Sarkozy pohrozil Německu odchodem z eurozóny

jan zeman

Podle deníku El País to o Sarkozym prohlásil španělský premiér José Luis Rodriguez Zapatero a k prohlášení mělo prý dojít na středeční večeři. Podle zprávy v Le Monde Sarkozy prý vyžadoval "un engagement de tous, pour que tout le monde aide la Grèce, chacun selon ses moyens, ou la France réexaminera sa situation dans l'euro" (zapojení všech aby celý svět pomohl Řecku, jinak Francie přehodnotí svoji situaci s eurem). Podle Zapatera prý Sarkozy bouchal  do stolu a vyhrožoval stažením Francie z eurozóny.  Podle dalšího nejmenovaného předáka socialistů také prý Zapatero říkal, že "Francie, Itálie a Španělsko založili společnou frontu proti Německu a Sarkozy tak dospěl k výhrůžkám Merkelové, že rozbije tradiční francouzsko-německou osu".

Takto vidí schéma zadlužení (přepočítáno na dolary) států tzv. PIIGS New York Times:

To jsem teda zvědav, co bude Sarkozy při večeřích dělat, až dojde na Španělsko nebo Itálii...

Ze schématu je patrné, že by to byla zřejmě Francie, která by na případném bankrotu zemí PIIGS mohla nejvíce prodělat. Celková částka zadlužení zemí PIIGS vyplývající z čísel zveřejněných NYT je pro srovnání a pokud se nemýlím přibližně 25 násobkem ročního HDP České republiky.

 

-------

P.S.: Co na takový konfrontační tón asi řekne Angela Merkelová? Bývalý šéf FED Paul Volcker už se podle agentury Bloomberg nechal prý včera v Londýně slyšet, že kolaps eurozóny potenciálně hrozí a že zabránit tomu může jen "změna ve struktuře ekonomické politiky". Prý jakožto věřící v euro doufá.

Pro ty, co se rádi baví při hororech, zde máme od zvláštního zpravodaje, který si pochopitelně nepřeje být jmenován, i onen konspiracionisty toužebně očekávaný obrázek oněch DM2.