Obrovsky vzdělává občany a otevírá jim oči v orientaci v současném

šíleném  světě  plném   nesmyslných   -ismů  šířených  úředníky  EU.  

Institut Václava Klause

Zastavení u hrobu vlastence a básníka Viktora Dyka 14.5. v 17:00 na Olšanech Doporučený

  • středa, kvě 09 2018
  • Napsal(a) 
Doktor Josef Tomeš přednáší o významu Viktora Dyka na semináři Centra pro ekonomiku a politiku Václava Klause "Velký český vlastenec Viktor Dyk zemřel před 80 lety" Doktor Josef Tomeš přednáší o významu Viktora Dyka na semináři Centra pro ekonomiku a politiku Václava Klause "Velký český vlastenec Viktor Dyk zemřel před 80 lety" snímek Ivana Haslingerová Fragmenty

  Společnost Viktora Dyka v čele s předsedou PhDr. Josefem Tomešem se každoročně 14. května schází na pražských Olšanských hřbitovech. I letos si v pondělí 14. 5. 2018 připomene výročí skonu našeho velkého básníka, novináře a politika. Sraz účastníků proběhne v 17:00 hod. před pražským Olšanským hřbitovem (vchod z Vinohradské ulice). Všichni zájemci jsou srdečně vítáni! Dykovská tradice se předává z generace na generaci. Je jisté, že Josef Tomeš dlouhá léta je nejen inspirátorem a organizátorem těchto akcí, ale i pilným editorem sborníků a autorem četných historických monografií a iniciátorem odborných konferencí a veřejných akcí. Jeho dílo si zaslouží velký respekt a hlubokou úctu. („Když jsem dostal od doktora Tomeše knihu „Dyk a Masaryk“, zhltl jsem ji jedním dechem a řekl si, že musíme Dykovi věnovat jeden ze seminářů CEPu. Navíc jsem si uvědomil, že uplynulo 80 let od jeho smrti, což byla další motivace k uspořádání tohoto semináře,“ uvedl prezident Václav Klaus na semináři k uctění Dykovi památky. Podrobně jsme o tom psali v článku: "Václav Klaus: "Moc prosím slovo nacionalismus nepoužívat neutralisticky" a Velký český vlastenec Viktor Dyk zemřel před 80 lety  pozn. redakce)

 

 

          

Nebýt zápalu a nadšení doktora Tomeše (Na snímku níže vlevo), společnost by dávno byla historickou reminiscencí. Vzpomínkové akce, jichž se po více než 30 let  účastnil výkvět českého národa, kdy mnozí z účastníků se již odebrali na cestu bez návratu. Věříme  že i v dalších letech se duch těchto akcí na nichž promluví vždy někdo z významných osobností udrží. Shromáždění bývá zakončeno spontánním zpěvem české státní hymny.

 

          Příznačné pro každé idealistu jest to, že esencionální částí jeho duše je i romantický náboj. Takový byl i básník, novinář, dramatik a politik Viktor Dyk. Romantický byl i jeho život, ba i smrt. Dne 14. května 1931 se skončily dny jeho pozemské. Pro obyvatele vnitrozemského státu zahynul smrtí neobvyklou – utonul na srdeční mrtvici v moři v jugoslávském Lopudu. A právě v těchto dnech si 87. výročí jeho smrti připomíná, jako každoročně, Dykova společnost. V článku v Lumíru 13. června 1907 Dyk promlouvá jako ztělesnění bojovného českého nacionalisty Stojí za to jej odcitovat v plném znění:

          "Pasus mého článku pro kalendář pokrokového studentstva, včera korigovaný, bude připadat příliš nacionalistickým. Nacionalismus je neurčité slovo; záleží na obsahu, kterým je naplníme. Zdá se mi, že obsah ten bývá obyčejně malý. Nacionalismus nemůže znamenati kulturní ani politickou reakci; jsme v situaci, kdy musíme jiti dále, nechceme-li zpět. Býti nacionalistou musí značiti vyzbrojiti se vším: vzděláním, silou, charakterem. Býti nacionalistou musí značiti překonávat všechny své vady a nedostatky; dokud budeme je zapírat, není pomoženo. Akcentoval jsem opětně národní hrdost: bude to hrdost člověka, který pokračuje. Bylo by nám třeba mnoho messianismu: ve smyslu víry v národní vyvolení, jehož se musíme státi hodnými. Dosud ho hodnými nejsme; daleko toho. Nacionalismus tak pojatý je přítěž; znamená oběť pohodlí. Nečiním si ilusí o obtížích Úkolu; tím je čestnější. - Národ na výši, přístupný všem kulturám a neztrácející své, průkopník, bojovník, myslitel! Krásný sen. Proč pouze sen? S hlediska svého vidím vadu v neujasněnosti konečných našich cílů. - Rovnoprávnost nemůže býti cílem uvědomělého národa; a požadavek její je dokladem toho, jak málo se počítalo s psychologií mass. Žádání rovnoprávnosti bylo abdikací; demoralisovala nás. Omluvou velikých hříchů může býti prospěch, který snad přinesly; jaký byl prospěch naší abdikace? Pokroková revue – „Lumír“(převzato ze Vzpomínek  a komentářů) 

U hrobu Viktora Dyka

        

Přes nepřízeň počasí a s deštníkem v ruce se přišel již po 30. poklonit Dr. Tomeš ke hrobu svého vzoru a promluvil k přítomným 25 účastníkům.   Podrobně viz článek  30. zastavení doktora Josefa Tomeše u hrobu Viktora Dyka 

Připomenul dlouhou cestu vedoucí od Spolku ke zřízení pamětní desky a pomníku Viktoru Dykovi k vytvoření dnešní Společnosti Viktora Dyka. V této souvislosti vzpomněl svou letošní 26. návštěvu hřbitova. Omluvil také hereckou legendu Josefa Mixu, který v minulých letech na tomto místě recitoval Dykovy verše. Do původního stavu uvedena náhrodní deska s Dykovou posmrtnou maskou, když původní měděná byla zcizena bezdomovci. Kov vystřídala věrná plastová kopie. Doufejme jen, že dokonalá imitace nebude poberty svádět k nekalé činnosti.

  Viktor Dyk připomínaný a stále živý 

 Patrně nejznámější a nejdojemnější je Dykova báseň „Země mluví“.  Kdo ji uslyší je přímo nabuzen Dykovým pathosem, v němž se snoubí ušlechtilost s bojovností. Tentokrát uvádíme další slavnou Dykovu báseň Soumrak u moře.

Soumrak u moře 

VIKTOR DYK

I.
Nalevo širé zřím moře, 
napravo táhne se dýna. 
Příboj, jenž tříští se o břeh, 
mi cosi připomíná. Po písku omytém vlnou 
reptaje nejdu a klna. 
Zamyšlen tiše si šeptám. 
Říkám si: devátá vlna! 
II.
Vln osm potopí pouze, 
vln osm přeskočí. 
Vln osm vesele bije 
do prsou, do očí. Vln osm nemá té moci, 
vln osm laškuje jen. 
Vln osm nemůže zmoci, 
devátá vezme tě v plen! Devátá vlna smete, 
s čím osm hrálo si, 
devátá vlna nese, 
však živé nenosí, devátá vlna zavře 
mdlá ústa navěky. 
A upíráš své oči 
na moře bezděky. 
III.
Vlna se vzdouvá a týčí 
prvá a druhá a třetí, 
vlna se tříští a láme, 
letí a nedoletí. Tmí se a odkudsi z hlubin 
nějaký osud tě volá. 
Rozběh se dobrodružně 
do moře úzký hrot mola. Tmí se a písčitou dýnou 
vede tě ještě tvá cesta. 
A maně počítáš vlny: 
čtvrtá a pátá a šestá. Ale jdeš odvahy plný 
vstříc kterýmkoli losům. 
A maně počítáš vlny, 
počítáš: sedm. A osm...

Číst 12861 krát
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)
Zveřejněno v SPOLEČNOST

Související položky (podle značky)

Fragmenty jsou též na Twitteru a facebooku

                        Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.      

Style Setting

Fonts

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %