Obrovsky vzdělává občany a otevírá jim oči v orientaci v současném

šíleném  světě  plném   nesmyslných   -ismů  šířených  úředníky  EU.  

Institut Václava Klause

Pokud se zamýšlíme nad naší národní identitou dojdeme vždy ke sv. Václavovi Doporučený

Levka sv. Václava, vévody České země Levka sv. Václava, vévody České země

Vážený pane nuncie, otče arcibiskupe Mons. Danieli Balvo, děkuji Vám za vedení eucharistické liturgie a za podnětnou homilii v naší české řeči. Děkuji vám všem, kteří jste přijeli na letošní svatováclavské oslavy, nebo je sledujete z televizní obrazovky či rozhlasového přijímače. Je to devadesát let od milenijních oslav mučednické smrti svatého knížete Václava, které znamenaly smír v našem státě a uzdravení po bouřlivých událostech, které vedle radosti z nabyté svobody a smíru, znamenaly také hledání kompromisů a společných kořenů v mnohonárodnostním státě, kterým byla Československá republika.

Pokud se zamýšlíme nad smyslem Národní svatováclavské pouti ve Staré Boleslavi a hledáme odpovědi na různé otázky, odpovím vám slovy docenta Vratislava Vaníčka z jeho monografie o sv. Václavovi: „Pokud se zamýšlíme nad naší národní a jazykovou identitou, nad jejími kořeny a nejstarší duchovní podobou, možná i nad smyslem politické existence českého národa ve středu Evropy, dojdeme chronologicky vždy až k místům a památkám spojeným se sv. Václavem. A samozřejmě také o něco dále, v případě panovnické moci a křesťanství na Velkou Moravu, odkud Přemyslovci převzali svou víru (jak připomíná legenda o mariánském paladiu země české, měděné plastice s příměsí zlata, údajně darované biskupem Metodějem sv. Ludmile, Václavově babičce). Žádná studie věnována identitě českého národa nemůže pominout reflexivní hymnus: Svatý Václave, vévodo České země, kníže náš, nedej zahynouti, nám ni budoucím. Hymnus, který je svým způsobem i novodobou obranou jeho existence. (viz Vratislav Vaníček: Svatý Václav, str. 7) Tento hymnus zazněl na konec našich oslav.

Je to také devadesát let od ukončení dostavby katedrály sv. Víta, která slaví své devadesáté výročí. S ní ho slaví i katedrála sv. Václava v Olomouci spolu s více jak 335 kostely sv. Václava v ČR, s více než 60 svatyněmi sv. Václava v USA a sv. Václavu byly zasvěceny katedrály v Krakově a slezské Svídnici, jako je mu i zasvěcen oltář sv. Václava v bazilice sv. Petra v Římě. Mám tak příležitost popřát všem Václavům a Václavám k jejich svátku. Zasílám toto přání k nebesům prezidentu Václavu Havlovi a Václavu Bendovi. Sluší se popřát také prezidentu Václavu Klausovi a biskupu Václavu Malému, který slaví svátek sv. Václava na Šumavě v Austrálii. O státním svátku přeji i vše dobré a hojnost zdraví k sedmdesátým pátým narozeninám prezidentu Miloši Zemanovi. Ještě jednou dík vám, vedení města, představitelům veřejného života, armádě a policii ČR, jako i všem přítomným poutníkům, biskupům, kněžím, jáhnům a vám milé sestry a bratři zde ve Staré Boleslavi či u televizních obrazovek a rozhlasových přijímačů.

A tak odejděte s vědomím, že: „nefalšované dramatické momenty daly našim dějinám v případě sv. Václava smysluplnější tvář!“

Dominik kardinál Duka

Promluva kardinála Dominika Duky na závěr Národní svatováclavské pouti ve Staré Boleslavi 28. září 2019

Číst 8170 krát
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)
Zveřejněno v CÍRKEV

Související položky (podle značky)

Fragmenty jsou též na Twitteru a facebooku

                        Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.      

Právě přítomno: 49 hostů a žádný člen

Style Setting

Fonts

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %