D.O.S.T. není neonacistické sdružení extrémistů

Ivana Haslingerová

Během patnácti let, kdy pracuji jako šéfredaktorka kulturně-hospodářské revue Fragmenty, jsem již zvyklá na ledajaké reakce čtenářů i některých médií na naše politiky a politické strany. Většinou bývají bezmyšlenkovité a ukazují na to, že si tito lidé vůbec nepřečtou to, proti čemu bojují. Často se o věci dozvědí jen v některém tendenčním médiu a protestují proti ní podobně jako kdysi proti Chartě 77, kterou také nečetli.

Ředitel politického odboru Kanceláře prezidenta republiky a presidentův osobní tajemník Ladislav Jakl (na obrázku uprostřed coby správný rocker v jeho oblíbené černé barvě) v rozhovoru s předsedou Akce D.O.S.T. Ladislaven Bátorou (vpravo) a předsedou Svobodných Petrem Machem na akci, kterou uspořádaly tyto organizace na připomenutí výročí 17. listopadu v Praze

Proto již na tyto věci nereaguji, neb to pokládám za ztrátu času a nedostala bych se díky tomu k normální práci. Proto, když mi předseda Akce D.O.S.T. Ladislav Bátora napsal o útocích jakési paní Tydlitátové na jeho osobu a organizaci, odepsala jsem mu, aby si užíval sluníčka a nezabýval se nesmysly, protože je soudce a právník a nikoliv psychiatr. Když mi ale obratem poslal článek Zdeňka Bárty "Zvykáme si opět postupně na hnědou" uveřeněný v internetovéms serveru Referendum s poznámkou, že "je možná přece jen potřeba nezapomínat na to, že nedávno po jednom takovém nezávazném klábosení s touto dámou sestavili titíž lidé "Seznam klerofašistů určených k likvidaci", otevřela jsem si tento, mně do té doby neznámý server a po přečtení článku a především neuvěřitelné diskuse za ním jsem pochopila, že má doktor Bátora pravdu, že je potřeba na tyto věci přece jen zareagovat. Z článku je totiž jasné, že redaktor Bárta ho psal promyšleně s profesionalitou hodnou školeného agenta StB a že zde již nejde o reakce naivních přiopilých dam typu paní Tydlitátové, které požadovaly po kýžených vítězných volbách levice "věšet na kandelábrech a pálit na náměstích hlavní české klerofašisty, klerofašistky a lidi odporující rovnosti", k nimž jsem měla, po boku pana prezidenta, Jakla, Hájka a dalších významných osobností, tu čest patřit i já (podrobně viz článek "Komunisté zavírali odpůrce na Bory, zelení levičáci je chtějí rovnou upalovat").

Redaktor Bárta totiž není naivní človíček který podléhá dezinformacím, ale on je sám a profesionálně vyrábí. A dokonce se neštítí použít jasné lži. První, která uhodí každého kdo jen trochu zná pana Jakla přímo do očí je, že chodí v hnědé barvě. Za celých patnáct let, co ho znám, jsem ho ani jednou v hnědé neviděla. Další lež, že Iniciativa D.O.S.T. je neonacistická organizace, je uvedena hned v perexu článku: "Zdánlivě seriózní iniciativy, které zaštiťují známí lidé, mohou být ve svých důsledcích nebezpečnější než skupiny otevřeně se hlásící k neonacismu." Sice si označení o nacismu nedovolil napsat přímo, protože by ho musela D.O.S.T. žalovat za pomluvu, ale každý profesoinální novinář ví, jak to čtenář pochopí, když hned za tímto perexem konstatuje: "Na internetu jsem viděl fotografii jednoho z mých oblíbenců, Klausova tajemníka Jakla, jak v hnědém oděvu promlouvá na mítinku ultrakonzervativní party, která si říká D.O.S.T."

Europoslanec a rozhodně žádný fašista Hynek Fajmon rovněž podpořil boj za národní suverenitu

A o jeho profesionalitě jak se vyhnout tomu že Bárta naplno lže, snad nejlépe svědčí další zbabělá větička: "Možná, že je to chyba fotografie či mého monitoru, možná to nebyl oděv hnědý, jak to na prvý pohled vypadá, nicméně pro hnědou by svědčil Jaklův smysl pro poněkud zrůdný humor – dal si záležet, aby promluvil jsa oděn v tradiční barvu onoho myšlenkového směru, který přišel podpořit."

Protože tak nehorázný útok na člověka, kterého si léta vážím a který po boku svého šéfa Václava klause pro naši zemi a tedy i pro pisatele tohoto nehorázného tvrzení udělal tolik jako snad nikdo druhý, musím uvést věc na pravou míru. Byla jsem totiž celé akci přítomna a mám z ní mnoho fotografií, z nichž některé jsou ilustrací k tomuto článku. Na všech je Jakl černý od hlavy k patě. A oč jde v Petici D.O.S.T., kterou podpořila mj. i naše revue Fragmenty a já spolu s jejím vydavatelem, prezidentrm Kulturní komise ČR doc. Jiřím Pancířem?

Na snímku vlevo je jasně vidět jména Fragmentů i Kulturní komise ČR mezi dalšími 24 podporovateli D.O.S.T.

Pan Bárta má pravdu, že Petice měla reagovat na „plíživou ideologizaci veřejného života, šířenou z Evropské unie, která má být v souvislosti s ,antidiskriminační'' agendou vnesena i do českého právního řádu”. Tento protest proti chování EU nepovažuji však na rozdíl od něj za "velmi nebezpečný fenomén", ale naopak nebezpečný fenomén spatřuji v chování EU. Musím také velmi ostře protestovat proti nehorázné lži, že v DOST se "etabluje na české scéně okruh lidí, kteří dodávají neonacistům ideologické zázemí ". JAKÉ, proboha?

To, že "tento okruh lidí pozvolna proniká do politiky a veřejného prostoru a že Iniciativu D.O.S.T. podporuje řada současných i bývalých poslanců (např. Řápková, Schwippel, Dundáčková), senátorů (Kubera, Oberfalzer), europoslanců (Fajmon, Bobošíková,), má podporu i Hradu, a to nejen přes Jakla – sám prezident Václav Klaus šel pozdravit odpůrce Lisabonu na akci D.O.S.T., která se konala po druhém vynuceném irském referendu před Hradem" je pravda, ale není to rozhodně nijak děsivé, jak píše pan Bárta. Naopak by si měl položit otázku, proč právě tato národní elita D.O.S.T podporuje, proč "se všichni tito a další významní lidé bez ostychu scházejí v jedné společnosti s  lidmi z D.O.S.T." jak píše. Já mám pro to jedinou odpověď. Protože Iniciativa D.O.S.T. je nejvýraznější mnohaletou organizací nebojící se přihlásit k boji na národní suverenitu, ke konzervativní pravicové politice, ke křesťanství, na jehož základech stála odedávna Evropská civilizace, a k myšlenkám prezidenta Váslava Klause. Její členové i přes 500 příznivců podepsalo "Memorandum na jeho podporu" a není nic nového, že tuto iniciativzu podporuje jak Suverenita Jany Bobošíkové, tak Svobodní Petra Macha.

Ladislav Jakl při projevu za udržení národní suverenity na akci D.O.S.T. Vlajku za ním drží předseda středočeského krajského sdružení Svobodných Petr Zavadil

Pan Bárta správně píše, že "politické uskupení „Suverenita“ Jany Bobošíkové má již dokonce svého prvního kandidáta z těchto kruhů do podzimních senátních voleb. Bude jím osmapadesátiletý právník Ladislav Bátora, který je dokonce předsedou Akce D.O.S.T. (Pozor, neplést a Iniciativou D.O.S.T. Michala Semína jak to dělá s přehledem několikrát autor) Tato „Akce“ podporuje Evu Dundáčkovou do funkce ombudsmanky."

Cožpak je možné uvěřit těm nesmyslům, že erudovaná právnička Eva Dundáčková je nacistka jen proto, že nechce, aby naše zem ztratila svoji suverenitu a byla podřízena diktátu politiků EU?!

(I zde hovoří o jeho snaze nenápadně znevažovat, že Suverenitu nazval pouhým uskupením, i když je to jasně deklarovaná politická strana.) Není na tom nic špatného a neznamená to ovšem "zrušení vší lidskoprávní vládní agendy". Akce D.O.S.T. sice žádala, aby byla samoúčelná a zavádějící činnost ,zmocněnce' Michaela Kocába ukončena a celá tato agenda z českého veřejného života odstraněna. Avšak toto není žádným zločinem proti lidskosti, jak se snaží navodit dojem pan Bárta, ale proti povalečům a flákačům, kteří chtějí žít na úkor poctivých lidí.

A to, že Iniciativu D.O.S.T. podporuji Parlamentní listy, naše revue Fragmenty a další periodika, je pravda a je to dobře. O tom, jak povznesený nad to, aby si alespoň přečetl jména těch na něž útočí svědčí snad nejlépe věta, která nás s manželem rozesmála: "Samozřejmě že do D.O.S.T. jsou zamilované i kuriózní Fragmenty manželů Haslingerových." Kdyby alespoň napsal Pancířových, když už nerespektuje, že jsme si ponechali po svatbě každý své jméno, ale tohle už je opravdu roztomilé.

Předseda Iniciativy D.O.S.T. Michal Semín v rozhovoru s Ladislavem Jaklem

 

Ale humor přestává v další části článku, kde již autor bezostyšně uráží a lže:

Naprosto není pravda, že "Iniciativa D.O.S.T. je ukázkovým příkladem nenápadného, a přitom mediálně vychytralého a úspěšného vnášení xenofobních a neofašistických sil do politiky a do veřejného prostoru vůbec, a získávání tak stále většího společenského vlivu". Sám sebe kritizuje za to, že "jsme všichni fascinováni zjevnými neonacisty a věnujeme jim možná až přehnanou pozornost, a tudíž i reklamu, v závětří se zatím v klidu a bez povšimnutí aktivizují osoby v bílých košilích a s kravatami, avšak s neméně nebezpečnými názory a postoji, osoby, z nichž některé v minulosti právě i s neonacisty spolupracovaly." Jeho slova zde přímo připomínají komunistické hlášky o "bílých límečkách", které podle nich plíživě rozvracely stát dělníků a rolníků.

Iniciatuvu DOST (Důvěra - Objektivita - Svoboda - Tradice) založil a řídí věřící katolík Michal Semín, předseda Institutu sv. Josefa, pod jehož hlavičkou se uskutečnil velký počet zajímavých přednášek u nás i v cizině. Už proto nemá nic společného s fašismem a nacismem, protože nacisté před bohem dávali přednost pohanskému Odinovi. On naopak ctí tradiční hodnoty, na nichž je postavena mimonacistická a mimokomunistická evropská civilizace. Pokud si ovšem pan Bárta myslí, že lidé, kteří se tváří důvěryhodně, brání tradiční rodinné hodnoty, bojují proti údajně zlé EU a podporují českou národní identitu jsou mnohem nebezpečnější než hulákající násilníci, pak s ním nelze rozumně diskutovat.

 

Příznivec Svobodných a jak sám přiznal jejich volič Ladislav Jakl v rozhovoru s jejich předsedou Petrem Machem

 

Nezbývá než popřát pánům Semínovi a jeho Iniciativě D.O.S.T., panu Bátorovi a jeho Akci D.O.S.T. a panu Jaklovi spolu s dalšími čestnými politiky hodně sil v boji na kultivaci našeho padesáti lety jak komunismem tak individui Bártova typu tak morálně zdevastovaného národa.