Obrovsky vzdělává občany a otevírá jim oči v orientaci v současném

šíleném  světě  plném   nesmyslných   -ismů  šířených  úředníky  EU.  

Institut Václava Klause

V Bruselu jsme se shodli na jasném postupu vůči teroristům - ochraně vnější hranice Schengenu a včasné výměně informací Doporučený

  • sobota, bře 26 2016
  • Napsal(a)  MILAN CHOVANEC, ministr vnitra ČR
ESoumrak nad Evropskmý parlamentem ESoumrak nad Evropskmý parlamentem snímek Ivana Haslingerová, Fragmenty

Ministři pro spravedlnost a bezpečnost a zástupci institucí EU přijali ve čtvrtek 24. března 2016 na společné schůzce v souvislosti s teroristickými útoky v Bruselu společné prohlášení. Ministři se mj. shodli na potřebě efektivní a včasné výměny informací, nezbytnosti ochrany vnější hranice Schengenu a potřebě sdílet informace o cestujících. Za Českou republiku jsem v Bruselu mj. vyzdvihl reakci místních obyvatel, kteří svojí solidaritou ukázali, že se teroru nezalekli. Stejná by  měla být i reakce politiků. Dnes jsme v Bruselu nejenom vyjádřili soustrast pozůstalým po obětech a zraněným, ale dali jsme jasně najevo, že se nebojíme a jsme s Belgičany na jedné lodi. Dobrou zprávou je, že se podle Europolu mezinárodní sdílení informací postupně lepší. Bez úzké mezinárodní spolupráce nelze proti terorismu úspěšně bojovat. Jasně říkáme, že musíme vědět, kdo do Evropy přichází a jaké má úmysly.

Teroristé cílením na citlivá místa opět ukázali, že jim jde především o mediální ohlas. Politici proto musí realizovat konkrétní kroky pro ochranu svých obyvatel. Těmito kroky jsou např. právě důsledná ochrana vnější hranice Schengenu, sdílení informací či soustavné rozkrývání radikálních sítí a buněk, které už v Evropě působí.

Společné stanovisko zahrnuje devět bodů, kterým je třeba v souvislosti s teroristickými útoky věnovat zvýšenou pozornost. Jedná se o:

1. Rozkrytí sítě teroristů, kteří spáchali útoky v Bruselu a Paříži.
2. Přijetí směrnice o PNR (jmenná evidence cestujících) v dubnu 2016 a její implementace do národních legislativ.
3. Dokončení legislativy související s bojem proti terorismu, ochranou vnější schengenské hranice, tedy zavedením systematických kontrol na vnější hranici Schengenu, zbraňovou legislativou, rozšířením systému Evropského informačního systému rejstříků trestů ECRIS o záznamy třetizemců, tedy občanů mimo EU, či bojem proti padělání dokumentů.
4. Sdílení informací o cestujících s přepravci za účelem zefektivnění analýzy rizik.
5. Zvýšení využití a interoperability evropských a mezinárodních databází. Evropská komise plánuje připravit v nadcházejících týdnech sdělení k tzv. smart borders.
6. Rychlejší a efektivnější získávání elektronických důkazů – digitální evidence.
7. Rozvíjení preventivních opatření v rámci EU Sítě pro zvyšování povědomí o radikalizaci, včetně vytvoření komunikační strategie vůči propagandě ISIL a vytvoření rehabilitačních programů pro bojovníky navrátivší se ze Sýrie či Iráku.
8. Vytvoření informační platformy v rámci Protiteroristické skupiny CTG pro výměnu informací v reálném čase.
9. Vytvoření společného týmu expertů Europolu k vyšetřování mezinárodní dimenze teroristické hrozby.

První stupeň
V návaznosti na teroristické útoky v Bruselu v ČR stále platí první stupeň ohrožení terorismem, což je stav zvýšené bdělosti s ohledem na hrozbu v zahraničí. Na strategických místech mj. preventivně hlídkují společné hlídky policistů a vojáků. Stále však platí, že bezpečnostní složky nemají žádné informace o hrozbě teroristického útoku na našem území. První stupeň je zobrazen černě lemovaným žlutým trojúhelníkem.

Číst 7589 krát
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

Související položky (podle značky)

Fragmenty jsou též na Twitteru a facebooku

                        Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.      

Právě přítomno: 44 hostů a žádný člen

Style Setting

Fonts

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %