Obrovsky vzdělává občany a otevírá jim oči v orientaci v současném

šíleném  světě  plném   nesmyslných   -ismů  šířených  úředníky  EU.  

Institut Václava Klause

Proč má Rusko tak eminentní zájem o Mariupol? Doporučený

  • úterý, dub 19 2022
  • Napsal(a)  IVANA HASLINGEROVÁ, šéfredaktorka revue Fragmenty
Toto zbylo z krásného přímořského přístavu Mariupol Toto zbylo z krásného přímořského přístavu Mariupol snímek převzat z internetu ceskenoviny.cz

Když  se ruská vojska začala přesunovat ze  západu Ukrajiny k Doněcké pánvi, čekala většina z nás, že se budou snažit dobýt především hlavní město Doněcké lidové republiky Doněck (913 323 obyvatel, s městskými aglomeracemi 1,7 mil obyvatel), aby pak mohlo Rusko tuto republiku slavnostně obsadit. Alespoň tak to v minulosti vojevůdci vždy dělali. Proto překvapilo mnoho z nás, proč se s takovou vervou vrhlo Rusko na poměrně malý půlmilionový Mariupol u Azovského moře a rozhodlo se ho získat stůj co stůj. Boje tam probíhaly opravdu velice hrozivě. Dá-li se věřit zprávám z této oblasti, byly doslova vyhlazující. Lidé prchali z bombardovaného města a nepomohlo ani nařizování presidenta Zelenského, aby jeho vojáci bojovali do posledního muže. (Připomnělo mi to stejně nic už neřešící a velice krutý rozkaz Hitlera admirálovi Lutjensovi na jeho potápějící se loď Bismarck, kterou točící se na místě bez kormidla ostřelovala celá námořní flotila VB). Na štěstí ukrajinští vojáci nebyli tak disciplinovaní jako Hitlerův admirál a když byl 17. dubna Mariupol vyčistěn od všech Ukrajinců, uposlechli výzvu Rusů, že po odevzdání zbraní jim zaručí život a zbývajících 1464 vojáků se vzdalo. Zelenskyj to odmítl komentovat, jen konstatoval, že situace je tam velice vážná a pokud Mariupol Rusové skutečně dobudou, bude to konec mírových jednání s Moskvou. 

Proč má  Rusko tak obrovský zájem o dobytí celkem malého města Mariupol? 

Proč chce obsadit právě tento přístav v Azovském moři, když má větší přístavy v Černém moři? Je to proto, že se v Mariupolu nacházela krutá jednotka domobrany Azovská brigáda, v níž bojovali údajně nacisté a proto z propagandistických důvodů by mohl Kreml tvrdit, že denacifikoval Ukrajinu, což byl podle něho hlavní cíl jeho "speciální vojenské operace"? Nebo je to proto, že ukrajinské pobřeží Černého moře patří podle Ruska historicky od 18. století k Novorossii (Novému Rusku), president Putin chce tuto koncepci oživit a  Mariupol mu v současné době stál v cestě k dosažení tohoto cíle? To by byl další bod, který by v očích vlasteneckých Rusů určitě přispěl propagandisticky v jeho prospěch. To vše by ale bylo málo pro zdůvodnění, proč tak mimořádně hrozivě zničil tak krásné město. Musí za tím stát něco nejen propagandisticky, ale především ekonomiky zdůvodnitelného.

Toto krásné město již přestalo existovat. Je z něj již jen hromada trosek připomínající na fotografiích obrázky z Hirošimy.

Poloha Mariupolu je pro Rusko velice důležitá

Pokud se podrobně podíváme na mapu Ukrajiny a zejména Doněcké lidové republiky, pak je vše jasné. Poloha tohoto města je pro Rusko velice důležitá. Obsazením Mariupolu získá Rusko pozemní propojení s Krymem, což bude obrovský strategický úspěch. Rusové se budou moci odříznout od převážně námořního obchodu. Naopak Ukrajinu ztráta Mariupolu velice oslabí, protože pro ni byl klíčovým exportním uzlem pro ukrajinskou ocel, uhlí a kukuřici směřující na Blízký východ i do dalších částí světa. Rusové získají  navíc kontrolu nad více než 4 pětinami ukrajinského pobřeží Černého moře, což je  pro ruské válečné lodi smrtelně důležité. Kdyby zůstal Mariupol v rukou Ukrajinců, tak se tomu všemu zamezí.

Dobití Mariupolu je pro ruského prezidenta Putina doslova historicky důležité

Proto je dobytí Mariupolu velice důležité nejen pro morálku ruské armády, ale i pro zvýšení mocenské pozice ruského prezidenta, který může  ukázat obyvatelstvu, že Rusko dosahuje svých cílů, což je pro něho velké strategické vítězství, které svým občanům slíbil. A co víc, blíží se pravidelná vojenská přehlídka na Den vítězství 9. května a pokud by mohl na Rudém náměstí prezentovat dokončení propojení Krymu s Ruskem nejen lodní, ale zejména pozemní cestou, pak by zřejmě přesvědčil velkou část Rusů, že jeho vojenský zákrok měl opodstatnění. Proputimovská propaganda by toho pak jistě náležitě využila a pro prezidenta Putina by to mělo náležitý historický význam. 

© Kulturní komise České republiky, z.s.

Číst 550 krát
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)
Zveřejněno v SVĚT

Fragmenty jsou též na Twitteru a facebooku

                        Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.      

Právě přítomno: 26 hostů a žádný člen

Style Setting

Fonts

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %