Obrovsky vzdělává občany a otevírá jim oči v orientaci v současném

šíleném  světě  plném   nesmyslných   -ismů  šířených  úředníky  EU.  

Institut Václava Klause

Setkání s Dominikem kardinálem Dukou OP; kniha, která každého duševně obohatí

  • pondělí, pro 29 2014
  • Napsal(a)  Ivana Haslingerová
Autoři knihy při Setkání s Dominikem kardinálem Dukou OP v Italské kapli Italského kulturního institutu Autoři knihy při Setkání s Dominikem kardinálem Dukou OP v Italské kapli Italského kulturního institutu snímek: Ivana Haslingerová, Fragmenty

Ve starobylé  barokní Italské kapli zasvěcené blahoslavené Panně Marii a sv. Karlu Boromejskému v budově Italského kulturního institutu se konalo slavnostní setkání s Jeho Eminencí  Dominikem kardinálem Dukou OP u příležitosti slavnostního představení knihy "Setkání s Dominikem kardinálem Dukou OP" autorů Pavla Veselého a Renáty Luckové. Jedná se o knihu o člověku, který patří k nejvýznamnějším osobnostem naší společnosti. O člověku, který i přes hrůzné zážitky z dob komunismu - věznění jeho i jeho otce, anglického letce, na Borech - se nenechal zlomit a bojuje nadále proti tomuto největšímu zlu, které nás v minulém století potkalo. O člověku, který je živoucím symbolem toho, jakou obrovskou sílu dává člověku víra v Boha a jak je proto pro nás pro všechny nesmírně důležitá. Dokladem toho, že duše člověka naplněná Bohem a láskou k bližním dokáže přežít i v nejtemnějších dobách. 

 

 

Sv. Karel Boromejský celou slavnost sledoval z obrazu v průčelí Italské kaple

Jak ředitel institutu dr. Giovanni Sciola ( na dolním snímku uprostřed), tak Jeho Excelence velvyslanec Italské republiky Pasquale D´AVINO (na obrázku vlevo) vyjádřili ve svých zdravicích přesvědčení, že přítomnost pražského arcibiskupa Duky v těchto památných prostorách, v nichž se po staletí měly možnost propojovat katolické tradice obou republik a které slouží k propagaci italské kultury u nás, je velkou ctí nejen pro institut a velvyslanectví, ale pro celou italskou kulturu.

 

"Důvodem, proč je pro mne právě přítomnost Jeho Eminence tak významná, je to, že pan kardinál je pro Italy symbolem toho, jak duch dokáže přežít i v temných dobách komunismu a pokračuje stále dál. Tato duchovní náplň je obrovskou silou, která je pro nás všechny nesmírně důležitá," zdůraznil pan velvyslanec.

 

 

Oba pánové rovněž uvítali místopředsedu první komory Parlamentu ČR MUDr. Přemysla Sobotku a předali jak jemu, tak panu kardinálovi knihu svědčící o italském kulturním bohatství v Praze - italské kapli. "Když jsem dostal pozvání na setkání s panem kardinálem Dukou, neváhal jsem ani vteřinu. Vzpomněl jsem si na naše první setkání na Sněžce na svátek sv. Vavřince. Můj hlavní dojem tehdy byl, že jsem se setkal s člověkem, který má nádherné oči. A protože v očích je napsaná duše, výrazně mne oslovil a setkávali jsme se pak i na dalších akcích. Politický vězeň, duchovní, člověk plný elánu s hrůznými zážitky a stále bojující proti největšímu zlu, které nás potkalo v minulém století je pro mne člověkem s velkým Č. Jsem rád, že jsem ho mohl poznat a děkuji Institutu, že přispěl k vydání této knihy, aby se s ním alespoň na dálku mohli setkat i další občané" uvedl ve své zdravici pan senátor Přemysl Sobotka.

 

 

Pan arcibiskup poděkoval za pořádání tohoto setkání a s úsměvem podotkl, že se cítí v těchto prostorách jako doma, neboť podle rodinné legendy přišel v době pobělohorské jeho předek jako štolba knížete Taxise do Prahy. Proto prý mu asi šla italština tak dobře studovat, neb jí má v genech: "Učil jsem se italštinu ale v době, na níž nerad vzpomínám, a to o prázdninách roku 1968. Po nich jsem měl jet studovat na theologickou dominikánskou fakultu do Boloně a pak do Izraele. Ale příchod vojsk tomu zabránil." 

 

 

Generální ředitel společnosti Euromedia Group Ing. Andreas Kaulfuss M.B.A. (na obrázku vpravo vedle moderátora Petra Jančaříka) uvedl, že je rád, že právě jeho společnost mohla vydat knihu o člověku, který bezpochyby patří k nejvýznamnějším osobnostem české společnosti. "Naše spolupráce s ním začala v roce 2010 vydáním  Zlaté bible a pokračovala v roce 2011 vydáním světového unikátu Velké bible s ilustracemi Salvatora Dalliho, kterou jsme předali s panem kardinálem svatému otci Benediktu XVI. K výročí příchodu Cyrila a Metoděje vydala Euromedia další bibli, pak u příležitosti pozvání do Rio de Janeira svatým otcem Františkem vydala knihu Papež František. A konečně nyní chystáme bibli s ilustracemi Bohuslava Reynka, jejichž výstavu zahájí ve Valdštejnské  jízdárně pan kardinál v úvodu křížové cesty v katedrále sv. Víta 16.4. v 17 hodin," uvedl pan Kaulfuss a pokračoval: "V knize dnes presentované mne zaujaly zejména tři věci. Především životopis pana kardinála, dále jeho přednáška "Víra není ideologie, ale síla a světlo" a  "Církev - spolupráce, zápas a kolaborace", v níž pan kardinál uvádí, že s naším atheismem to není tak žhavé a zamýšlí se nad rolí a významu církve a náboženství v naší společnosti."

 

 

Pan Kaulfuss má pravdu. Právě myšlenky otce kardinála dělají knihu Knihou s velkým K. Kniha sice obsahuje jen zlomek toho, co během tří let pan kardinál pro kultivaci naší komunismem morálně zdevastované společnosti udělal, je ale velkou zásluhou autorů, že sjednotili nejzásadnější projevy, přednášky, promluvy, kázání, pastýřské listy, dopisy a další texty pana kardinála do knihy a čtenáři je nemusejí hledat jednotlivě na internetu. A protože myšlenky pana kardinála jsou nadčasové a do všech jeho projevů se promítá jeho osobnost, je velmi dobré, že autoři je zdokumentovali pro budoucí generace. Vtipným oživením je, že autoři proložili knihu rozhovory o panu kardinálovi s významnými osobnostmi, v nichž se jako červená nit vine shoda všech, že je to nesmírně vzdělaný a přitom skromný a pokorný člověk. Autoři Renáta Lucková a Pavel Veselý ve své knize popsali život úžasného člověka a je vidět, že si ho velmi váží.

 

 

Na slavnosti se sešlo mnoho významných osobností. Snímek zachycuje expremiéra Petra Nečase, který se o osamostatnění církve ze jha státního protektorátu zasloužil ze všech politiků nejvíce, a patří mu za to velký dík, spolu s paní Lenkou Bradáčovou a  světově proslulým režisérem Jiřím Menzelem.

 

A pak se děly věci nečekané...

Protože presentace knihy, která vyšla koncem roku k jeho sedmdesátinám, proběhla s takřka ročním skluzem (sedmdesátiny slavil 26. dubna 2013), rozhodli se pořadatelé  k letošním narozeninám panu kardinálovi popřát a darovat narozeninový dort s předstihem. Snímek zachycuje Renátu Luckovou při předání narozeninového dortu panu kardinálovi.

 

 

A nejen to. Panu kardinálovi přišla zahrát světová harfenistka, dáma hrající pro hlavy pomazané, krále i kardinály, Zbyňka Šolcová. Její přednes Smetanovy Vltavy v úpravě Hanuše Brdečka byl opravdovým zážitkem. 

 

 

 

Dále vystoupili dva nositelé Světové ceny Antonína Dvořáka skladatel a hráč na klávesové nástroje Jindřich Koníř a mezzosopranistka Virginie Walterová. Ta zazpívala Biblickou píseň č. 9 od Antonína Dvořáka a píseň AVE MARIA, na jejíž text složil hudbu Jindřich Koníř speciálně jako dárek pro otce kardinála. A pak oslava pokračovala v nádherných prostorách zahrady Italského Institutu.

 

 

 

 

"Opravdu bych chtěl upřímně všem poděkovat a trochu se za tu chválu stydím zejména pod pohledem velkého kardinála Karla Boromejského, proti němuž jsem trpaslík. Řídil historii církve od 15. do 16. století a ukázalo se, že tento muž opravdu měl tuto zemi rád. Spolu s císařem Ferdinandem I. usilovali o smír mezi utrakvisty a katolíky. Nepovedlo se to, protože španělským dominikánským  kardinálům vadil vídeňský Habsburk. Přál bych si, abychom díky vám všem zde přítomným  šli společně do  budoucna a děkuji Vám nejen já, ale církev a každý čestný člověk v této zemi," říkal šťastný pan arcibiskup.

 

 

 

Redakce Fragmentů a Kulturní komise ČR se připojuje k přání panu kardinálovi a v duchu si s ním připíjí spolu s autory knihy s přáním mnoha zdraví a sil do nelehké práce v příštích letech při kultivaci a morální obrodě našeho tolik zkoušeného a komunismem morálně tak poničeného národa. Ať mu v tom pomáhá Bůh a splní se mu všechny sny a tajná přání.

 

 

 Renáta Lucková a Pavel Veselý mohou být spokojeni s prací, kterou odvedli nejen pro pana kardinála, ale pro všechny věřící v našem národě. Knihu, v níž jsou shrnuty myšlenky otce arcibiskupa, by si měli přečíst všichni naši občané. Určitě by se pak zamysleli nad smyslem života jinak než jen konzumním způsobem a do naší společnosti by se vrátila noblesa a slušnost.

 

 

 

 

Číst 8766 krát
Ohodnotit tuto položku
(2 hlasů)

Související položky (podle značky)

Fragmenty jsou též na Twitteru a facebooku

                        Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.      

Právě přítomno: 15 hostů a žádný člen

Style Setting

Fonts

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %