Obrovsky vzdělává občany a otevírá jim oči v orientaci v současném

šíleném  světě  plném   nesmyslných   -ismů  šířených  úředníky  EU.  

Institut Václava Klause

Chyba
  • JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 1331

Nápad ČSSD omezit přístup k internetu zdaněním Wi-Fi je potřeba okamžitě odmítnout! Doporučený

  • středa, led 21 2015
  • Napsal(a)  Ivana Haslingerová
Expert pro hospodářskou politiku ODS Martin Kuba Expert pro hospodářskou politiku ODS Martin Kuba snímek: Ivana Haslingerová, Fragmenty

Základní ekonomickou poučkou je, že klíč ke konsolidaci veřejných financí je na výdajové straně rozpočtu, nikoliv ve zvyšování daní. Pamatuji, jak před lety vzpomínal profesor Václav Klaus po návratu z USA od nositele Nobelovy ceny za ekonomii Miltona Friedmana, že na jeho dotaz, jak má jako ministr financí zlepšit komunismem poničenou ekonomiku, mu tento světově uznávaný ekonom s úsměvem odpověděl, aby snížil daně a vše že pak za něj vyřeší sám trh. Měl to ověřeno svou činností u tehdejšího kalifornského guvernéra Ronalda Reagana, kdy touto cestou zdvojnásobil její rozpočet, což vyneslo Reagana do čela USA. Opak této jasné jednoduché poučky udělala naopak z nepochopitelných důvodů předchozí vláda Petra Nečase a zlomilo jí to vaz. Proto také po svém zvolení chytrý ministr financí Babiš sliboval, že tuto tragickou chybu Nečasovy vlády již opakovat nebude. Ale jak se zdá podle posledních zpráv z vlády, naši politici jsou stále nepoučitelní.

Opět se najdou mezi nimi ministři, kteří například nedostatek financí na penze navrhují řešit zvýšením majetkových daní a zavedením sektorové daně pro bankovnictví, namísto tlakem na předsedu vládní důchodové komise Martina Potůčka, aby již konečně předložil slibovaný návrh rozumné důchodové reformy, když tu Nečasovu smetli socialisté ze stolu. Je pochopitelné, že pan Potůček výše uvedený nápad pana ministra Chovance vítá a ještě k jeho požadavku zvýšení majetkových daní a sektorových daní přidává požadavek na navýšení odvodů živnostníků.

Andrej Babiš na podobné provokace nebude zřejmě slyšet, neboť ví, že po nejistotách posledních let je naše podnikatelská sféra velmi citlivá na nestabilitu. A že je od toho k pádu vlády jen krůček. Přesto již jen vyslovení podobných hrozeb z úst vládních ministrů může působit demotivačně a vláda by měla ve svém vlastní zájmu zamezit šíření podobných poplašných zpráv dřív, než bude pozdě. Zejména pan premiér. Zneklidnění a znejistění podnikatelů hrozbou vyšších daní, by bylo ranou pod pás našemu hospodářství, což by nahrálo na smeč jeho protikandidátovi panu Chovancovi na blížícím se sjezdu ČSSD.

Je proto překvapující, že namísto jasného dementování výše uvedených požadavků přišla zpráva, že prý vláda zdaní, a to dokonce přes rozpor s evropskou legislativou, dokonce i poskytovatele služeb wi-fi, čímž zařadí naší republiku mezi země omezující svobodu projevu a sníží volným přístupem k internetu vzdělanost i ekonomiku státu. To už je na pováženou. Daň na wi-fi a obdobné kroky proti internetu podnikají totiž pouze vlády v zemích typu jako Čína či Severní Korea, kde tímto způsobem chtějí omezovat svobodu projevu. Představuje to ohrožení pro svobodnou výměnu informací, což ve svobodném  civilizovaném světě nemá obdobu. A navíc poskytuje vláda, pokud je zpráva pravdivá, čemuž se mi nechce věřit, báječný prostor ke zviditelnění opozice.

Expert pro hospodářskou politiku ODS Martin Kuba nám na dotaz, co tomuto záměru vlády říká, sdělil: "Úvahy o zpoplatnění wi-fi považuji za naprosto absurdní. Úkolem státu má být to, aby volný přístup k internetu byl co nejrozšířenější. Je prokazatelné, že rozšíření a přístup k internetu má pozitivní dopady do ekonomiky i vzdělanosti společnosti. Tento krok jde tedy přesně opačným směrem a je bohužel klasickým socialistickým krokem – když jde něco zpoplatnit a zdanit, tak to zdaníme."

Místopředseda ODS Martin Kupka požaduje nesmyslný nápad ČSSD zdanit wi-fi okamžitě odmítnout: "Daň na wi-fi a obdobné kroky podnikají vlády v těch zemích, kde tímto způsobem chtějí omezovat svobodu projevu. Představuje ohrožení pro svobodnou výměnu informací a jde proti snaze státu podporovat vzdělanostní společnost. Navíc je to plán, který je v rozporu s evropskou legislativou a nemá v civilizovaném světě obdoby. Nápad zdanit wi-fi je ale také útokem na drobné podnikatele a na občanská sdružení, která se zabývají poskytováním internetu zejména v malých městech nebo na vesnicích. Navíc právě taková místa by zavedení daně znevýhodnilo oproti větším městům, protože wi-fi je na venkově často jedinou alternativou připojení do internetu pro domácnosti i pro podnikatele. Daň z wi-fi by neprospěla nikomu – ani poskytovatelům, ani zákazníkům, ani státu. Je nesmyslná a je nutné ji okamžitě odmítnout."

 

 

 

 

 

 

Číst 14268 krát
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)
Zveřejněno v HOSPODÁŘSTVÍ

Související položky (podle značky)

Fragmenty jsou též na Twitteru a facebooku

                        Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.      

Právě přítomno: 29 hostů a žádný člen

Style Setting

Fonts

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %