J. Em. DOMINIK KARDINÁL DUKA, OP, arcibiskup pražský a primas český
Voják stojí na místě a řeší, brání přítomnost. To jsou slova papeže Františka, která se pro mne stanou mottem do závěru svatovojtěšské služby v pražské arcidiecézi. Připomínám si dnes 18. února 2022 deset let nejen od přijetí insignií kardinálského titulu, ale především slibu, který kardinál dává. Mohu říci, že těch 10 let se mi propojilo s papežem Benediktem. Je pravdou, že papežem, který nejvíce ovlivnil můj život byl bezesporu papež Wojtyła, Sv. Jan Pavel II. Ale musím říci, že mé působení v Praze je spojeno s papežem Benediktem, který mě jednak jmenoval arcibiskupem, tedy předal mi palium svatovojtěšské služby, a pak to byla možnost být v blízkosti papeže Benedikta jako kardinál.
Kolik je vlastně (římských) katolíků? Otázka, kterou si mnozí v těchto dnech pokládají. Dává o tom přehled sociologická sonda o dobrovolném přihlášení se k církvi? Odpověď hledejme spíše v dokumentech a matrikách. Víte například, že jsou u nás 4 miliony pokřtěných?
V poslední době se na svých cestách do regionů setkávám s otázkou, nakolik je oprávněna obava z vývoje demokracie nejenom v našich zemích, ale v Evropské unii a světě celkově. Takovou otázku si logicky pod vlivem mediálních výstupů musí klást každý, komu není lhostejný osud jeho rodiny a společnosti, ve které žije. Neměňme demokracii za laciná pozlátka slibu „lepších zítřků“. V prvé řadě tu vidím jakési institucionální selhávání médií: velká část médií otevřeně dává najevo nejenom své sympatie k jedné či oné straně, ale zároveň nabízí dané straně své služby ke zneužití pro politický zápas, namísto aby řešení zůstalo na demokratickém státě a jeho demokratických nástrojích, tedy Ústavě, zákonech, institucích parlamentní demokracie, mnohdy pak i s přihlédnutí k určitým tradicím a zvyklostem.
Jsou chvíle, kdy si připadám, jako bych prožíval nějaké déjà vu. Přijde mi to jako nedávno, ale jsou tomu už více než čtyři roky, co byl ve francouzském Saint-Étienne-du-Rouvray zákeřně zavražděn kněz Jacques Hamel. Při sloužení liturgie. V souvislostí s tehdejší sérií dalších islamistických útoků jsme slyšeli mnohá vzletná slova předních evropských politiků, že je potřeba se semknout, nenechat se zastrašit, být silnými. Triumfálně se pochodovalo ulicemi, snad na znamení odvahy a odhodlání. K čemu ale?
Tehdy jsem na tomto místě napsal: „ Chci právě v této chvíli vyzvat všechny lidi dobré vůle, aby se spíše modlili za oběti teroru a méně hledali omluvy a výmluvy pro teroristy. Rád bych, abychom neskandalizovali ty, kdo v dobré víře hovoří o obavách z budoucího vývoje či o příčinách toho, co Evropu potkává. Mohlo by se snadno stát, že zatímco se budeme přetahovat na svém dvorku, za jeho ohradou se budou dít věci tak závažné, že na ně nakonec ani nestačíme zareagovat. Máme totiž za povinnost chránit své bratry a sestry, své země i svou víru.“
"Alain Fabien, Anouchka, Anthony a také pes Loubo s nezměrnou bolestí oznamují odchod
Maďarský premiér Viktor Orbán podnikl jako jediný státník cestu do zemí nejvíce
V pražském hotelu Pyramida probíhá druhým dnem významná mezinárodní fyzikální konference
Velmi často slýcháme, že mladá generace je jiná, že přezírá starší občany, zná sice mnohé
I když naše média přinášejí zprávy o zabití (ve válce tomu říkají ztrátách) způsobených
Jestli jsem si ještě do dnešníhio dne 12.9.2024 myslela, či lépe řečeno jsem doufala, že
Fiasko digitalizace stavebního řízení zatím českou ekonomiku připravilo o takřka
Fragmenty jsou též na X (Twitteru) i Facebooku
Nejvíce komentované články
Prostor pro Vaši presentaci