Obrovsky vzdělává občany a otevírá jim oči v orientaci v současném

šíleném  světě  plném   nesmyslných   -ismů  šířených  úředníky  EU.  

Institut Václava Klause

Chyba
  • JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 755

Blahopřání J. Exc. Janu Graubnerovi a velké poděkování J. Em. Dominiku kardinálu Dukovi Doporučený

  • pátek, kvě 13 2022
  • Napsal(a)  IVANA HASLINGEROVÁ a JIŘÍ PANCÍŘ
J. Em. Dominik kardinál Duka a  J. Exc. Jan Graubner na slavnostním převozu ostatků jejich předchůdce J. Em. Josefa kardinála  Berana do katedrály sv. Víta, Václava a Vojtěcha J. Em. Dominik kardinál Duka a J. Exc. Jan Graubner na slavnostním převozu ostatků jejich předchůdce J. Em. Josefa kardinála Berana do katedrály sv. Víta, Václava a Vojtěcha snímek Ivana Haslingerová revue Fragmenty

Dnes, 13. 5. 2022, v pravé poledne, jsmenoval papež František J. Exc. Mons. Jana Graubnera 37. pražským arcibiskupem a 25. primasem českým. Nastoupit místo po tak skvělém pražském arcibiskupovi a primasu českém jakým byl J. Em. Dominik kardinál Duka, OP bude určitě velice těžké. Věříme však, že J. Exc. Mons. Jan Graubner  dokáže důstojně pokračovat v práci svého předchůdce, protože Olomouckou diecési vedl velmi úspěšně.  

Zaměřil se na obnovu diecézní struktury, založil řadu církevních škol, vybudoval síť Charit, inicioval Tříkrálové sbírky a Dny lidí dobré vůle na Velehradě. Věnoval se pastoraci rodin, pro které založil Centrum pro rodinu s pobočkou v každém děkanátu diecéze.Založil zbožné sdružení Eucharistická hodina. Věnuje se obnově poutních míst Velehrad a Svatý Hostýn i rozvinutí pouti hasičů, myslivců, včelařů a dalších profesních skupin, nebo děkanátních poutí za obnovu rodin a kněžská povolání.  Je duchovním rádcem Orla. Inicioval Pocty duchovních, kteří zahynuli v koncentračních táborech, či velké výstavy jako Církev a republika, nebo A. C. Stojan. Založil edici audioknih Edice Velehrad.

A pokud nahlédneme do jeho životopisu je tam mnoho společného s jeho předchůdcem. Stejně jako on po absolvování gymnásie musel nastoupit v roce 1967 po maturitě do dělnické profese, aby získal tehdy komunisty požadovaný "dělnický původ" a mohl pokračovat od roku 1967 ve studiu na Cyrilometodějské bohoslovecké fakultě v Olomouci.  Kněžské svěcení přijal 23.6. 1973. Titulárním biskupem byl jmenován 17.3.1990 a vysvěcen arcibiskupem Vaňákem a biskupy Otčenáškem a Cikrlem. Jeho heslem bylo: Co vám řekne, učiňte.  Po smrti Františka Vaňáka převzal správu diecéze jako administrátor a 28. září 1992 byl jmenován arcibiskupem olomouckým, správu diecéze převzal 7. listopadu 1992.

V letech 2000 až 2010 byl předsedou České biskupské konference, pak místopředsedou a od roku 2020 znovu předsedou ČBK. Zároveň je jejím delegátem pro charitativní činnost, misie a novou evangelizaci. Od roku 1999 je členem správní rady Univerzity Palackého v Olomouci, jíž řadu let předsedal. Z titulu arcibiskupského úřadu je Velkým kancléřem Cyrilometodějské teologické fakulty a členem její vědecké rady.

Přejeme novému pražskému arcibiskupovi hodně  Boží požehnání pro jeho velice obtížnou službu a aby mu  k jejímu konání Bůh dopřál hodně zdraví a sil. A odstupujícímu otci arcibiskupovi patří obrovský dík za vše co dokázal pro naší církev a pro nás, věřící katolíky, udělat. Při jeho skromnosti si to asi ani neuvědomoval, ale ta změna po jeho nástupu byla neuvěřitelná. Babička by řekla, přímo Boží. Ale to je na další článek.  

© Kulturní komise ČR, z.s. 13.5.2022

Číst 467 krát
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)
Zveřejněno v CÍRKEV

Související položky (podle značky)

Fragmenty jsou též na Twitteru a facebooku

                        Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.      

Právě přítomno: 115 hostů a žádný člen

Style Setting

Fonts

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %