hhh

Ve studentských volbách vítězí jednoznačně pravice

ivana haslingerová

Nedávno jsme publikovali "Veřejnou výzvu ke spáchání trestného činu. V zájmu vyššího principu!" Autora Františka Matějku znepokojil, a to právem, zákaz hejtmana Ratha provést nanečisto studentské volby na gymnásiích jeho kraje. Je to pochopitelné, protože socialisté tušili, že v těchto volbách u mladé a inteligentní generace zvítězí pravice. Tímto článkem bych chtěla pana Matějku potěšit. Výsledky studentských voleb nanečisto unikají na veřejnost i přes zákaz socialistických předáků a vítěz je zatím všude stejný, konzervativní strana TOP 09 a po ní ODS, které by v případě tohoto volebního výsledku dohromady utvořily přesvědčivou většinu ve Sněmovně. Hrdinní pedagogové jdou proti vůli organizátorů voleb, společnosti Člověk v tísni, kteří po dohodě se sociálnědemokratickými hejtmany chtěli výsledky zveřejnit až po opravdových volbách na konci května. Podrobné výsledky jsou uvedeny v tabulce za článkem. dalo se sice čekat příklon studentů k pravici, ale že bude tak výrazný, to nečekal asi ani hejtman Rath.

Je sice smutné, že ODS u studentů na TOP 09 ztrácí, ale dalo se to po jejím mnohaletém rozkročování se doleva pod taktovkou pana Topolánka očekávat. Začala být prostě považována, ze středovou stranu a neprostudovala si knihu Petra Hájka "Smrt ve středu", v níž by se včas dozvěděla, co takové strany čeká. I když je nyní již zase tou starou konzervativní pravicovou stranou, alespoň pokud jde o její nejužší vedení, tak je málo času, aby se podařilo panu Nečasovi pošramocenou reputaci do voleb napravit. Občané obecně volí podle lídra a TOP09 chytře ukryla pana Kalouska, který ještě nedávno chtěl do koalice s komunisty, za osobnost noblesního knížete Schwarzenberka, který je zárukou, že s komunisty jednat nebude, navíc je představitelem aristokrata, jehož slovo platí. Ať již je to tak či tak, v každém případě je potěšitelné, že mladá inteligence volá po pravici a kdyby bylo podle ní, tak bude ve Sněmovně ledabyle vládnout s velkou převahou nad levicí. Je až neuvěřitelné, jak nepříjemně působí na studenty bratr Paroubek, kterého nepovažují stejně jako komunisty za hodna vstupu do parlamentu. Škoda, že jdou u nás k volbám i voliči se základním vzděláním a že tato sněmovna snů je tudíž jen zbožné přání každého myslícího občana.

Je mi jasné, že pana místopředsedu Svobodných Matějku nepotěší to, že jeho Svobodní, kteří jsou nejpravicovější liberální stranou u nás, u studentů vůbec nezabodovali. Jsem přesvědčena, že to není tím, že by se studentům tato strana složená povětšině z mladých a inteligentních lidí nelíbila svým programem, ale tím, že o sobě nedala dosud po roce od založení dostatečně slyšet. Samozřejmě se na tom podepsaly naše sdělovací prostředky, které o stranách nemajících v průzkumech nad pět procent hlasů neinformují veřejnost, zatímco velké a etablované strany jsou v médiích stále. Bohužel je to ale také velká chyba vedení Svobodných. S tím, jak se budou média chovat, měli počítat a kampaň vést, na rozdíl od starých starých či velebohatých stran (TOP 09, VV), permanentně ode dne svého vzniku. Věřím, že by pak jejich mladý předseda, doktor Petr Mach, u mladých voličů bodoval. Museli by o něm ale vědět. Nová strana nemůže bohužel spoléhat výhradně na sdělovací prostředky a musí voliče oslovovat permanentním kontaktem s nimi. Podobně jako se snaží Petr Nečas jezdit v rámci projektu Městečko do měst po celé ČR. Věřím, že do příštích voleb se Svobodní poučí a pak mají cestu do Parlamentu, alespoň u mladé inteligence, určitě otevřenou.

Výsledky studentských voleb publikované na iDNES.cz, 30.dubna:

VÝSLEDKY VOLEB

Gymnázium Brno

TOP 09 - 39 %
ODS - 22 %
ČPS - 11 %
VV - 8 %
DSSS - 5 %
KSČM - 3 %
SZ - 3 %
SPOZ - 1 %
ČSSD - 1 %
KDU-ČSL - 0.89 %

Gymnázium Třeboň

TOP 09 - 45,8 %
ODS - 17 %
VV - 9 %
ČSSD - 7 %
ČPS - 4,5 %
KDU-ČSL - 4 %

Gymnázium Ostrava-Hrabůvka
TOP 09 - 30 %
ODS - 25 % 
VV - 11 %
ČPS - 11 %
ČSSD - 3 %
SZ - 3 %

Gymnázium Jeronýmova Liberec
TOP 09 - 55 %
ODS - 15,6 %
VV - 12,4 %
ČPS - 3,7 %
SZ - 3,2 %
DSSS - 3,2 %
ČSSD - 2,3 %
KČ - 1,8 %
KDU-ČSL - 1,4 %
KSČM - 0,9 %
Suver. - 0,5 %