Kulturně-hospodářská revue Fragmenty, ročník XII, červenec 2008                  Revue Fragmenty je denně aktualizovaná, tisková podoba je její podmnožinou.

 

 

NOVINKY

CENÍK inzerce

ANOTACE

HLAVNÍ STRANA

Perspektivy ekonomikyZdravotní politikaNF Klausových

 

 

Dubnové číslo revue klikněte na obrázek:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Usnesení

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ilustrace

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Globální oteplování: Fakta místo mýtů

Ivana Haslingerová

* Není morálně obhajitelné odvádět peníze od řešení současných problémů a dát je na změnu klimatu.  

*Jediný způsob, jak snížit emise, je zvýšit ekonomický růst. Je proto potřeba podporovat zvyšování a nikoliv zastavování ekonomického růstu. Musí nastoupit teorie kreativní inaktivity.

* Změna teploty je příčinou, nikoliv důsledkem změny koncentrace CO2. Sleníkovou hypotézu považujeme za neplatnou.

* Pokud v důsledku všech klimatických vlivů stoupne teplota na zemi v roce 2100 o 1 stupeň, pak se posune lidstvo o 3 km na Sibiř a problémy zmizí.

* Lidé migrují do teplých krajin, protože vyšší teplota je příjemná. Bez CO2 v atmosféře by byla teplota na zemi 0,5 °C a u země mínus 18 °C, což by bylo nepříjemné.

*Ať šlo o teplotu, období sucha, požáry či povodně, klima se cyklicky měnilo a mění i bez lidských zásahů.

 

Tyto a mnohé další názory zazněly z úst renomovaných vědců na konferenci „Globální oteplování: Fakta a mýty“ pořádané Centrem pro ekonomiku a politiku (CEP) v pražském Autoklubu.

Pan president doslova přiklusal na konferenci ze Staroměstské radnice, kde předával cenu Czech Press Photo se slovy, že vydal rozhodně víc energie, než kdyby jel autem, a proto se ekologům omlouvá, ale že by jinak v pražských zácpách nedorazil včas. Snímek ho zachycuje, když vchází po tomto výkonu do sálu moderovat konferenci

 

Média na nás neustále chrlí informace o tom, jak vzroste v pekle nezaměstnanost, neboť naši potomci se budou za živa škvařit rovnou na zemi. Seriozní ekologové se nedostanou ke slovu a jsou dokonce zastrašováni zabitím, pokud uvedou výsledky svých studií, které budou v rozporu Al Gorovým ekolog(-izmem). Dokonce i OSN se dalo slyšet, že ten, kdo popírá možnost globálního oteplování, by měl být trestně stíhán. Sice se možná blýská na lepší časy, neboť pan Al Gore již své vytoužené místo v "ekologické" nadnárodní společnosti dostal, bude tudíž moci konečně přestat s reklamní kampaní v médiích a trávit jako člen jejího představenstva svůj čas  ve svých skutečně antiekologických vilách a bazénech, ale přesto dá hodně práce vysvětlit zmanipulované veřejnosti, že všechen ten humbuk byla jen jeho velmi dobře vedená reklamní kampaň a že opravdu seriózní vědci si myslí něco jiného. I když i u nás již pod touto mediální masáží zešílelo mnoho jinak rozumných a inteligentních politiků, na štěstí se nenechal zlomit president republiky a doma i ve světě volá po připuštění široké diskuse všech ekologů, ne pouze těch placených z ekologických grantů. Jeho Centrum pro ekonomiku a politiku (CEP) dalo těmto vědcům prostor na výše uvedené konferenci. Přestože se konala po pracovní době, ještě v 7 hodin večer byl přednáškový sál pražského Autoklubu nabit k prasknutí a posluchači klidně riskovali možné zatčení agenty OSN za to, že poslouchali vědce a politiky exkomunikované touto slavnou organizací.

"Pro ty, kteří chtějí znát fakta, vydal CEP ve spolupráci s Dallaským institutem manuál plný grafů a vědeckých rozborů, který je srozumitelný i pro ty, kteří nechtějí číst," představil v úvodu semináře Prof. Ing. Václav Klaus, CSc. knížečku "Globální oteplování: fakta místo mýtů", která byla  rozdána každému účastníku konference. Navazuje na  knihu profesora Klause, která právě vyšla v Německu: „Co je ohroženo – svoboda nebo klima“

 

Mgr. Luboš Motl, PhD. z Harvardovy Univerzity objevil v červnu článek profesora Klause o změnách klimatu v Hospodářských novinách. Iniciativně ho na Harvardu přeložil do angličtiny, čímž se dostal pan prezident do povědomí občanů USA jako odpůrce Al Gora. 

"Celá diskuse o globální změně klimatu se vede o drobném zvýšení koncentrace CO2, kterého je navíc v atmosféře v porovnání s ostatními plyny zanedbatelné množství 0,054%," uvedl svoji přednášku  Luboš Motl. Naslouchají (zleva) M. Kutílek, V. Klaus,  G. Gerlich, J. Svoboda a L. Kurc

 "Klima se mění. Mezi ledovými dobami kolísaly teploty na zemi v rozmezí 2°C. Se změnou teploty se mění ruku v ruce i koncentrace CO2, methanu a dalších plynů. Dá se to vše podložit zkoumáním vrstev v ledu. Voda má schopnost tyto plyny absorbovat a s růstem své teploty je uvolňuje podobně, jako v létě kofola. Rozdíl je pouze v tom, že se toto děje s 800letým zpožděním. Změna teploty je tedy příčinou, nikoliv důsledkem změny koncentrace CO2," uvedl Motl. Zdůraznil, že rovněž  skleníkový jev není novinkou posledních několika let, ale popisuje ho již v roce 1824 Joseph Fourier a roku 1896 Arrhenius. Ze slunce přichází na zemi 340 W/m2 záření a země vysílá zpět do vesmíru záření infračervené. Absorbují ho plyny a především voda, která je proto je v létě o 30 stupňů teplejší.  Skleníkový jev tudíž existuje od věků a je jen otázkou, jak je silný. Měřením citlivosti klimatu bylo zjištěno, že aby byla jeho koncentrace nebezpečná, museli bychom ještě 2000 let pálit uhlí se stejnou intenzitou, jako dnes. Ukázalo se navíc, že vlivem slabých interakcí nemá růst počtu molekul CO2 aditivní efekt. Tak například jejich dvojnásobné zvýšení nepřináší ani zdaleka dvojnásobný efekt. Na teplotu mají podle Motla samozřejmě vliv oceány. Hurikán El Niňo neboli chlapeček přináší chlad od Pacifiku, La Niňo - holčička  - oteplení do Atlantiku. Rovněž Slunce ovlivňuje klima  výrazně. V 17. století, kdy nastala v Anglii malá doba ledová, nebyly pozorovány skvrny na slunci, které jinak oscilují s periodou 11 let. Počet kosmických paprsků a teplotní anomálie se na grafech shodují.

"Pokud v důsledku všech těchto vlivů stoupne teplota na zemi v roce 2100 o 1 stupeň, pak se posune lidstvo o 3 km na Sibiř a problémy zmizí," uzavřel optimisticky Motl

 

 

 

Prof. Ing. Miroslav Kutílek, DrSc., z Českého vysokého učení technického v Praze považuje skleníkovou hypotézu za neplatnou. Zatímco skleníkový efekt je vědecky prokázaná skutečnost, skleníková hypotéza zůstává jen pouhou hypotézou. Kromě skleníkového efektu ovlivňuje totiž počasí na zemi nejméně sedm dalších vlivů. Milankovichovy cykly, sluneční aktivita s cykly po 1500 letech, posun kontinentů, mořské proudy (ohřátá voda na povrchu putuje od rovníku k pólu a nemění-li se slanost, vrací se zpět v hlubině moře), skleníkové plyny, aerosoly (vulkány, asteroidy), vegetační kryt země, magnetické pole země. V období 200 let před a 300 po Kristu probíhala teplá doba římská, teplá středoevropská perioda s teplotou vyšší než nyní nastala v letech 850-1150 a nic se lidstvu nestalo.  Dokonce před 6000 lety, kdy byla na zemi teplota značně vysoká, nebyla Sahara pouští. Proto je nesmysl kšeftovat s novodobými odpustky, na které tlačí Německo.

 

Název přednášky Prof. Dr. Gerharda Gerlicha z Universität Carolo-Wilhelmina v Braunschweigu v Německu: „Podvod s globálním klimatem a vyvrácení vlivu CO2 na zemskou atmosféru,“ říká jasně, co si o problematice pan profesor myslí.

"Lidé migrují do teplých krajin, protože vyšší teplota je příjemná. Bez CO2 v atmosféře by byla teplota na zemi 0,5 stupně a u země -18, což by bylo nepříjemné," říká profesor Gerlich.

Voda absorbuje světlo. Na dně jezer je písek studený, vedle na pláži ne. Voda absorbuje infračervené záření lépe než vzduch. Fyzikální efekt se dá vysvětlit pomocí fyzikálních zákonů. Není-li vysvětlení možné, nejde o žádný fyzikální efekt. Současná věda je zpolitizovaná. Vědci totiž nejsou osobně zodpovědni za nesmysly, které plodí. I astrologie používá více fyzikálních zákonů než moderní klimatologie. Je proto obtížné odlišit astrologii a globální moderní klimatologii.

 

Dr. Jiří Svoboda, prom. mat., autor knihy  "Utajené dějiny podnebí", pohovořil o historii klimatu v Českých zemích. Na grafech ukázal, jak se změny klimatu cyklicky opakovaly. Ať už šlo o teplotu, období sucha, požáry či povodně, klima se cyklicky měnilo a mění i bez lidských zásahů. Cykličnost vzniku požárů  překvapila pana prezidenta, neboť ekonomové o nich učí jako o funkci množství požárních sborů.

 

 

 

 

Dr. Ladislav Kurc z Vysoké školy chemicko-technologické z Prahy pohovořil o manipulaci s radiačním působením CO2 coby frontmanovi na scéně globálního oteplování. Sdělení IPCC, že za posledních deset let vzrostlo radiační působení CO2 o 20 %, což byla největší změna za desetiletí v posledních 200 letech,  je podle doktora Kurce výsledkem volby referenční hodnoty při výpočtu. Přestože je to nepravdivé a evokuje to představy řádově se lišící od skutečnosti, je to  působivé a na první pohled nenapadnutelné. Kurc ukázal, že radiační působení CO2 neroste lineárně, ale logaritmicky a závěry IPCC o vlivu CO2 na oteplování planety jsou nekonzistentní. Teplota kvůli záření CO2 neroste o 3 ale o 0,76 stupňů. Doktor Kurc dokázal, že zdvojnásobením koncentrace CO2 vzroste teplota o pouhé 0,3 stupně. Záleží vždy na referenčních  datech. Pánové z IPCC vzali za referenční základ koncentraci v roce 1750, proč?

 

Julian Morris, MPhil., ředitel britského International Policy Network, pohovořil o tom, jak se adaptovala společnost na hypotetické dopady klimatických změn, podle nichž je pravda, že vrostl počet srážek, nevzrostl ale počet bouřek a hurikánů, ty ale mají větší intenzitu. S rostoucí teplotou roste rychlost větru. Tají ledovce, ale není jasné, zda se zmenšuje Antarktida. Je víc pitné vody. Několik století probíhá nárůst hladiny moří.

Co se stane, bude-li to pokračovat? Podle Stern Revue v prognóze roku 2200 lidé v chudých zemích budou bohatnout rychleji než ve vyspělých. HDP na hlavu v roce 1990 činilo v bohatých zemích 14 500 a  v chudých zemích pouze 875 USD.  Výpočty ukázaly, že průměrní občané budou bohatnout v obou typech zemí, i kdyby ztráty díky změnám klimatu byly 78 %. V chudých zemích dokonce rychleji. Za teplých dnů lidé v budoucnu nezemřou, technologie jim pomohou. Plodiny to také nepoškodí, budou se pěstovat ty modifikované a odolné. Zlepší se i úbytek živočišných druhů. Ovzduší jako celek není nečisté. Jde o lokální vnitřní znečištění např. v chatrčích či městech u frekventovaných silnic. To všechno  jde řešit.

 Lidé chudnou, když nepodnikají a nevyužívají uhlík. Růst HDP ale silně závisí na množství byrokracie v jednotlivých státech. Na založení podniku v Botswaně padne 11, ve Velké Británii 6 a v Kongu 13 dní. V Botswaně rostl HDP o 600%, ve VB dvakrát a v Kongu klesl o 80%.  Deset milionů dětí zemře ročně na léčitelné nemoci jako malárie. Nemají čistou vodu ani energii na topení. Dýchají škodlivé výpary z trusu, jímž v chatrčích topí. Dva miliony jich zemřelo na malárii. Je nutné vystříkat chatrče DDT. Čím je větší počet dolarů na hlavu, tím se zvyšuje délka života a přístup k vodě. Není morálně obhajitelné odvádět peníze od řešení současných problémů a dát je na změnu klimatu.   

"Pochopil-li jsem to dobře, je posláním Vašeho referátu potřeba podporovat zvyšování a nikoliv zastavování ekonomického růstu,"  říká profesor Klaus Julianu Morrisovi

 

Michael Walker, PhD., který 30 let otevíral jako ředitel Fraserova Institutu z Kanady přednášky na téma ekonomika a politika v klimatických vědách uvedl, že 55 světových specialistů odpovědělo jeho ústavu, že neexistují přímé důkazy o tom, že dochází k nebezpečným klimatickým změnám.

"Když je skleníkový efekt odpovědný za změny klimatu, proč se nic neděje ve troposféře? Máte úžasné vedení. Je neobvyklé, když prezident země přispívá do důležitých  debat a napíše knihu, kterou vám na přednášce ještě podepíše," zdůraznil Michael Walker

Přestože 82 % občanů USA věří v globální oteplování (u demokratů plných 90 %), odmítly USA kupovat odpustky, které jim Evropa nabídla, neb má nižší obsah CO2 ve vzduchu. (Odpustek je roven 600 dolarů za tunu úspor emisí, pozn. redakce).   Lépe je využít daní, než limitů na emise.

Jediný způsob, jak snížit emise, je zvýšit ekonomický růst.  Toho jde docílit  buď snížením počtu obyvatel nebo jejich příjmů. Pokud nechceme obyvatele střílet, musíme snížit příjmy. To ale voliči nechtějí. Ani Gorovi lidé však nechtějí snížit své příjmy za na vrub zlepšení ekologie. Politici tudíž vědí, že se pak musí snížit ekonomický růst. Přitom všichni vědí, že něco udělat musíme. Musí nastoupit teorie kreativní inaktivity. V tom je mistrem EU.  Walkerův kolega Ross McKitrick navrhuje stanovit daně dle teploty troposféry. Když vzroste její teplota, dojde k oteplování. Po uvalení daně dojde ke škodě podniku, podle výpočtů za tunu emisí 4 dolary. Pokud vzroste teplota troposféry, zvýšíme daně. Tyto příjmy z daně za CO2 pak můžeme použít ke snížení jiných daní, např. DPH. Viníkům to dá záhlavek a obyčejným lidem klesnou daně. "Reálně se tak s tímto problémem politik vypořádá, i když do rozpočtu žádné peníze nepřibudou," uzavřel s úsměvem doktor Walker