Obrovsky vzdělává občany a otevírá jim oči v orientaci v současném

šíleném  světě  plném   nesmyslných   -ismů  šířených  úředníky  EU.  

Institut Václava Klause

Svatovítské varhanní večery v katedrále sv. Víta skončily

  • středa, čec 29 2015
  • Napsal(a)  Pavel Hryzák, Metropolitní kapitula u sv. Víta v Praze
duchovní otec Svatovítských varhanních večerů byl J. Em. Dominik kardinál Duka, arcibiskup pražský duchovní otec Svatovítských varhanních večerů byl J. Em. Dominik kardinál Duka, arcibiskup pražský snímek: Ivana Haslingerová, Fragmenty

Mezinárodní varhanní festival Svatovítské varhanní večery v katedrále sv. Víta na Pražském hradě uzavřel svůj pátý ročník závěrečným festivalovým koncertem.   Závěrečný festivalový koncert  28. července 2015, byl svěřen mladému kutnohorskému varhaníkovi Michalu Hanušovi, který zahraje svou vlastní Suitu pro varhany, Sonátu č. 5 Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, velkou a slavnou varhanní Symfonii  č. 3 fis-moll Louise Vierna a festival se překlene ke svému příštímu, šestému ročníku závěrečným bouřlivým, vášnivým, až psychodelickým Impetuosem Bedřicha Wiedermanna.

Festival, jehož duchovním otcem je a nad nímž záštitu převzal arcibiskup Dominik kardinál Duka, má především umožnit zájemcům o varhanní hudbu jedinečný zážitek ze zvuku unikátních romantických Mölzerových varhan v monumentální architektuře katedrály a zprostředkovat jedinečný dojem z ohromného prostoru rozeznělého čtyřmi a půl tisíci píšťal. Provoz v katedrále sv. Víta je totiž prvoplánově podřízen liturgickému a turistickému účelu a příležitost slyšet hrát nástroj koncertně, s využitím všech jeho možností, se naskytne skutečně pouze zřídkakdy.

    Festival rovněž vytváří příležitost slyšet  ve čtyřech festivalových večerech (festivalové úterky v období 7. - 28. července) v interpretaci čtyř renomovaných varhaníků včetně zahraniční "hvězdy" nejzajímavější tituly z varhanní literatury napříč obdobími, styly a žánry, včetně skladeb soudobých autorů a v neposlední řadě má podpořit právě zahájenou kampaň za vybudování nových katedrálních varhan se světovými parametry, kterýmžto počinem se uzavře několik století probíhající proces dostavby katedrály.

    Festival zahájil v úterý 7.7. varhaník Petr Čech svým recitálem z děl Josefa Kličky, Otto-Alberta Tichého a Ference Liszta a nastavil pomyslnou interpretační laťku pěkně vysoko. Ve druhém festivalovém večeru se o týden později představil francouzský varhaník Henri Ormieres z Carcassone programem především z Bacha a francouzských romantiků. Naplnil katedrálu barvami a emocemi a oslnil  bravurní technikou zejména pedálové hry. 

    21.7. vystoupil varhaník pražské Jeruzalémské synagogy Václav Peter s pestrým programem z Buxtehudeho, Bacha, Haydna, Kuchaře, Kvěcha a Francka. V průběhu večera zazněla i slavná Toccata a fuga d-moll J. S. Bacha (BWV 565), zřejmě nejznámější varhanní skladba všech dob. Koncert pak ještě gradoval k velkému finále: k teprve druhému veřejnému provedení Sonáty č. 5 pro varhany Otomara Kvěcha, věnované Jeruzalémské synagoze a jejímu varhaníku, Václavu Peterovi. A na závěr večera jsme slyšeli slavnou Franckovu Piéce héroique s monumentálním oslavným chorálem.

 

    Festival pořádala Metropolitní kapitula u sv. Víta v Praze ve spolupráci se Správou Pražského hradu a za finančního přispění Magistrátu Hl. m. Prahy, Městské části Praha 1 a Advokátní a patentové kanceláře Traplová – Hakr – Kubát z Holešovic. 

 

 

 

Číst 9955 krát
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

Související položky (podle značky)

Fragmenty jsou též na Twitteru a facebooku

                        Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.      

Právě přítomno: 34 hostů a žádný člen

Style Setting

Fonts

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %