Chrchel nad Prahou zpátky?

Petr Paulczynski

Architektonický skvost, nebo zrůdnost? Není to ještě tak dávno, co se díky extravagantnímu architektovi Kaplickému rozhádal kdekdo s kdekým. Vzpomínáte? Oko nad Prahou, blob, chobotnice, chrchel. Takových přívlastků se stavbě nové budovy Národní knihovny dostávalo. Podivná stavba rozdělující nejen politickou scénu byla vybrána v podivné soutěži a její realizace měla stát neuvěřitelné peníze. A hle, po těchto volbách, kdy ekonomická situace je ještě horší než v době vzniku projektu (podzim 2007) se objevují politické síly žádající reinkarnaci akce, kterou již tehdy pražští radní smetli pod stůl. Novou hru rozehrávají TOP09, VV i ČSSD.

"Rozhodně jako návrh do programu napíšu, že Praha vytvoří územní a plánovací podmínky pro to, aby stát mohl tuto investici v lokalitě, kam byla plánována, realizovat," řekl HN předseda pražské TOP 09 František Laudát. Jednoznačně pro blob je i kandidátka na primátorku za VV Markéta Reedová. Ta už má i plán, kde by mohla stavba stát v případě, že se pro ni nepovede získat pozemky na Letné. Mohl by se vystavět na místě chátrajícího Paláce kultury na Vyšehradě. Kaplického knihovnu chce stavět i pražský lídr ČSSD Jiří Dienstbier mladší. Proti blobu tak nyní stojí jen ODS.

Nynější magistrát se uskutečněním projektu kvůli odmítavému stanovisku exministra kultury Václava Riedlbaucha nezabýval. "Pokud přijde ministerstvo s novým návrhem, bude se projednávat," řekl HN mluvčí magistrátu Jiří Wolf. Nový ministr Jiří Besser však o blob stojí.

Kde chtějí navrhovatelé vzít potřebné 4 miliardy korun ( v tehdejších cenách, dnes bych tipl už tak 5) nikdo neřekl. Dokonce šéf financí Kalousek chtějící přiškrtit kdeco (mateřskou, hypotéky, dávky) si nechal pootevřená dvířka. "Pro příští dva roky nevidím prostor pro takovou investici. Ale to neznamená, že by se nemělo hledat řešení," řekl HN ministr financí Miroslav Kalousek.

Kaplického návrh nové budovy Národní knihovny mne na rozdíl od různých kulturtrégrů či kulturtrégryň nikdy neuváděl do stavu podobnému orgasmu. Ostatně si myslím, že blob opět  nebude, protože za prvé chybějí peníze a za druhé není kam ho postavit. Pouze se opět rozpoutává mediální bouře ve sklenici vody a někteří jedinci si na té vlně šikovně zasurfují.

Chudák nebožtík Kaplický se však už do nové merendy nezapojí. Doufám, že se už nezapojí ani pan prezident Klaus, jehož stanovisko bylo tehdy panem Moravcem označeno za extremistické. Není třeba, aby reagoval znovu na toto mrtvě narozené děcko. Co naopak očekávám s napětím je, zdali se toto téma stane opět předmětem nedělní polední one man show nějaké mluvící hlavy. Už se těším na demonstrace intelektuálů, kteří po letech architektury krabic náhle vzplanuli láskou k oblým tvarům.

Tak si počkejme. Okurková sezóna začala a horko zjevně ovlivňuje i některé politiky, kterým se v hlavě z horka urodil blob.