Obrovsky vzdělává občany a otevírá jim oči v orientaci v současném

šíleném  světě  plném   nesmyslných   -ismů  šířených  úředníky  EU.  

Institut Václava Klause

Kardinál jednou skončí. Dříve či později určitě, ale média to neurychlí Doporučený

J.Em.  Dominik kardinál Duka, OP, arcibiskup pražský a primas český, osobnost, která vdechla naší katolické církvi opět duši a velikost J.Em. Dominik kardinál Duka, OP, arcibiskup pražský a primas český, osobnost, která vdechla naší katolické církvi opět duši a velikost snímek Ivana Haslingerová revue Fragmenty

“Duka skončí, Vatikán vybírá nástupce”. Senzačně znějící titulek portálu Seznamzprávy (https://www.seznamzpravy.cz/clanek/duka-skonci-vatikan-vybira-nastupce-je-to-diskretni-proces-rika-nuncius-168756 ) láká na exkluzivní informace o konci současného pražského arcibiskupa na Svatovojtěšském stolci. O to více je čtenář zklamán, když článek rozklikne a nedozví se nic, kromě toho, že kardinál Dominik Duka  oproti kanonickému věku 75 let již třetím rokem přesluhuje, a že nuncius pokračuje v hledání jeho náhrady. Tedy bulvární titulek bez obsahu, nic více. Je už to v posledních třech letech takový evergreen, že se jednou za čas před každým významným církevním svátkem vyrojí “zaručené” informace o konci kardinála Duky. Jsou to ale jenom spekulace, živené těmi, kteří se nemohou dočkat nástupu nového arcibiskupa. Liberálního, samozřejmě.

Před rokem bylo možné se nad podobnými spekulace jenom pousmát. Bylo totiž nezpochybnitelným faktem, že papežský nuncius Charles D. Balvo žádného nástupce ani nehledal (https://rcmonitor.cz/cr/7880-Kdy-prijde-doba-post%E2%80%93dukovska). Nyní jsme o rok a několik měsíců dále a víme, že proces hledání nového arcibiskupa byl zahájen.

Na začátku letošního ledna, v průběhu 125. plenárním zasedání ČBK se totiž objevily informace, že apoštolský nuncius započal proces výběru nástupce kardinála Duky spolu se spekulací, že nástupce bude známý v půlce roku. Tedy z pohledu tehdejší perspektivy na největší pouti v Česku, na moravském Velehradu. Redakce serveru Seznamzprávy tehdy také agilně zveřejnila i tři jména (https://www.seznamzpravy.cz/clanek/hleda-se-nastupce-arcibiskupa-duky-v-utajovanem-vyberu-jsou-tri-adepti-140026), o kterých prý papežovi diplomaté uvažují. Tato tvrzení ale vycházela z čistých spekulací typu “jedna paní povídala”, navíc okořeněná notnou dávnou neznalosti ze strany redaktorů serveru Seznam, jak vlastně proces výběru nového arcibiskupa probíhá. Sám nuncius už tehdy zřetelně uvedl, že je v počáteční fázi hledání a že se teprve bude vhodné uchazeče hledat.

Dnes je Velehrad 2021 i 127. plenární zasedání České biskupské konference za námi a nový arcibiskup je stále v nedohlednu. Je to dáno nejenom samotnou procedurou, ale i povahou samotného kroku, který předurčí cestu české církve na dalších 10–15 let (https://rcmonitor.cz/cr/8038-Jak-na-noveho-arcibiskupa ) . V následujících dvou či třech letech totiž proběhne změna rovnou na pěti biskupských stolcích: v Brně, Ostravě, Litoměřicích, Olomouci a Praze. S výběrem kapitána mužstva, primase českého tedy rozhodně apoštolský nuncius pospíchat nebude, natož aby jednal unáhleně, na základ mediálního tlaku.

Ten je nyní více než nápadný. Když už se vůči stávajícímu arcibiskupovi nepodařilo vykonstruovat obvinění z “tunelování církve”, tak je třeba oživit alespoň případ spolupachatele sexuálních deliktů z dominikánského kláštera z počátku 90. let, u kterého Ústavní soud jakoukoliv vinu kardinála Duky zcela odmítl (http://www.dominikduka.cz/vyjadreni/lez-ma-kratke-nohy/). V tomto tématu ostatně opět vynikl zmíněný server Seznamzprávy. Vzhledem k tomu, jak naivně si redaktoři serveru Seznamzprávy výběr nového pražského arcibiskupa představují, je dost reálné, že se i světodějně domnívají, že svými aktivitami na pošpinění dobrého jména kardinála Duky urychlí jeho odchod ze svatovojtěšského stolce.

Redaktor serveru Seznamzprávy Jiří Kubík a jeho štáb v tomto ohledu dokonce vážil cestu na Velehrad. Jestli je k této výpravě vedl zájem o pouť, nebo očekávání oznámení jména nového pražského arcibiskupa, je docela jedno. Ke změně v pražské arcidiecézi nedojde ani na podzim, při oslavách sv. Ludmily a následně i sv. Václava, ani na listopadové návštěvě biskupů v Římě ad limina, jak se v redakci Seznamu mylně domnívají (https://www.seznamzpravy.cz/clanek/duka-skonci-vatikan-vybira-nastupce-je-to-diskretni-proces-rika-nuncius-168756). Papežský nucius jim totiž v odpovědi na jejich dotazy sdělil jednu zásadní informaci, kterou však redaktoři tohoto serveru neuměli přečíst. Když říká, že hledání nového arcibiskupa „Vyžaduje (to) široký a diskrétní proces, který zatím nedosáhl bodu, aby byli označeni konkrétní lidé“, v podstatě sděluje, že ještě ani nemá sestavené tzv. terno, tedy seznam tří osob, které doporučí Svatému stolci ke zvážení do služby pražského arcibiskupa. Lze se tedy domnívat, že v současné době vyhodnocuje výsledky svého dotazování, provádí došetřování případných námitek a zvažuje další postup. I kdyby po sestavení terna a jeho odeslání do Vatikánu vše proběhlo v “expresním” režimu, nelze se domnívat, že by nuncius oznámil jméno nástupce kardinála Duky krátce před volbami při oslavách výročí sv. Ludmily. Papež se při návštěvě Slovenska v nakonec Česku nezastaví, a i kdyby se zastavil, není účelem papežských návštěv oznamovat personální změny v církevní provincii. Návštěva ad limina rovněž není určena k tomu, aby byl oznámen nový pastýř, jako spíše slouží k prověření stavu české církve. Je samozřejmě možné, že při této návštěvě si budou chtít vatikánské úřady některé kandidáty prověřit osobně, bez jejich vědomí, a dávalo by to i smysl. Spěch ostatně ani není potřeba, kardinál Duka se těší dobré kondici, úměrně jeho věku.

Přes “senzační zjištění” serveru Seznamzprávy tedy i nadále platí, že cesta k novému arcibiskupovi ještě bude dlouhá, a že se svého úřadu reálně ujme nejdříve v průběhu příštího jara. Saturninovsky bychom tedy mohli skončit, že kardinál Duka skutečně skončí. Dříve či později určitě. A nic na tom nezmění ani aktivismus českých médií, který by si nepokrytě přál tuto změnu urychlit. Vatikán se ani pod vedením papeže Františka těmito “výdobytky” dnešní doby zcela jistě ovlivnit nenechá.

Josef Nerušil

Autor pracuje na Arcibiskupství pražském jako vedoucí Odboru vnějších vztahů
Kandiduje jako lídr pražské SPD ve volbách do Poslanecké sněmovny 2021

Číst 1879 krát
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)
Zveřejněno v CÍRKEV

Související položky (podle značky)

Fragmenty jsou též na Twitteru a facebooku

                        Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.      

Právě přítomno: 39 hostů a žádný člen

Style Setting

Fonts

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %