Obrovsky vzdělává občany a otevírá jim oči v orientaci v současném

šíleném  světě  plném   nesmyslných   -ismů  šířených  úředníky  EU.  

Institut Václava Klause

Chyba
  • JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 1331

S růstem platů rostou ceny - inflace narostla na 2,8% Doporučený

Nastává veliké zdražení elektřiny, vody, nájemného, potravin, zejména ovoce a zeleniny. Tedy nejen cigareta alkoholu jak nám říkají média Nastává veliké zdražení elektřiny, vody, nájemného, potravin, zejména ovoce a zeleniny. Tedy nejen cigareta alkoholu jak nám říkají média

Příjmy Čechů rychle narůstají. Díky tomu dochází k růstu životní úrovně většiny obyvatel. Odvrácenou stranou rostoucích příjmů jsou však zvyšující se ceny. Pro lidi, kterým se v posledních letech nenavýšily příjmy, se jedná o vážný problém. Meziroční míra inflace v prosinci loňského roku vzrostla o 3,2 procenta, což bylo o 0,1 procentního bodu více než v listopadu. Průměrná míra inflace v roce 2019 dosáhla 2,8 procenta, což bylo o 0,7 procentního bodu více než v roce 2018. Inflace se v České republice dlouhodobě drží nad svým cílem a v rámci Evropské unie patří mezi nejvyšší. V případě, že se růst spotřebitelských cen v následujících měsících nezbrzdí, lze očekávat reakci České národní banky, která by mohla přistoupit ke zvýšení úrokových sazeb.

 

Prosincový meziroční růst spotřebitelských cen byl znatelný ale nejen u lihovin, které zdražily o 4,0 procenta. Zdražila ale i zelenina, ovoce , bydlení elektřina a plyn, teplo a vody. Tedy věcí, které každý z nás musí platit k hodnotnému životu.  U ovoce byly zaznamenány vyšší ceny o 11,1 procenta, u zeleniny o 4,3 procenta. Cena nájemného vzrostla o 3,7 procenta, cena elektřiny o 12,3 procenta, cena zemního plynu o 3,0 procenta, cena tepla a teplé vody o 4,0 procenta a ceny vodného i stočného shodně o 2,6 procenta. Jeden kubík vody v Praze stojí 94 Kč. To všechno jsou položky platby, kterým se nikdo nevyhne a mají největší vliv na zvyšování cenové hladiny. Ve spotřebním koši mají proto významnou váhu. Zejména vyšší ceny o 3,7 % v oddíle bydlení jsou dlouhodobým problémem. 

Kdybychom celoroční růst inflace za rok 2019 ve výši 2,8 procenta rozložili dle jednotlivých oddílů, zjistili bychom, že oddíl zahrnující bydlení, vodu, energie a paliva se na celkovém růstu spotřebitelských cen podílel z poloviny (1,4 procentního bodu). Významnou roli hrály i potraviny a nealkoholické nápoje, které k růstu inflace přispěly téměř z pětiny (0,5 procentního bodu).

 

Rozklad meziroční změny indexu spotřebitelských cen v roce 2019 v procentních bodech

Úhrn

2,8

 

 

Potraviny a nealkoholické nápoje

0,5

Alkoholické nápoje, tabák

0,2

Odívání a obuv

-0,1

Bydlení, voda, energie, paliva

1,4

Bytové vybavení, zařízení domácnosti, opravy

0,1

Zdraví

0,1

Doprava

0,0

Pošty a telekomunikace

0,0

Rekreace a kultura

0,1

Vzdělávání

0,0

Stravování a ubytování

0,2

Ostatní zboží a služby

0,3

Číst 13314 krát
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)
Zveřejněno v HOSPODÁŘSTVÍ

Související položky (podle značky)

Fragmenty jsou též na Twitteru a facebooku

                        Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.      

Právě přítomno: 51 hostů a žádný člen

Style Setting

Fonts

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %