Revui Fragmenty  naleznete rovněž na   Twitteru  a   Facebooku

 Obrovsky vzdělává občany a otevírá jim oči v orientaci v současném

  šíleném světě plném nesmyslných -ismů šířených úředníky EU  

  Institut Václava Klause

Prezident Klaus má prostě nestandardní geniální myšlení
Last Updated on dub 10 2024

Prezident Klaus má prostě nestandardní geniální myšlení

Každý z mých přátel nad vyslovením slova Piráti jen znechuceně mávne...
Jediný Bašta jako prezident nás chtěl ihned zbavit nejhorší vlády od roku 1989
Last Updated on dub 08 2024

Jediný Bašta jako prezident nás chtěl ihned zbavit nejhorší vlády od roku 1989

Dnes nás definitivně opustil jeden z čestných a odvážných politiků,...
Mexické Guadalupe - největší poutní místo světa
Last Updated on bře 31 2024

Mexické Guadalupe - největší poutní místo světa

Největší poutní místo světa, mexické Guadalupe, navštíví ročně 50...
Guadalupe - největší poutní místo světa
Last Updated on bře 05 2017

Guadalupe - největší poutní místo světa

Největší poutní místo světa, mexické Guadalupe, navštíví ročně 50...
Nechcete děti? Běžte do háje.
Last Updated on bře 31 2024

Nechcete děti? Běžte do háje.

 Tak prý stále více mladých neplánuje plodit děti. Prý kvůli nedostatku...
Šťastné Velikonoce plné Božího požehnání
Last Updated on bře 28 2024

Šťastné Velikonoce plné Božího požehnání

Krásné a šťastné prožití velikonočních svátků plných Božího...
Výstava Zdeňka, Míla a Kryštof Marschalovi pražské Galerii 9
Last Updated on bře 14 2024

Výstava Zdeňka, Míla a Kryštof Marschalovi pražské Galerii 9

Pro  absolventy Akademie výtvarných umění Zdeňku a  Miloslava Marschalovi...
Jiří Pancíř tvůrce Topologické metody
Last Updated on úno 15 2024

Jiří Pancíř tvůrce Topologické metody

Doc. Ing. Jiří Pancíř, CSc. (*15.1.1944 v Praze, +19.5.2023 v Praze),...
Vše škodlivé pro naše děti - technologie jsou jako oheň
Last Updated on bře 16 2024

Vše škodlivé pro naše děti - technologie jsou jako oheň

Alkohol, heroin, tabák, kokain, HHC a mnohé další nezdravosti před dětmi...
Pitomé úvahy nejsou trestným činem,  musí se umlátit argumenty a vysmát se jim
Last Updated on bře 14 2024

Pitomé úvahy nejsou trestným činem, musí se umlátit argumenty a vysmát se jim

Lidé mají různé nápady, jimiž se pokoušejí vylepšit svět. Některé se...
PETICE ZA ODMÍTNUTÍ PROTIPANDEMICKÉ DOHODY WHO
Last Updated on bře 09 2024

PETICE ZA ODMÍTNUTÍ PROTIPANDEMICKÉ DOHODY WHO

PETICE ZA ODMÍTNUTÍ PROTIPANDEMICKÉ DOHODY WHO. Odmítnutí nově...
Český právní řád a unijní právo - zvedněme hlavu a bojujme za svoji svébytnost
Last Updated on bře 11 2024

Český právní řád a unijní právo - zvedněme hlavu a bojujme za svoji svébytnost

Následující text je pohledem senátorky, která se setkává s právem...
Bojujme proti Pandemické dohodě, nenechme si globálně zničit zdravotní péči
Last Updated on bře 09 2024

Bojujme proti Pandemické dohodě, nenechme si globálně zničit zdravotní péči

Světová zdravotnická organizace (WHO) má do 20. 2. 2024 předložit...
Lockdowny a restrikce skončily – zapomeňte
Last Updated on bře 09 2024

Lockdowny a restrikce skončily – zapomeňte

Pandemickou smlouvu sice ještě nikdo neviděl, ale už nyní se Rada EU...
Václav Klaus jede urovnat poškození česko-slovenských vztahů pemiérem Fialou
Last Updated on bře 08 2024

Václav Klaus jede urovnat poškození česko-slovenských vztahů pemiérem Fialou

V pondělí 11.3.2024 bude bývalý prezident ČR Václav Klaus, na dlouhodobě...
Kdo vládne? Volič, nebo peníze z Bruselu? Místo boje s oteplováním může nastat skutečné horko
Last Updated on bře 02 2024

Kdo vládne? Volič, nebo peníze z Bruselu? Místo boje s oteplováním může nastat skutečné horko

Demokracie má své limity. Vždyť demokraticky byl zvolen i Hitler. To přece...
ÚNOR ze sbírky básní Kalendář srdce
Last Updated on úno 18 2024

ÚNOR ze sbírky básní Kalendář srdce

ÚNOR Ne, nekvetou v něm fialky, jen tmavá mračna do dálky plují jak...
Český právní řád a unijní právo: EU ho chce nahradit jediným evropským
Last Updated on bře 02 2024

Český právní řád a unijní právo: EU ho chce nahradit jediným evropským

Následující text je pohledem senátorky, která se setkává s právem...
Orbán je charismatický, bodrý a bezprostřední člověk se smyslem pro humor
Last Updated on bře 02 2024

Orbán je charismatický, bodrý a bezprostřední člověk se smyslem pro humor

Dne 27.2.2024 byl u nás, v Institutu Václava Klause (IVK), na návštěvě...
Volby zblízka i z dálky
Last Updated on úno 29 2024

Volby zblízka i z dálky

Dne 27. února 2024 proběhl na půdě Senátu pod záštitou Ústavě-právního...
IVK drží slovo - od svého vzniku se stále hlásí k odkazu Margarety Thatcherové
Last Updated on úno 27 2024

IVK drží slovo - od svého vzniku se stále hlásí k odkazu Margarety Thatcherové

To, že náš prezident v letech 2003-2013, profesor Václav Klaus, uvítal...
Václav Klaus uvítal ve svém Institutu předsedu Celosvětové organizace konzervativců Viktora Orbána
Last Updated on úno 27 2024

Václav Klaus uvítal ve svém Institutu předsedu Celosvětové organizace konzervativců Viktora Orbána

Dnes, 27. února 2024, vítal prezident Václav Klaus  ve svém Institutu...
Protektorát nebyla autonomie paní učitelky
Last Updated on úno 22 2024

Protektorát nebyla autonomie paní učitelky

Jak už jsme na tomto místě dříve zmínili, jedna česká ústavní...
Dominik kardinál Duka zve občany do Svatováclavské kaple k modlitbě za národ
Last Updated on led 28 2024

Dominik kardinál Duka zve občany do Svatováclavské kaple k modlitbě za národ

Jeho Eminence Dominik  kardinál Duka OP, arcibiskup pražský a primas...
Ke zrušení nadřazenosti práva EU nad naším, stačí vyškrtnout článek 10a z naší ústavy
Last Updated on úno 19 2024

Ke zrušení nadřazenosti práva EU nad naším, stačí vyškrtnout článek 10a z naší ústavy

Ve své tříhodinové přednášce na Novotného lávce v Praze  Mrazivá...
Záznam o poradě Daladiera, Chamberlaina, Mussoliniho a Hitlera v Mnichově
Last Updated on úno 18 2024

Záznam o poradě Daladiera, Chamberlaina, Mussoliniho a Hitlera v Mnichově

Dne 29. září 1938 se v Mnichově setkaly hlavy čtyř velmocí – Německa,...
Fialova vláda v roce 2022 ohlásila konec povinných biopaliv, stal se opak
Last Updated on úno 08 2024

Fialova vláda v roce 2022 ohlásila konec povinných biopaliv, stal se opak

Lihu je od nového roku v benzinu dvakrát tolik. Přimíchávání biopaliv do...
Libor Vondráček: Mrazivá fakta o právu EU a ČR
Last Updated on úno 11 2024

Libor Vondráček: Mrazivá fakta o právu EU a ČR

Proč si ke své 49. tříhodinové přednášce na Novotného lávce v Praze...
Není advokát jako advokát
Last Updated on úno 07 2024

Není advokát jako advokát

Sotva se člověk trochu vzdálí praktické advokacii, nestačí se divit. Ve...
Destrukce vzdělávání - Současné školství je přímá cesta k sebezničení!
Last Updated on úno 05 2024

Destrukce vzdělávání - Současné školství je přímá cesta k sebezničení!

Považuji problém vzdělávání za zásadní, poněvadž jde o proces, který...

Český rozhlas je na digitalizaci připraven, ale co soukromá rádia?

  • úterý, bře 10 2015
  • Napsal(a)  Renáta Lucková

Český rozhlas se dlouhodobě chystá na digitalizaci a je připravený vysílání v DAB realizovat. Na odborném semináři, který se uskutečnil 5. března v pražské Galerii HAMU v Lichtenštejnském paláci v Praze, byla představena koncepce digitálního rozhlasového vysílání v České republice. Akce se zúčastnili i zástupci dalších vysílatelů, regulátorů a provozovatelů.

 

Seminář ´DAB není budoucnost, DAB je současnost‘ pořádal Český rozhlas ve spolupráci s Volebním výborem Poslanecké sněmovny.  Jako veřejné služby stojí a bude stát Český rozhlas v čele rozvoje digitálního rozhlasového vysílání. “Na semináři jsme prezentovali naši dlouhodobou koncepci, která jasně ukazuje, že jsme připraveni přechod na DAB kdykoliv spustit,“ uvedl generální ředitel Českého rozhlasu Peter Duhan.

Kromě vedení Českého rozhlasu se semináře také zúčastnili i zástupci komerčních rádií a zástupci provozovatelů. Přítomen byl i poslanec Martin Kolovratník, pod jehož záštitou se akce konala, či paní Smolíková, Vrchní ředitelka ministerstva kultury. Vystoupili zde také zahraniční hosté - Mats Akerlund, koordinátor digitální strategie Švédského rozhlasu a předseda EBU New Radio Group a Jorn Erik Jensen, vedoucí poradce pro digitalizaci v Norském rozhlase a člen řídícího výboru WorldDMB.

"Svou připravenost na start digitálního vysílání již Český rozhlas mnohokrát prokázal. Například v tomto roce chceme spustit experimentální vysílání digitálního rádia pro Prahu s dosahem 10 až 15 procent populace celé republiky. Český rozhlas má v současné době několik speciálních digitálních stanic a chystá do budoucna další projekty, které rozvoj digitálního vysílání podpoří,“ řekl náměstek generálního ředitele pro program a vysílání René Zavoral.

"Českému rozhlasu se díky digitalizaci otevírají další možnosti, jak nabídnout posluchačům ještě dokonalejší veřejnou službu než dříve. Český rozhlas bude nadále hledat na rozhlasovém trhu v republice prázdná místa, která nechtějí nebo nemohou zaplnit soukromí provozovatelé. Má hotovou vlastní koncepci digitalizace, která však vyžaduje splnění několika podmínek. Kromě legislativy jde například o financování souběžného analogového a digitálního vysílání nebo koordinaci se soukromým sektorem. Pro úspěšný průběh digitalizace prosazujeme také vznik národní koordinační skupiny a plánu přechodu, jež by počítaly i se soukromými provozovateli,“ uvedl náměstek generálního ředitele pro správu a provoz ČRo Michal Koliandr.

A co ostatní provozovatelé a příjemci digitálního vysílání? 

Český rozhlas je prý tedy plně připraven na digitalizaci rozhlasového vysílání. Jsou však připraveni i ostatní účastníci, provozovatelé a příjemci digitálního vysílání? Jaké náklady a co to vše bude znamenat pro provozovatele soukromých rádií, která zaujímají také významnou pozici na českém radiovém trhu?    

Úplné vypnutí FM a plné spuštění rozhlasové digitalizace má v ČR plně proběhnout v roce 2025. Zajistit přechod a zavést plně digitalizaci rozhlasového vysílání nejen v České republice je především otázka politického rozhodnutí. Přechod na DAB a plná digitalizace rozhlasu stejně jako předtím byla provedena digitalizace televizního vysílání vyžaduje přijmout důležité zákony a předpisy, spojení lobby a zapojení soukromé, státní i vědecko-technické a univerzitní sféry.

Pro digitalizaci rozhlasového vysílání bude nutné legislativně podpořit dostatečnou nabídku přijímačů a rádii pro DAB na trhu. Bude třeba vyřešit i otázky jak dostat digitální vysílání i do Iphonů, na internet, jak zapojit velké prodejce elektroniky, ale i výrobce automobilů, kteří budou dodávat digitální rádia přímo již jako součást vybavení nových automobilů, propojit nejen výrobní, ale i marketingové aktivity.

Vrchní ředitelka ministerstva kultury paní Smolíková k tomu dodává, že je třeba předem vyřešit otázky jako jaká bude přidaná hodnota digitálního rozhlasového vysílání a jaký to bude mít přínos i dopad na ekonomiku a jednotlivé občany? Proč v ČR vyměnit 15 miliónů rozhlasových přijímačů? Bude zajištěna dostupnost levně dostupných přístrojů? Pokryje všude digitální vysílání stejně jako analogové? Bude všem přístupné?

Michel Fleischmann, Prezident mediální skupiny Lagardère Active ČR a člen představenstva Asociace provozovatelů soukromého vysílání (APSV), jakožto zástupce soukromých médií řekl: „Pro přechod na digitalizaci je třeba ještě vyřešit mnoho otázek. Je třeba brát v potaz i názory a požadavky také sektoru soukromých rádií, ne pouze veřejného sektoru, protože soukromá média prezentují skoro 80% českých posluchačů. Soukromá rádia nejsou závislá na povinných rozhlasových poplatcích, které se platí Českému rozhlasu, ale jsou závislá na poslechovosti a jiných zdrojích příjmů než veřejné rozhlasové poplatky. Pro soukromá rádia bude přechod na digitalizaci velice nákladný a mnohá rádia tak mohou zaniknout.“  

Jaké jsou zkušenosti s digitálním vysíláním DAB v zahraničí?

Na semináři vystoupili kromě zástupců regulátorů, vysílatelů a provozovatelů rozhlasového vysílání také zahraniční hosté, kteří se podělili se zkušenostmi s digitálním vysíláním DAB ve své zemi.

Mats Akerlund, koordinátor digitální strategie Švédského rozhlasu, a předseda EBU New Radio Group, předal své zkušenosti ve Švédsku „Přechod na digitalizaci rozhlasu je záležitost na více jak 20 let. Ve Švédsku jsme začali digitalizaci rozhlasu DAB již v roce 1995 a stále není plně dokončena. Teprve v roce 2010 bylo přijato politické rozhodnutí přijmout digitální vysílání také na privátních rádiích.  V roce 2013 vláda zavázala průmyslové koordinátory. A teprve nyní v letech 2014-2015 čekáme na finální politické rozhodnutí přijmout definitivně digitální vysílání.  Ve Švédsku plánují analogové vysílání vypnout v roce 2022, tedy o tři roky dříve, než navrhuje Český rozhlas. Digitální vysílání je stále potřebné, protože Švédsko je veliká země a lidé v menších městech či na venkově mají omezený příjem rádiového signálu.“ Akerlund se dále zmínil „Potřebujeme více silných rádií pro švédský trh. Soukromá rádia ve Švédsku nemají propracovanější byznys model v FM, mají nedostatek frekvencí v FM. Zavedení a rozšíření digitalizace DAB by také umožnily větší konkurenceschopnost pro všechny hráče na trhu.“

„Nemohu si v Norsku koupit Škoda auto bez rádia,“ začal vtipně svůj projev Jørn Erik Jensen, vedoucí poradce pro digitalizaci v Norském rozhlase a člen řídícího výboru WorldDMB. V digitalizaci Norsko pokročilo nejdále. Pro konec FM vysílání v Norsku musí být splněny tři základní podmínky, a to že veřejné služby zajistí 99,5% pokrytí celého území, komerční rádia 90% pokrytí, a to i dostupnost v autorádiích, a bude zajištěna přidaná hodnota posluchačům. Jaká by to měla být, však neuvedl. V nejbližší době by v Norsku mělo být přijato rozhodnutí, zda bude plná digitalizace v roce 2017 či 2019. Vypnutí analogu se uskuteční postupně  po jednotlivých regionech. „Politická rozhodnutí pro rádia musí být v zájmu posluchačů. Posluchači musí být vítězové. Je to boj politických rozhodnutí v zájmu komerčních rádií, která potřebují peníze na provoz svých rádií, a posluchač rozhodne,“ dodal Jensen.

Číst 10970 krát
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)
Zveřejněno v MEDIOKRACIE

Související položky (podle značky)

  Fragmenty jsou zobrazeny na twitteru i facebooku

                        Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.      

   

Style Setting

Fonts

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %