Obrovsky vzdělává občany a otevírá jim oči v orientaci v současném

šíleném  světě  plném   nesmyslných   -ismů  šířených  úředníky  EU.  

Institut Václava Klause

Chyba
  • JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 767

Ke stému výročí vzniku českého státu dostane symbol naší státnosti - katedrála sv. Víta nové varhany Doporučený

  • úterý, dub 07 2015
  • Napsal(a)  Tomáš Stařecký
Pod nádhernou fasetou od Svolinského budou umístěny nové moderní varhany odpovídající zvukem  21. století Pod nádhernou fasetou od Svolinského budou umístěny nové moderní varhany odpovídající zvukem 21. století snímek: Ivana Haslingerová, Fragmenty

Nové moderní varhany budou definitivní tečkou za dostavbou katedrály sv, Víta, Václava a Vojtěcha v 21. století. Nejdříve dostala kompletní sadu zvonů, po té nové osvětlení, pak zateplení budovy a sedadel a nyní bude vybavena nástrojem, který bude odpovídat jejímu významu pro naši zemi a její kulturu. Katedrála patří církvi i státu zároveň. Iniciátoři tohoto projektu by nové varhany chtěli v katedrále mít v roce 2018 u příležitosti 100. výročí vzniku samostatného československé­ho státu. Držitelé klíčů ke korunovačním klenotům - prezident, premiér, pražský arcibiskup, předsedové obou komor Parlamentu, děkan svatovítské kapituly a pražský primátor - se proto setkají kvůli novým varhanám pro katedrálu již 10. dubna 2015. Připravují také výzvu pro všechny občany, aby se do sbírky na nové varhany zapojili. Jednou pak budou moci hrdě říct svým dětem a vnukům, že i jejich rodina k výstavbě tohoto symbolu naší státnosti, katedrály sv. Víta, Václava a Vojtěcha, přispěla. 

 

Od korunovační komory, kde jsou uloženy české korunovační klenoty, mají klíče prezident, premiér, pražský arcibiskup, předsedové obou komor Parlamentu, děkan svatovítské kapituly a pražský primátor. Tito klíčníci, kteří právě reprezentují spojení církevní a státní moci, se sejdou 10. dubna v 15 hodin v katedrále sv. Víta kvůli projektu nových varhan.

Dosavadní Mölzerovy romantické varhany na Wohlmutově kruchtě nad chórovou kaplí. Jsou krásné, ale zvukově nedostačují

Před dvěma týdny se shodli, že nejvzácnější část souboru, svatováclavská koruna, bude příští rok vystavena u příležitosti 700. výročí narození českého krále a římského císaře Karla IV.

Kvůli projektu nových varhan pro katedrálu loni vznikl nadační fond. Bude rozhodovat o způsobu výběru varhanářské firmy a současně zajišťovat získávání potřebných peněz. Členy fondu jsou generální vikář pražské arcidiecéze, zástupci Metropolitní kapituly, Arcibiskupství pražského, Správy Pražského hradu a akademické a kulturní veřejnosti.

 

Západní část katedrály sv. Víta – do třech let by měly na balkonu pod rozetou vyrůst zcela nové katedrální varhany.

Dosavadní Mölzerovy romantické varhany na Wohlmutově kruchtě nad chórovou kaplí jsou zvukově dostačující pouze pro starou část. Od dostavby katedrály proto byly učiněny již tři pokusy postavit nový nástroj, který by zvukově zaplnil prostor celé dostavěné katedrály.

C210-022-A_Na nové varhany katedrály sv. Víta může přispět každý

Podílet se na tomto projektu mohou všichni občané. Pro tento účel byl vystavěn velký novogotický kůr nad hlavním vchodem s rozetou. Rozeta, která zůstane nezakryta, může vytvořit spolu s novými varhanami velmi působivé harmonické souznění.

„Katedrála sv. Víta dosud není vybavena nástrojem, který by odpovídal jejímu významu v naší kultuře a zemi. Kvůli nejrůznějším politickým zvratům bylo nutné čekat,“ řekl kardinál Dominik Duka, který je iniciátorem projektu.

„Podílet se mohou všichni. Jednou pak budou moci říct svým dětem a vnukům, že i jejich rodina k výstavbě katedrály přispěla. Převážnou váhu financování však ponese církev a velké firmy, protože se jedná o částku v řádu desítek milionů korun,“ dodává pan kardinál.

Příspěvek na varhany je možné poukázat na účet (2109930876/2700) Nadačního fondu Svatovítské varhany.

Více informací zájemci najdou ZDE.

Číst 9314 krát
Ohodnotit tuto položku
(1 Hlasovat)

Fragmenty jsou též na Twitteru a facebooku

                        Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.      

Právě přítomno: 48 hostů a žádný člen

Style Setting

Fonts

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %