Obrovsky vzdělává občany a otevírá jim oči v orientaci v současném

šíleném  světě  plném   nesmyslných   -ismů  šířených  úředníky  EU.  

Institut Václava Klause

Pomoc státu připomíná podnikatelům složité čerpání dotací EU, na které také nedosáhnou Doporučený

  • úterý, led 26 2021
  • Napsal(a)  Radomíra Harantová, výkonný tajemník UMSP ČR
Jak se mám v tolika předpisech vyznat. Na to musím najmout právníka, říká podnikatel vysvětlující úřednici na ÚP Jak se mám v tolika předpisech vyznat. Na to musím najmout právníka, říká podnikatel vysvětlující úřednici na ÚP

UNIE MALÝCH A STŘEDNÍCH PODNIKŮ OSTŘE VNÍMÁ SELHÁVÁNÍ STÁTU V ŘEŠENÍ POTÍŽÍ PODNIKATELSKÉHO SVĚTA. Podnikatelé si stěžují, že přibližně 18 různých podpor a další desítky podpůrných programů se začínají podobat složitému čerpání evropských dotací, na které běžný podnikatel nemá šanci dosáhnout. Nerozumí tomu, proč to nejde jednoduše a rychle jako v sousedním Německu. Vše je chaoticky prezentováno, nebo není vůbec prezentováno. A když se podnikatelé obrátí na úřad, tak sami přetížení úředníci neví, na co mají nárok a na co ne. V praxi to znamená, že si podnikatelé musí najímat placenou službu, která by jim pomohla se v programech vyznat.Existence mnoha podmínkami okleštěných programů způsobuje, že se mnohé vzájemně vylučují z čerpání, takže podnikatelé čerpají jen setinu pomoci. I pomalá administrativa přetížených úřadů způsobuje, že peněžitá pomoc přichází často pozdě.

 

Navíc z pohledu podnikatelské praxe není peněžitá pomoc od státu dostatečná, nepokrývá ani jejich ztráty. Řada podnikatelů raději ukončuje podnikání. Nejohroženější jsou drobní živnostníci. Často slýcháváme, že stát to tak celé nastavil naschvál, aby se čerpalo co nejméně. Nepočítá s uzavřenými leasingy, úvěry, hypotékou apod.  Nastavené parametry pomoci pak v praxi znamenají potíže. Ať už v mzdové kompenzaci, která motivuje zaměstnance k pobírání platu a neaktivitě, nebo kompenzace jsou nedostatečné a přicházejí pozdě. Chybí vhodné podmínky k přípravě či restartu podnikání (chybí refinancování, komerční pojišťovny odmítají pojišťovat, banky se chovají neochotně apod.) a schopnost podnikatele i krátkodobě plánovat je vzhledem ke stálým změnám nemožná.

Každý podnik je dnes zasažen těžkou situací na trhu, proto rozdělovat pomoc mezi podniky zasažené, či nezasažené, je od státu hloupé. Většina firem již dočerpala finanční rezervy a nejsou schopny změnit své obchodní procesy (např. nelze přejít na online prodej už z podstaty jejich produktů či služeb). Je proto potřeba nastavit parametry pomoci podnikatelům efektivněji, jinak mnoho podnikatelů během několika měsíců zkrachuje a počet nezaměstnaných raketově vzroste.

Číst 11588 krát
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)
Zveřejněno v HOSPODÁŘSTVÍ

Fragmenty jsou též na Twitteru a facebooku

                        Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.      

Právě přítomno: 47 hostů a žádný člen

Style Setting

Fonts

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %