Obrovsky vzdělává občany a otevírá jim oči v orientaci v současném

šíleném  světě  plném   nesmyslných   -ismů  šířených  úředníky  EU.  

Institut Václava Klause

Nechte učit Ševčíka a do čela VŠE postavte vzdělaného makroekonoma! Doporučený

  • úterý, dub 11 2023
  • Napsal(a)  IVANA HASLINGEROVÁ, šéfredaktorka revue Fragmenty
Kam dovedl Petr Dvořák prestižní VŠE v Praze! Kam dovedl Petr Dvořák prestižní VŠE v Praze! snímek IVANA HASLINGEROVÁ, šéfredaktorka revue Fragmenty

Snad již celý národ ví, že rektor Vysoké školy ekonomické Petr Dvořák přímo fanaticky usiluje o odvolání docenta Miroslava Ševčíka z postu děkana nejvýznamnější fakulty školy, kterou řídí, Národohospodářské fakulty VŠE. To, že občas někdo z rektorů odvolá své podřízené, pokud nedocilují úspěchy v řízení svých fakult, není nic mimořádného, ale to, s jakou razancí a neústupností se na docenta Ševčíka přímo vrhl rektor Dvořák za to, že pomáhal poraněnému demonstrantovi na Václavském náměstí v Praze, a to i přesto, že senát Národohospodářské fakulty se svého děkana zastal a  5. dubna proběhla dokonce před budovou VŠE protestní demonstrace na jeho obranu. To vzbudilo mezi novináři podezření, co za jednáním rektora Dvořáka fakticky stojí. A právě na této demonstraci, které jsem byla přítomna, se mezi nimi šířily domněnky, že rozhořčení rektora na pana děkana za účast na demonstraci proti bídě je jen záminkou pro to, aby se Ševčíka zbavil. "Chová se, jako by mu svedl ženu," smál se jeden kolega  a další ho opravil "Ba ne, dejte na mně, Ševčík na Dvořáka ví něco z minulosti a on se ho bojí". Nedalo mi to a zkusila jsem zapátrat v médiích a na internetu, co by na tom mohlo být pravdy, a byla jsem sama překvapena.

Možná si ještě vzpomenete na podvodnou firmu Key Investments, jejíž členové v letech 2004-2008 vytunelovali podle serveru nasepraha.cz  z veřejného rozpočtu měst a pražských městských částí stovky milionů. Že šlo o vytunelování, potvrdila tehdy policie ČR a předseda představenstva Daniel Brzkovský spolu s místopředsedkyní Klárou Fenstererovou dostali 5 a 4 roky vězení. Firma to prováděla nákupem vysoce rizikových investičních cenných papírů - dluhopisů - firem Borsay Side Property Limited a Via Chem Group, o jejichž nedostatečné likviditě věděla, protože nebyly veřejně  obchodovatelné, ale zřízené právě k tomuto účelu. Po jejich krachu se staly jejich dluhopisy bezcenné a 45 klientů Key Investments přišlo o  peníze, které Key Investments použila mimo jiné k financování podvodných aktivit ministra vnitra Stanislava Grosse a k podvodům ve Slávii. A nešlo o ledajaké klienty. Klienty tvořilo 36 fyzických osob, 4 právnické osoby a 5 měst - Sokolov, Lázně Bekohdaneč, Praha 6, Praha 10 a Votice, kteří v celkovém součtu podle obžaloby přišli zhruba o 523 milionů korun. Jenom Praha 10 přišla o zhruba 90 miliónů korun.  

Řeknete si, proč o tom píši, podobných podvodných investičních společností bylo a je víc, ale podstatné je, že předsedou dozorčí rady Key Investments, která má na vše dohlížet a nést za nepravosti představenstva odpovědnost, byl současný rektor VŠE Dvořák. Dozorčí rada  dohlíží na výkon působnosti představenstva a činnost společnosti. A Dvořák jako její předseda měl právo nahlížet do všech dokladů a vedení účetních zápisů týkajících se činnosti společnosti, aby mohl kontrolovat, zda její podnikatelská činnost je v souladu s právními předpisy a stanovami. A tento člověk, který neuhlídal ani jednu podvodnou společnost, vede naše budoucí ekonomy a má ještě tu drzost kritizovat činnost národohospodářské fakulty, která má jako jediná u nás vychovávat budoucí makroekonomy vedoucí hospodářství celého státu. Pak není divu, že to jde se státní kasou pod jeho taktovkou s naší ekonomikou tak dolů. 
 
Tolik tedy k tomu, kdo stojí v čele VŠE a nyní několik slov k demonstraci na podporu pana docenta Ševčíka, jehož fakulta vychovává nikoliv pouze ekonomy, ale makroekonomy, tedy ty, kteří studují, jak a podle jakých pravidel mají řídit ne pouze svůj podnik, ale celý stát. A to je opravdu rozdíl! A to nejen v tom, že se musí starat o slušný život desítek milionů lidí, ale že žádný z nich si nemůže k ruce vybrat loajální lidi, jak to dělá ředitel podniku, ale jeho nejbližší náměstky tvoří z velké části naopak ze zákona opoziční politici, a přesto musí vše zvládnout. Takový ekonom musí tudíž znát práce významných nobelovských ekonomů a rozhodnout se, podle kterého bude národ vést a kam ho jejich výběrem zavede. Zda do otroctví třetích cest k socialismu nebo do tržního kapitalistického hospodářství. Nechci zde rozebírat, která cesta je lepší, ale pouze upozornit na odlišnost přístupů ředitelů podniků a ředitelů státu při jejich řízení. Neboli na to, o čem se učí studenti pod vedením doc. Ševčíka a co je trnem v oku panu Dvořákovi. Ať se již rozhodne student z národohospodářské fakulty ve funkci ministra financí tak či tak, ví alespoň, že jde po nějaké cestě a občané vědí, kam je vede, a pokud by se jim to nelíbilo, v dalších volbách ho smetou. Pokud ale toto ekonom stojící v čele ministerstva financí vůbec nezná, pak je chaoticky veden od nikud nikam a nakonec bloudí v bludném kruhu, záplatuje dotováním největší chyby a křiklouny a pokud už v rozpočtu nic nezbývá, tak si dokonce na toto bezcílné vyhazování peněz půjčuje. Hospodářství státu padá ke dnu, což přímo ukázkově předvádí naše vláda. A právě na katedře doc. Ševčíka se o všem tomto učí. Rozhodně by nikdo z jejích absolventů nemohl provádět tolik chyb, jako kdysi chemik Kalousek či současný znalec elektronických počítačů Stanjura.
Je proto neodpustitelnou chybou premiéra Fialy, že nejmenoval do čela financí například Ing. et Ing. Jana Skopečka, který po absolvování budějovické Vysoké školy ekonomické vystudoval za účelem stát se makroekonomem ještě VŠE v Praze a přednáší tam. Takového člověka odsunout v pocovidové době, kdy bylo nutné nastartovat ekonomiku státu na úřednické místo předsedy Poslanecké sněmovny je trestuhodné. A pokud má pan Fiala něco osobního proti němu, není problém postavit do čela ministerstva financí někoho z absolventů Ševčíkovy fakulty nebo nejléope samotného špičkového makroekonoma Ševčíka. Každý z nich by znal slavnou větu Nobelovského ekonoma Friedmanna: "Když stagnuje hospodářství, okamžitě snižte daně." Ne nadarmo za to dostal Nobelovu cenu a státní rozpočet Kalifornie za jeho ministrování za Reaganovy vlády se  zdvojnásobil. Věřme, že příští vládu bude budovat někdo rozumný a už podobnou chybu neudělá.
V každém případě by měl být ale odvolán z funkce rektora VŠE člověk, který mlčel k podvodům společnosti, jejímž předsedou dozorčí rady byl. A to ať to dělal z lajdáctví a lenosti nebo nedej Bože o tom věděl. Oboje je trestuhodné a rozhodně to nepřispívá k úctě studentů a k jejich výchově. Pražská VŠE by si měla udržet své výsadní postavení mezi ekonomickými školami u nás a to jí dělá zejména Národohospodářská fakulta vedená skvělým makroekonomem Miroslavem Ševčíkem. Dokonce i za komunismu tato fakulta vychovala makroekonomy jak Klause, Dybu, Kočárníka, Ševčíka a další, bez nichž bychom nežili v kapitalistickém tržním hospodářství, ale stali se zemí třetího světa. Ekonomů se v poslední době vynořilo mraky, ale skutečných makroekonomů aby pohledal. Proto volám:
Nechte učit Ševčíka a do čela VŠE postavte vzdělaného makroekonoma, který rozezná, zda ta či ona firma tuneluje stát.
 © Kulturní komise ČR, 13.4.2023
Číst 395 krát
Ohodnotit tuto položku
(2 hlasů)
Zveřejněno v HOSPODÁŘSTVÍ

Související položky (podle značky)

Fragmenty jsou též na Twitteru a facebooku

                        Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.      

Právě přítomno: 51 hostů a žádný člen

Style Setting

Fonts

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %