Obrovsky vzdělává občany a otevírá jim oči v orientaci v současném

šíleném  světě  plném   nesmyslných   -ismů  šířených  úředníky  EU.  

Institut Václava Klause

Chyba
  • JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 1331

Návrat otce kardinála Josefa Berana domů Doporučený

J. Em. DOMINIK KARDINÁL DUKA, OP, arcibiskup pražský a primas český J. Em. DOMINIK KARDINÁL DUKA, OP, arcibiskup pražský a primas český snímek Ivana Haslingerová Fragmenty

Prožili jsme postní dobu, kdy nás evangelium seznámilo s proměněním Krista na hoře Tábor, hlouběji chápeme, nejenom velikost a slávu křesťanství, ale také problémy a těžkosti, které naši církev zasahují. Můžeme tedy říci, že jako církev opravdu jdeme ve stopách Ježíše Krista. Pro nás, pro pražské arcibiskupství je tato doba navíc poznamenána velkým úkolem, kterým je návrat otce kardinála arcibiskupa Josefa Berana do vlasti a do jeho katedrály. Není tedy možné uplynulé dny nepropojit s jeho životním osudem a dobou, kdy se po utrpení v koncentračních táborech Mauthausen a Dachau vrací domů a kdy jsou všechny velké naděje, které kladl do obnovy církve i do spolupráce mezi církví a společností z hlediska lidské perspektivy opravdu pohřbeny.

 

Komentář pro Radio Proglas Kliknutím na obrázek získáte projev Otce kardinála 

Nyní, když sledujeme události nejenom v souvislosti s připomínkou sedmdesátého výročí (Vítězného) Února a komunistického puče, se nám zcela právem může zdát, jako by se v naší společnosti projevila jakási metastáze této jeho doby. Nebudu rozebírat jednotlivé kroky, zmíním jen, že mě neustále zaráží, nakolik neznáme celé podhoubí komunistického převratu: přítomnost Valeriana Alexandroviče Zorina, který přichází organizovat a zajišťovat zdárný průběh událostí, ale také čtyřicet letadel, která tu přistála spolu s agenty NKVD. Zcela jistě nás může těšit alespoň skutečnost, že tehdejší prezident Klement Gottwald odmítl pomoc sovětské armády s poznámkou, že vše je připraveno.

Možná, že někteří z vás namítnou, že zase hovořím o událostech, které patří do sféry politické historie, ale ona je to také historie církve. A tak nyní sledujeme osud komunistického návrhu na zdanění církevních restitucí, které vůbec neproběhly, protože zákon hovoří o částečném odškodnění a majetkovém vyrovnání mezi státem a církví v návaznosti na rozhodnutí ve Federálním shromáždění. Československo se tak po pádu komunismu po roce 1989 rozhodlo napravit křivdu nejenom vůči církvím, ale i vůči občanům – byť se mnohdy jednalo o křivdy nenapravitelné. Přesto však stále můžeme z úst těch, kteří nesou na těchto křivdách vinu slyšet slova výtky, urážek a ponižování. Můžeme se tak jenom trochu s hořkostí pousmát nad sílou práva v dnešní době. Nenabádám však k rezignaci a zahořklosti. V této zemi je dostatek prostředků, aby právo bylo právem, ale také i možností, abychom mohli říci pravdu do očí všem, kteří se vysmívají svobodě a skutečným lidským právům, nikoliv vymyšleným požadavkům, které odporují zdravému rozumu.

Prožíváme postní dobu s vědomím, že je to doba, kdy hledáme pravý směr a víme, že tou cestou je cesta pravdy, která nás vede k životu. Tak nám to řekl Ježíš Kristus, zakladatel církve, syn izraelské dívky Marie či Miriam, v kterém je naplnění dějin spásy a v kterém se otevírá i naše budoucnost. Mnozí si určitě klademe otázku, zda skutečně jdeme správnou cestou. Chtěl bych sebe i vás ujistit, že pokud jsme kritizováni, posuzováni a vysmíváni těmi, kteří nás považují za třídní a úhlavní třídní nepřátele, pak jdeme po správné cestě. Až nás budou tito lidé chválit a budou nám pochlebovat, pak budeme mít zcela plnohodnotnou jistotu, že jsme sešli z cesty, kterou se vydal kardinál Josef Beran, jeho spoluvězeň Štěpán Trochta a další statisíce našich spoluobčanů – rolníků, živnostníků, skautů, orlů, sokolů, vojáků a řada dalších lidí, kteří si byli vědomi, že nelze sloužit lži, závisti a nenávisti. Všichni měli velikou zkušenost z doby nacistické okupace a také nám mohou říci, co v této zemi znamenal komunismus. O tom hovoří mimo jiné i zákon o zločinech nacismu a komunismu, který ale v dnešní době pravděpodobně ošetřuje státní úřad pro nepotřebné památky.

Přes všechny tyto turbulence ať je naše postní doba a příprava na Velikonoce opravdu autentická. Pokud se vám zdá, že tomu tak není a že je třeba přemýšlet, jak se mít ještě lépe, upozorňuji, že budou platit dávná slova o tom, že lépe už bylo. Lépe nám bude teprve tehdy, když budeme skutečně stát na straně pravdy, svobody, a spravedlnosti. O tom hovoří izraelští proroci: Izaiáš, Jeremiáš, Ámos a další. Nezapomínejme proto v postní době otevírat knihu Písma svatého, především spisy proroků tak, jak to naši předkové činili v době nesvobody, starostí a tísně.

Ne, moje řeč není o umírající jednotě demokracie či církví. Moje řeč je jenom připomenutím, že postní doba je doba vážná, kdy je zapotřebí dívat se pravdě do očí, i když to není vždy příjemné. Nezapomínejme, že postní doba má jasnou vizi a velikonoční koncovku, kdy po zradě Zeleného čtvrtku, smrti a zoufalství Velkého pátku přichází noc, velké Vzkříšení a radostné aleluja. Kéž bychom o dnešních Velikonocích dokázali toto aleluja zpívat nejenom z plna hrdla, ale také z hloubi našeho věřícího srdce.

Číst 12646 krát
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

Související položky (podle značky)

Fragmenty jsou též na Twitteru a facebooku

                        Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.      

Právě přítomno: 78 hostů a žádný člen

Style Setting

Fonts

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %