Obrovsky vzdělává občany a otevírá jim oči v orientaci v současném

šíleném  světě  plném   nesmyslných   -ismů  šířených  úředníky  EU.  

Institut Václava Klause

Tak ideologicky zaslepená vláda zde ještě nebyla. Je to opravdu konec světa! Doporučený

  • neděle, srp 14 2022
  • Napsal(a)  IVANA HASLINGEROVÁ, šéfredaktorka revue Fragmenty
Václav Klaus k návrhu ekonomiky ČR ministra Stanjury: Je to konec světa Václav Klaus k návrhu ekonomiky ČR ministra Stanjury: Je to konec světa snímek Ivana Haslingerová revue Fragmenty

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) místo toho, aby se snažil rozpohybovat průmysl a podnikatelskou sféru zavedením sociální daně  (které se kdysi říkalo ne zcela přesně rovná), plánuje naopak s bohorovným klidem pro nadcházejících šest let deficity pohybující se kolem tří set miliard ročně. Neboli přeloženo do srozumitelné mluvy, máme se podle něho připravit na mnohaletou obrovskou inflaci. Jeho bohorovný klid a zejména klid premiéra, který by měl na jeho místo po předložení takového plánu okamžitě dosadit ekonoma, který by se nesnažil jen oznámit, že budeme za chvíli žebrat, ale jak nás z tohoto marasmu vyvede. Na vládní nicnedělání přes stav naší ekonomiky poničený nesmyslnou reakcí předchozí vlády na koronavirovou chřipku a nyní dokonce na plánování dluhů místo návodu, jak tomu zamezit, hledí laici doslova s otevřenou pusou a vzdělaní ekonomové se drží právem za hlavu.

Bývalý prezident a nynější profesor ekonomie na nejprestižnější fakultě  Vysoké školy ekonomické v Praze Václav Klaus tvrdí, že výrok ministra Stanjury o plánování dluhů na 6 let dopředu znamená pro něj doslova konec světa,  že máme nejhorší vládu v dějinách.

„Tohle fakt Klaus řekl?“ Exprezident píchl do vosího hnízda. Ale řada lidí souhlasí…

Ano, i když někteří premiéři také byli hodně neschopní, alespoň se snažili s problémy ekonomiky něco dělat. Ale jen rozdávat peníze z rozpočtu a nic nedělat pro jeho růst, to tu opravdu ještě nebylo. Dokonce i ekonomicky neschopní komunisté  své pětiletky smolili se snahou něco zlepšit. I když se jim to nedařilo, tak se ale o to pokoušeli. Ale takto ideologicky zaslepená vláda vzhledem ke všemu, co se týká života lidí v její zemi, to tu opravdu ještě nebylo.

Nedůstojná odpověď premiéra na otázku, co dělá pro zajištění paliva na zimu, tedy nakoupit si svetry místo toho, aby naši elektřinu neprodával ČEZ levně na Lipskou burzu a ta ji nám prodávala cca 10krát dráž. Chápu, že se bojí, že mu budou chybět peníze od ČEZu, kteří nám jí bude draze prodávat a platit daně ze zisku státu a pan premiér bude pak lidem přidávat pár tisíc jako hodný Mikuláš na zaplacení jím předražené elektřiny podobně jako to dělá EU dotacemi, z peněz, které jí platíme na provoz. Ale tak se pro Boha ekonomika státu nedělá. 

Kdyby si  přečetl Friedmanovu nobelovskou práci a dal na jeho radu, že když jde rozpočet do záporných čísel, musí okamžitě snížit daně, aby rozpohyboval průmysl a podnikatelskou sféru, a ne aby řešil stále jen žebračenky pro lidi místo aby je zapojil do práce a o nic se nestaral. Možná to někomu zní divoce, ale ne nadarmo byl za ekonomický přínos do ekonomiky států oceněn Milton Friedman  Nobelovou cenou. V době, kdy byl guvernérem Kalifornie, ho jmenoval nejskvělejší prezident USA Donald Reagan ministrem financí a on zdvojnásobil její státní rozpočet. Po nástupu do Bílého domu si vzal svého učitele na VŠE prof. Friedmana prezident Reagan do Bílého domu i přes jeho požehnaný věk jako ekonomického poradce. A tehdy Amerika doslova kvetla.

Politici nic nevyrábějí a tudíž nepřispívají do státního rozpočtu. Jsou voleni jen proto, aby zajistili dobré podmínky pro rozvoj ekonomiky země a s tím související peníze pro zdravotnictví, školství, kultury atd. Politici mají dělat vše pro důstojný život obyvatel, kteří si je s důvěrou zvolili do čela svého státu, který má být organizací sloužící lidem.  Pokud to nedokáží, mají být vyměněni za jiné. 

Stát nemá sloužit pouze privilegované vrstvě vládnoucích politiků, ale všem občanům, a k tomu potřebuje odborně vzdělané ministry. Nikoliv ministry a natož pak premiéry, kteří postaví občany před alternativu:  buď se smiřte se špatnými službami za nejvyšší ceny  nebo emigrujte. A to v tomto článku nekomentuji, jak nebezpeční jsou pro stát politici bažící po válkách. Jen připomínám jak na Karla IV., který i v divoké době středověku svou skvělou diplomacií dokázal zabránit válečným konfliktům,  dodnes národ vzpomíná jako na otce vlasti. Škoda že pan Fiala si o něm nic nepřečetl.

© Kulturní komise České republiky, z.s., 2022

Číst 464 krát
Ohodnotit tuto položku
(1 Hlasovat)
Zveřejněno v SPOLEČNOST

Související položky (podle značky)

Fragmenty jsou též na Twitteru a facebooku

                        Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.      

Style Setting

Fonts

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %