Obrovsky vzdělává občany a otevírá jim oči v orientaci v současném

šíleném  světě  plném   nesmyslných   -ismů  šířených  úředníky  EU.  

Institut Václava Klause

Bůh žehnej všechny Vaše další kroky Vaše Eminence Doporučený

  • úterý, dub 25 2023
  • Napsal(a)  IVANA HASLINGEROVÁ a JIŘÍ PANCÍŘ
J.Em. Dominiku kardinálu Dukovi poblahopřál  k osmdesátým narozeninám Mons. Jan Graubner, arcibiskup pražský a primas český na slavnostní mši svaté v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha v Praze. Přítomni byli vrcholní představitelé státu a zástupci církví mnoha zemí. J.Em. Dominiku kardinálu Dukovi poblahopřál k osmdesátým narozeninám Mons. Jan Graubner, arcibiskup pražský a primas český na slavnostní mši svaté v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha v Praze. Přítomni byli vrcholní představitelé státu a zástupci církví mnoha zemí. snímek IVANA HASLINGEROVÁ, šéfredaktorka revue Fragmenty

 Vážený pane kardinále,

dovolte, abychom Vám jménem redakce naší kulturně-hospodářské revue Fragmenty popřáli k Vašim narozeninám vše dobré. Byl jste požehnáním nejen pro katolickou církev, ale pro celou naši zemi tolik morálně zdevastovanou lety života v komunistickém ateismu. Věříme, že i nadále budete ve Vaší práci pokračovat spolu s Bohem, kterého máte ve svém srdci.

Víme, že Vašim vzorem je císař Ferdinand I., za to, jak dokázal v 16. století svým klidným a rozvážným chováním zachránit katolickou církev poničenou husitskými válkami a módními směry kalvinismem, luteránstvím a anglikánstvím, což způsobilo, že ve Vídni bylo tehdy jen 20 % a v Praze dokonce pouhých 15 % katolíků. Přesto císař dokázal opět v naši zemi uvést katolickou církev do života. Vy jste se ocitl po nástupu na místo primase českého do podobné situace, pokud jste si dal za úkol obnovit postavení katolické církve v naší zemi.

Vlastně do mnohem těžší situace, protože v době nástupu Ferdinanda I. do čela českého státu se sice různé směry v křesťanských církvích tvrdě přely, měly  ale jedno společné – všichni jejich členové věřili v Boha. Díky tomu Ferdinand I. měl za spojence Ducha svatého, který se vznášel nad celou zemí. Byla to totiž doba vrcholné scholastiky, která pokládala za základní prvek křesťanské etiky podle učení Tomáše Akvinského svobodu.  A to ne pouze materiální, ale skutečnou vnitřní svobodu uvnitř člověka, kterou je Bůh. Cílem lidské existence tamních obyvatel bylo sice stejně jako je tomu i u současných moderních lidí získat svobodu. Oni ale věřili, že svoboda je Bůh a že je k ní neboli k němu dovede jejich dobré chování a mravný život. To bylo jejich hlavním cílem. Jen se dohadovali, jakou cestou toho nejlépe dosáhnou.

Vy máte situaci mnohem obtížnější, protože mnoho generací bylo v naší zemi poničeno komunistickým ateismem, Bůh byl vládami vysmíván a zakazován a díky tomu se v současné době se občané dívali i po pádu zločinného a zavrženíhodného režimu na věřící jako na nevzdělané zaostalé hlupáky.

Proto bylo nádherné, jak se po Vašem příchodu do čela české katolické církve začala situace měnit, aniž jste si to možná v tom neuvěřitelném pracovním vypětí uvědomoval.  Nyní již i nejzarytější ateisté se začínají o Bohu bavit bez výsměchu. A protože Bůh prostřednictvím svého Ducha svatého vidí vše, věříme, že stejně jako ponechal osmdesátiletému Mojžíšovi 40 let na vyvedení Židů z Egypta, ponechá i Vám nejméně takovou dobu na dokončení Vaší práce a že stejně jako císaři Ferdinandovi I. se i Vám povede se stejným úspěchem dovést naši katolickou církev do života. Neboli uvést Boha do srdcí všech našich občanů a tím jim ukázat cestu ke skutečné svobodě. Věříme, že Vám Bůh daruje mnoho a mnoho let na dokončení tohoto krásného životního poslání a dovolte, abychom Vám k tomu popřáli, ať všechny Vaše kroky při této činnosti řídí i nadále Bůh se stejným úspěchem jako dosud.

Zejména v současné politické situaci jste po odchodu prezidenta Václava Klause z výkonné politiky jedinou nadějí na definitní vyvedení naší země z více než padesáti let života v komunistickém marasmu do svobodné země s křesťanskou kulturou.

Bylo pro nás nádherné a povznášející moci být přítomni všech těch nádherných okamžiků v katedrále a slyšet moudrá slova na Vašich přednáškách a věříme, že i nadále budete  toto dělat. A pokud budete mít pocit, že bychom Vám mohli něčím pomáhat, bude pro nás ctí publikovat a šířit Vaše postoje a pomáhat Vám, dokud nám dá Bůh k tomu sílu.

Přejeme Vám hodně štěstí v osobním životě a ať se Vám splní všechny Vaše sny a přání.

Bůh Vám žehnej.

Ivana Haslingerová, šéfredaktorka revue Fragmenty

Jiří Pancíř, prezident Kulturní komise ČR

V Praze dne 26. dubna 2023

Číst 532 krát
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)
Zveřejněno v CÍRKEV

Fragmenty jsou též na Twitteru a facebooku

                        Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.      

Právě přítomno: 65 hostů a žádný člen

Style Setting

Fonts

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %