Až vystoupíme z Evropské unie...

František Matějka

Pamatujete si na jednu krásnou českou pohádku, ve které švec, aby si mohl zazpívat, musí přeskočit do sousedního státu? Myslím, že tak dopadnou občané EU. V té době už bez nás, zatímco ona bude dál utiskovat občany svých zemí a ukusovat z jejich osobních svobod. Památnými 100W žárovkami to nezačalo. To byl jen průběžný stav, který byl jen více vidět. Regulace všeho možného byly v EU už dávno. Všechny jsou prý pro blaho lidu. Zřejmě proto, že EU považuje lidi v jednotlivých zemích za úplné pitomce, kteří se nedokážou sami rozhodnout, co pro ně je a co není dobré. EU už zregulovala hodně a na zbytek se chystá.

Skutečný volný a svobodný trh v EU neexistuje, protože je pokřiven dotacemi, příkazy a limity čeho se smí a čeho nesmí kde v EU pěstovat, vyrábět a chovat. Skutečný trh a jeho sílu Evropská unie pod tíhou regulací a dotací nezná. "Bruselští úředníci sestavují nový "seznam ohrožených druhů". Nefigurují v něm ještěrky, motýli, velryby, ba ani pandy. Jde o seznam neekologických výrobků, které mají do několika let zmizet z našich koupelen, kuchyní i obýváků. Prvním z "vyhubených" byla loni na podzim 100wattová žárovka. Následovat ji mají další. Třeba klasické sprchové hlavice, běžné vodovodní kohoutky nebo plazmové televize. Čím dál častěji se díky podobným návrhům budeme ptát ve stylu jiného krásného českého filmu. Obdoba věty „A skláři nebudou mít co žrát!“ se bude týkat pod taktovkou EU a jejích regulací postupně stále více oborů. Zatím slýchávám ze všech stran z EU jen obdobu jiné památné věty ze stejného filmu: „Víte, co to znamená? To znamená, že sme zase o krok před nimi.“ Což ve mně zase vyvolává vzpomínky na "zemi, kde zítra znamená již včera". Přesně tak je totiž projekt EU politiky, kteří se vyhnuli referendům ve všech zemích ve věci Lisabonské smlouvy, prezentován.

Není důvod, abych měnil své přesvědčení, podložené každodenním posuzováním toho, co se v Unii děje: Prosazuji vystoupení České republiky z EU. Nestane se nic hrozného. Nenechme se zbytečně strašit od těch, kteří jsou většinou odkázani ve svém "byznysu" na dotace - tedy ty zdroje, které vydělal a zdanil někdo jiný, komu nyní chybí v rozvoji své země, svého podnikání a své rodiny, zatímco politici, kteří ze stejných (tedy cizích) peněz žijí, to označují za solidaritu. Možnost vystoupit z východního bloku byla také pro většinu nepředstavitelná, protože nás v tom přesvědčení uměle udržovali. A pokud se někdo opravdu domníváte, že nám EU pomůže uklidit náš vlastníh chlív, doporučuji články zde a zde, abyste pochopili, že u nich ho mají větší a nemají nejmenší morální právo nám něco kázat.

Vystoupením z EU získáme zpět právo rozhodovat o své zemi, o naší legislativě a o svobodě každého občana v jeho každodenním životě mimo režim hloupých a byrokratických regulací, nařízení a příkazů. Ani volné cestování, ale ani volný obchod, kterými řada lidí argumentuje, nejsou primárně založeny na členství v EU. Dost možná, že si pak někteří k nám zaskočí i zazpívat a my se staneme vzorem znovunalezení hrdosti pro Iry (které donutili nerespektovat referendum a udělat nové) a další občany jiných národů Evropy (z nichž někteří dostali šanci říct jasné NE Evropské ústavě - a pak už jim raději šanci nikdo nedal)... A dost možná, že nám nebudou utíkat firmy pryč a naopak k nám, díky absenci regulací, skutečného úbytku byrokracie a férového nastavení nízkých daní, budou kvalitní firmy i produktivní občané z EU přicházet podnikat a žít. To je má vize patriota o České republice, kde jsem se narodil, kde žiji a kde se svou ženou vychováváme tři syny.