Obrovsky vzdělává občany a otevírá jim oči v orientaci v současném

šíleném  světě  plném   nesmyslných   -ismů  šířených  úředníky  EU.  

Institut Václava Klause

Na hospodaření vlády v roce 2015 není co chválit Doporučený

  • pátek, led 08 2016
  • Napsal(a)  JAN SKOPEČEK a ZBYNĚK STANJURA
jan Skopeček, ekonomický expert ODS jan Skopeček, ekonomický expert ODS snímek Ivana Haslingerová, Fragmenty

Stát hospodařil v roce 2015 se schodkem 62,8 mld. Kč, což v době rekordního ekonomického růstu není žádnou výhrou. Nelze se chválit ani za to, že rozpočet neskončil plánovaným deficitem 100 mld. Kč, neboť původně byl rozpočet konstruován na ekonomický růst ve výši 2,5 %, v realitě však naštěstí ekonomika rostla mnohem rychleji. Vláda tak dostala „dáreček“ v podobě výrazně vyššího hospodářského růstu a tedy i vyššího inkasa daní. Místo toho, aby tyto dodatečné příjmy vláda spořila na horší časy, utratila současná vláda o 85,7 mld. Kč více než v roce 2014. Takto se odpovědná vláda k veřejným financím v době ekonomického růstu nechová

Sobotkova vláda propásla šanci zlepšit hospodaření státu. Ministr financí Andrej Babiš dnes s velkou slávou oznámil výsledky hospodaření státního rozpočtu za rok 2015. Schodek státního rozpočtu dosáhl 63 mld. Česká ekonomika přitom roste tempem větším než 4 %. Tento ohlášený výsledek odpovídá výsledkům České republiky z dob ministra financí Bohuslava Sobotky, kdy stát rovněž vykazoval vysoké schodky při rostoucím HDP.

Je až úsměvné, že vláda chválí sama sebe za hospodářský růst a zapomíná na ty hlavní, naše podnikatele, zaměstnavatele a živnostníky, díky jejichž efektivní činnosti se zvýšily příjmy státu o desítky miliard. Rekordní výdaje státu ve výši 1 300 mld. přitom ukazují, že utrácet stát umí.

Už při projednávání státního rozpočtu na rok 2015 jsem opakovaně kritizoval nízký odhad příjmů rozpočtu. Ministr Babiš to tehdy odmítal jako účelovou kritiku opozice. A jaký je výsledek? Příjmy jsou vyšší o 116 mld., chyba větší než 10 procent. Oblíbená metoda, kdy se nejprve podhodnotí očekávané příjmy, aby celkový výsledek byl lepší než plán, opět slavila úspěch.

Kdy bude vyrovnaný či přebytkový rozpočet?

Je zcela jasné, že v ekonomicky lepších dobách si správný hospodář vytváří rezervy pro horší časy. Kdy jindy, než při vysokém růstu ekonomiky, má stát hospodařit s přebytkem, případně splácet dluhy? Tento základní princip obvykle levicové vlády ignorují, vláda Bohuslava Sobotky a Andreje Babiše není výjimkou. Spoléhají na své oblíbené výroky: „zdroje jsou“ a „státy své dluhy platit nemusí“.

 

Číst 15349 krát
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)
Zveřejněno v HOSPODÁŘSTVÍ

Související položky (podle značky)

Fragmenty jsou též na Twitteru a facebooku

                        Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.      

Právě přítomno: 50 hostů a žádný člen

Style Setting

Fonts

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %