Obrovsky vzdělává občany a otevírá jim oči v orientaci v současném

šíleném  světě  plném   nesmyslných   -ismů  šířených  úředníky  EU.  

Institut Václava Klause

Daně se snižovat měly. Ale v době konjunktury Doporučený

  • středa, lis 25 2020
  • Napsal(a)  FILIP ŠEBESTA Institut Václava Klause
Filip Sebesta, Institut Václava Klause Filip Sebesta, Institut Václava Klause archiv autora
Je v současné době zrušení superhrubé mzdy něčím přínosné? Má jednoslovná odpověď zní ano, ale zdůvodnění je spíše záporné. Odpovídám ano, jednak utilitárně jako občan, kterému se sníží daně, jednak jako ekonom přesvědčený o pozitivní roli nízkých a jednoduchých daní. A teď k ďáblovi skrytému v detailu, v tomto případě v (hospodářském) kontextu doby. Další prohloubení schodku bude masivní. Z -320 jdeme skokem přes -400 mld. Kč. To zodpovědné úplně není. Zcela odhlížím od toho, jak by se takové změny měly dělat. Určitě ne poslaneckým pozměňujícím návrhem premiéra (sic!). Na jedné straně je pozitivní, že lidem zůstane v kapsách víc peněz a zdálo by se, že se tak stát o něco zmenší. Ale k tomu by došlo jedině pokud by onen výpadek neznamenal navýšení závazků do budoucna. Stát se na jedné straně zmenší, ale jinde naroste. Nikdo by nemohl nic namítat, kdyby proti snížení příjmů šlo i adekvátní snížení výdajů. My však vidíme pravý opak.
Zvyšující se úspory obyvatel naznačují, že lidé vyšší příjmy z větší části ušetří. Aktuálně ani není kde utrácet. Ve všech ohledech, jak co se týče dluhu, tak co se týče efektu na poptávku, bych tedy očekával dopady tohoto kroku spíš ve vzdálenější budoucnosti než v měsících následujících FILIP ŠEBESTA
po vstupu daňového balíčku v platnost.


Samostatnou kapitolou je politická rovina.

Babiš koli snahu o rozumnou fiskjakouální politiku, o které snad dříve mluvil (snil?), evidentně vzdal. Volby se blíží a premiér ví, že mu je může koronavirus snadno prohrát jako Trumpovi. Část opozice, která návrh podpořila, si pak zadělala na problém v příštím volebním období, kdy se chystá vládnout. Bude potřeba pacifikovat rozbujelé veřejné finance směrem k elementární rozpočtové odpovědnosti a rozumnosti a je iluzorní si myslet, že by se koaliční vládě, nota bene tvořilo-li by ji ještě více stran než doposud, podařilo tak zásadně snížit výdaje. Bude tedy muset opět nepopulárně daně zvyšovat. A vzpomeňme na vládu Petra Nečase. Celý cyklus se tak zopakuje.

Daně se snižovat měly, ale v době konjunktury. A tehdy se měly hledat i úspory.


Odpověď na anketní otázku serveru Peak.cz „Je v současné době zrušení superhrubé mzdy něčím přínosné?“. 23. listopadu 2020.

Číst 14772 krát
Ohodnotit tuto položku
(1 Hlasovat)
Zveřejněno v HOSPODÁŘSTVÍ

Související položky (podle značky)

Fragmenty jsou též na Twitteru a facebooku

                        Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.      

Právě přítomno: 39 hostů a žádný člen

Style Setting

Fonts

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %