Revui Fragmenty naleznete rovněž  na    Twitteru  a    Facebooku

  Obrovsky vzdělává občany a otevírá jim oči v orientaci v současném

šíleném  světě  plném   nesmyslných   -ismů  šířených  úředníky  EU  

  Institut Václava Klause

Tomio Okamura: Překresleme společně politickou mapu EU!
Last Updated on dub 14 2024

Tomio Okamura: Překresleme společně politickou mapu EU!

Přestože bylo 13. dubna 2024, tak pověstná třináctka nepřinesla naší...
Neužilova IRE metoda slaví 15.4.2024 třetí výročí úspěšného boje s tichým zabijákem lidstva
Last Updated on dub 07 2024

Neužilova IRE metoda slaví 15.4.2024 třetí výročí úspěšného boje s tichým zabijákem lidstva

Od roku 2019 se v naší zemi traduje, že jedinou zdravotní pohromou lidstva...
Rádio Vitkovič: Pandemická smlouva je zločin proti svobodě
Last Updated on bře 08 2024

Rádio Vitkovič: Pandemická smlouva je zločin proti svobodě

 O nebezpečí Pandemické smlouvy a petici za její odmítnutí jsme již sice...
Pokud EU zmírní všeničící regulace, napravuje pouze zlo, které způsobila
Last Updated on dub 09 2024

Pokud EU zmírní všeničící regulace, napravuje pouze zlo, které způsobila

"EU střízliví a hledá peníze. Fáze nejtvrdších zelených regulací...
Prezident Klaus má prostě nestandardní geniální myšlení
Last Updated on dub 10 2024

Prezident Klaus má prostě nestandardní geniální myšlení

Každý z mých přátel nad vyslovením slova Piráti jen znechuceně mávne...
Jediný Bašta jako prezident nás chtěl ihned zbavit nejhorší vlády od roku 1989
Last Updated on dub 08 2024

Jediný Bašta jako prezident nás chtěl ihned zbavit nejhorší vlády od roku 1989

Dnes nás definitivně opustil jeden z čestných a odvážných politiků,...
Mexické Guadalupe - největší poutní místo světa
Last Updated on bře 31 2024

Mexické Guadalupe - největší poutní místo světa

Největší poutní místo světa, mexické Guadalupe, navštíví ročně 50...
Guadalupe - největší poutní místo světa
Last Updated on bře 05 2017

Guadalupe - největší poutní místo světa

Největší poutní místo světa, mexické Guadalupe, navštíví ročně 50...
Nechcete děti? Běžte do háje.
Last Updated on bře 31 2024

Nechcete děti? Běžte do háje.

 Tak prý stále více mladých neplánuje plodit děti. Prý kvůli nedostatku...
Šťastné Velikonoce plné Božího požehnání
Last Updated on bře 28 2024

Šťastné Velikonoce plné Božího požehnání

Krásné a šťastné prožití velikonočních svátků plných Božího...
Výstava Zdeňka, Míla a Kryštof Marschalovi pražské Galerii 9
Last Updated on bře 14 2024

Výstava Zdeňka, Míla a Kryštof Marschalovi pražské Galerii 9

Pro  absolventy Akademie výtvarných umění Zdeňku a  Miloslava Marschalovi...
Jiří Pancíř tvůrce Topologické metody
Last Updated on úno 15 2024

Jiří Pancíř tvůrce Topologické metody

Doc. Ing. Jiří Pancíř, CSc. (*15.1.1944 v Praze, +19.5.2023 v Praze),...
Vše škodlivé pro naše děti - technologie jsou jako oheň
Last Updated on bře 16 2024

Vše škodlivé pro naše děti - technologie jsou jako oheň

Alkohol, heroin, tabák, kokain, HHC a mnohé další nezdravosti před dětmi...
Pitomé úvahy nejsou trestným činem,  musí se umlátit argumenty a vysmát se jim
Last Updated on bře 14 2024

Pitomé úvahy nejsou trestným činem, musí se umlátit argumenty a vysmát se jim

Lidé mají různé nápady, jimiž se pokoušejí vylepšit svět. Některé se...
PETICE ZA ODMÍTNUTÍ PROTIPANDEMICKÉ DOHODY WHO
Last Updated on bře 09 2024

PETICE ZA ODMÍTNUTÍ PROTIPANDEMICKÉ DOHODY WHO

PETICE ZA ODMÍTNUTÍ PROTIPANDEMICKÉ DOHODY WHO. Odmítnutí nově...
Český právní řád a unijní právo - zvedněme hlavu a bojujme za svoji svébytnost
Last Updated on bře 11 2024

Český právní řád a unijní právo - zvedněme hlavu a bojujme za svoji svébytnost

Následující text je pohledem senátorky, která se setkává s právem...
Bojujme proti Pandemické dohodě, nenechme si globálně zničit zdravotní péči
Last Updated on bře 09 2024

Bojujme proti Pandemické dohodě, nenechme si globálně zničit zdravotní péči

Světová zdravotnická organizace (WHO) má do 20. 2. 2024 předložit...
Lockdowny a restrikce skončily – zapomeňte
Last Updated on bře 09 2024

Lockdowny a restrikce skončily – zapomeňte

Pandemickou smlouvu sice ještě nikdo neviděl, ale už nyní se Rada EU...
Václav Klaus jede urovnat poškození česko-slovenských vztahů pemiérem Fialou
Last Updated on bře 08 2024

Václav Klaus jede urovnat poškození česko-slovenských vztahů pemiérem Fialou

V pondělí 11.3.2024 bude bývalý prezident ČR Václav Klaus, na dlouhodobě...
Kdo vládne? Volič, nebo peníze z Bruselu? Místo boje s oteplováním může nastat skutečné horko
Last Updated on bře 02 2024

Kdo vládne? Volič, nebo peníze z Bruselu? Místo boje s oteplováním může nastat skutečné horko

Demokracie má své limity. Vždyť demokraticky byl zvolen i Hitler. To přece...
ÚNOR ze sbírky básní Kalendář srdce
Last Updated on úno 18 2024

ÚNOR ze sbírky básní Kalendář srdce

ÚNOR Ne, nekvetou v něm fialky, jen tmavá mračna do dálky plují jak...
Český právní řád a unijní právo: EU ho chce nahradit jediným evropským
Last Updated on bře 02 2024

Český právní řád a unijní právo: EU ho chce nahradit jediným evropským

Následující text je pohledem senátorky, která se setkává s právem...
Orbán je charismatický, bodrý a bezprostřední člověk se smyslem pro humor
Last Updated on bře 02 2024

Orbán je charismatický, bodrý a bezprostřední člověk se smyslem pro humor

Dne 27.2.2024 byl u nás, v Institutu Václava Klause (IVK), na návštěvě...
Volby zblízka i z dálky
Last Updated on úno 29 2024

Volby zblízka i z dálky

Dne 27. února 2024 proběhl na půdě Senátu pod záštitou Ústavě-právního...
IVK drží slovo - od svého vzniku se stále hlásí k odkazu Margarety Thatcherové
Last Updated on úno 27 2024

IVK drží slovo - od svého vzniku se stále hlásí k odkazu Margarety Thatcherové

To, že náš prezident v letech 2003-2013, profesor Václav Klaus, uvítal...
Václav Klaus uvítal ve svém Institutu předsedu Celosvětové organizace konzervativců Viktora Orbána
Last Updated on úno 27 2024

Václav Klaus uvítal ve svém Institutu předsedu Celosvětové organizace konzervativců Viktora Orbána

Dnes, 27. února 2024, vítal prezident Václav Klaus  ve svém Institutu...
Protektorát nebyla autonomie paní učitelky
Last Updated on úno 22 2024

Protektorát nebyla autonomie paní učitelky

Jak už jsme na tomto místě dříve zmínili, jedna česká ústavní...
Dominik kardinál Duka zve občany do Svatováclavské kaple k modlitbě za národ
Last Updated on led 28 2024

Dominik kardinál Duka zve občany do Svatováclavské kaple k modlitbě za národ

Jeho Eminence Dominik  kardinál Duka OP, arcibiskup pražský a primas...
Ke zrušení nadřazenosti práva EU nad naším, stačí vyškrtnout článek 10a z naší ústavy
Last Updated on úno 19 2024

Ke zrušení nadřazenosti práva EU nad naším, stačí vyškrtnout článek 10a z naší ústavy

Ve své tříhodinové přednášce na Novotného lávce v Praze  Mrazivá...
Záznam o poradě Daladiera, Chamberlaina, Mussoliniho a Hitlera v Mnichově
Last Updated on úno 18 2024

Záznam o poradě Daladiera, Chamberlaina, Mussoliniho a Hitlera v Mnichově

Dne 29. září 1938 se v Mnichově setkaly hlavy čtyř velmocí – Německa,...
Chyba
  • JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 1331

Zpožděné zemětřesení ve státním zastupitelství

Resignace městské státní zástupkyně v Praze Jany Hercegové a dvou z jejích tří náměstkyň, následovaná resignací dvou vedoucích oddělení úřadu, má poměrně silný mediální ohlas. Svérázná dáma vysvětlila své rozhodnutí svrchovaně ušlechtilými důvody: vykonává funkci již devět let a považuje za správné odchodem umožnit personální obměnu, která má předejít stagnaci úřadu. Novináři ale jejímu vysvětlení vesměs nevěří.Hledají jiná vysvětlení, (pro ni až hrozivě nepříznivá) a její odchod zjevně vítají. S jediným projevem nevole nad jejím odchodem vystoupil na lobbistickém serveru Česká justice kamarád Petr Dimun, kterého s odcházející šéfkou pražských žalobců spojuje nechuť k zamýšlené reformě státního zastupitelství. Oba shodně brojí proti návrhu nového zákona o státním zastupitelství, jenž přinese vedle zrušení vrchních státních zastupitelství a zřízení „protikorupčního speciálu“ také generální obměnu personálního obsazení funkcí vedoucích státních zástupců (což je jedna z nepřiznaných příčin odporu proti přijetí zákona).

Na věci je zajímavé, že novináři uváděné hříchy Jany Hercegové nemají povahu objevení Ameriky. O některých se mluví již několik let, pouze jich časem přibylo Spekuluje se o tom, že resignovala na nátlak „shora“, konkrétně padlo jméno Pavla Zemana. Ani to by nebylo úplným překvapením, protože pan nejvyšší státní zástupce v poměrně nedávné minulosti projevil schopnost chovat se až brutálně při tlaku na resignaci bývalé olomoucké vrchní státní zástupkyně Mileny Hojovcové. Jistě by uměl Janě Herecegové s dostatečným důrazem vysvětlit, že svoboda je správně pochopená nutnost, jen kdyby chtěl. Dokonce by nešlo o první zásah, jenž by mohl být pro Janu Hercegovou signálem k moudrému vyklizení pozic: již Stanislav Mečl po převzetí funkce vrchního státního zástupce v Praze poslal na Městské státní zastupitelství v Praze hloubkovou kontrolu, kterou se Jana Hercegová cítila natolik ohrožena, že šla hledat ochranu do Ústavně právního výboru Poslanecké sněmovny. Své postavení tehdy hájila s tvrdostí, která se současnou pokorou nejde dohromady, a také je uhájila. Mečlova akce nakonec vyšuměla do ztracena. Jana Hercegová projevy jeho podezíravosti ustála, on sám byl krátce po návratu na Nejvyšší státní zastupitelství bez udání důvodů odvolán Pavlem Zemanem z funkce náměstka a přešel do advokacie.

V souvislosti s podivným vyšetřováním podezření na korupci a tunelování při realizaci projektů Opencard a tunelu Blanka vyslovila v r.2014 pochybnosti o přiměřenosti jejího postupu bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková. Pavel Zeman ji při veřejném jednání velmi drsně odbyl výzvou, aby tedy podala kárnou žalobu, má-li pro ni důkazy. On sám podle jeho prohlášení žádné informace tohoto druhu tehdy neměl.

O většině současných výhrad, jež novináři zmiňují, se mluvilo již před lety . Nabízí se otázka, co tedy způsobilo náhlé prozření Pavla Zemana (je-li pravdivá novinářská informace o jeho tlaku na Janu Hercegovou), který zřejmě v hodnocení úrovně práce Jany Hercegové najednou otočil o 180°.

Jana Hercegová má samozřejmě pravdu, že příliš dlouhé setrvání vedoucího pracovníka v čele organizace nutně vede k její stagnaci a sebeuspokojivému návyku na vlastní nedostatky. Vedoucích státních zástupců, kteří by při troše sebekritičnosti neměli čekat až na nátlak shora a měli by uvažovat stejně jako ona, je v soustavě více, a někteří se drží na svých místech ještě déle. Ale neuvažují tímto způsobem a pouze tiše doufají, že kostlivci z jejich skříní nevypadnou před jejich odchodem do důchodu. A škodí a škodí…

Případ Jany Hercegové tak má obecný přesah do obrazu státního zastupitelství jako soustavy. Neexistuje zde funkční systém pravidelné obměny vedoucích kádrů. Odvolávání těch, kteří již svému útvaru nic nového nepřinesou, či mu dokonce škodí, je nesmírně obtížné. Jedinou schůdnou cestou je kárné řízení, ale ani to nefunguje. Kárnými žalobci jsou vedoucí státní zástupci, kteří mají ruce svázány kolegiálními vztahy, takže žaloby podávají velmi zřídka. A když už podají kárnou žalobu, s největší pravděpodobností s ní neuspějí u milosrdného kárného soudu. Takže raději nežalují, aby se neztrapnili, a ukazují na ministra, že jako nejvyšší kárný žalobce by měl svou horlivostí napravit důsledky jejich nedostatečnosti. Ovšem ministři spravedlnosti od neblahých zkušeností Jiřího Pospíšila se správními soudy funkci kárných žalobců hrubě zanedbávají. Pokud se nevymlouvají na obavy, že by se na ně snesla sprška projevů nespokojenosti s jejich údajným zásahem do nezávislosti státních zástupců, odmítají obrátit se na kárný soud z obav, že by neúspěchem kárné žaloby utrpěl jejich prestiž. Vzniká začarovaný kruh, který vede k tomu, že skutečně velké nepřístojnosti státních zástupců se většinou nedají řešit jinak než přinucením k resignaci. .Škody, jež vznikají v důsledku opožděné výměny vedoucích státních zástupců, jsou značné, ale daňovým poplatníkům nezbývá, než je zaplatit.

Ve vztahu k stížnostem, přicházejícím zvenčí, se kární žalobci okamžitě mění v „obránce hradu“: „civilistům“ se skrytě nepřiznává právo, aby se bránili proti libovůli.

Zhoubnost popsaného stavu prohlubuje přesvědčení velké části státních zástupců o jejich neomylnosti a právu na beztrestnost omylu, popřípadě i svévole či jiného profesního selhání.

Jistý pokrok by přineslo přijetí návrhu nového zákona o státním zastupitelství v jeho současné podobě, který zajišťuje pravidelnou obměnu na místech vedoucích státních zástupců spojenou s výběrovým řízením, a zavádí pravidelné hodnocení pracovních výsledků. Systém kárného řízení a odvolávání vedoucích státních zástupců přejímá ze současného zákona, čili zachovává jeho „neškodnost“.

Zásadnější změny v chování státního zastupitelství by přineslo převzetí celého systému personálního řízení z alternativního návrhu zákona o státním zastupitelství, zveřejněného na internetových stránkách spolku Šalamoun . Ani to by ale dle mého názoru nestačilo: pokrok v dodržování pravidel etiky činnosti státního zástupce, služební kázně a zákonnosti jednání by přineslo až svěření dohledu nad státním zastupitelstvím speciální mimoresortní službě, obdobné Generální inspekci bezpečnostních sborů, a navazujícímu úřadu veřejného žalobce.

 

 

 

Číst 11012 krát
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)
Zveřejněno v SOUDCOKRACIE 4.PARLAMENT

Související položky (podle značky)

  Fragmenty jsou zobrazeny na twitteru i facebooku

                        Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.      

   

Style Setting

Fonts

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %