás za pomoci dobrovolníků připravilo nový typ písma včetně české diakritiky s názvem Absolut Green, které při tisku ušetří až třetinu toneru."

Zásadní nevýhodou ekopísma je skutečnost, že ztráta sytosti černé kvůli perforaci písma bude patrná i na monitorech počítačů, tedy při práci s dokumentem. To může vést k tomu, že si uživatelé budou zvyšovat jas a kontrast displeje, což se promítne na spotřebě a životnosti LCD panelu – ekologický efekt se tedy obrátí.

Pokud nechcete instalovat nový ekofont a přesto ušetřit na tisku, zvolte prostě úsporný tisk v možnostech nastavení tiskárny. Spotřebujete méně inkoustu, ušetříte peněžence i Zemi a jen ta černá nebude tak černá, stejně jako se to jeví u nového ekopísma. S ním však můžete být ekologický na druhou, když budete tisknout úsporně a ještě s tímto písmem. Pozor ale na to, že v takovém případě pravděpodobně ušetřené náklady utratíte u očního lékaře. Neboli - nic moc neušetříte.

Výše uvedenou novou pitomost ze zelené dílny prověřili experti z www.zive.cz  A co ukázal tento podivuhodný vynález? Jednoduše jsme srovnali pokrytí běžným písmem Arial a ekopísmem Absolut green. Použili jsme běžnou stránku A4 pokrytou automaticky generovaným textem Lorem ipsum v délce cca čtyři tisíce znaků. Font velikosti 10 s písmem Arial pokryl 7 % stránky, Absolut green stejné reálné velikosti pokryl 6,2 % stránky. Úspora 30 % tedy bude spíše snem tvůrců, který má k realitě dost daleko. A co je paradoxní, klasickým Arialem se na stránku vejde 5 610 znaků, fontem Absolut green stejné velikosti však jen 4 887 znaků. Ve finále tedy potisknete více papíru a stromy se na vás budou zlobit, napsali nawww.zive.cz
http://www.zive.cz/titulni-strana/ekopismo-od-greenpeace-font-ktery-usetri-zivotni-prostredi-oziveno/sc-21-a-153177/default.aspx

A jak napsal na FB Daniel Steida Steigerwald: "Nu - kluci z Greenpiss se drží zbytečně zkrátka. Doporučuji vyrobit ještě několik černých wallpaperů (šetří se LCD i energie), sadu neviditelných ikon (člověk méně kliká, šetří se tak myš), mono reproduktory (stereo je zbytečný luxus stojící za úbytkem deštných pralesů), a klávesnici bez kláves shift a capslock (velká písmena mají logicky větší uhlíkovou stopu)."

A budu dávat pozor, aby se mi nějaký zelený magor neuvázal k mým počítačům.