Obrovsky vzdělává občany a otevírá jim oči v orientaci v současném

šíleném  světě  plném   nesmyslných   -ismů  šířených  úředníky  EU.  

Institut Václava Klause

Sochbásně Ivana langera

Související obrázek

Ivan Langer chce však zaujmout nejen politikou, ale též „uměním výtvarným a spisovatelským". Ve čtvrtek 28. února se uskutečnila v ostravském Domě knihy autogramiáda a beseda k jeho nové knize "Sochobásně v Síti". Jedná se o již třetí antologii autorových trefných poznámek a poeticko-politických glos a "šlehů“. Tentýž den byla v nedaleké Galerii ZaZa slavnostní vernisáž Langerovy stejnojmenné výstavy. Expozice plastik, které ztvárňují texty a glosy z knihy.Jedná se již o třetí umělecký počin Ivana Langera.

Kniha "Sochobásně v Síti" navazuje na dva úspěšné Langerovy tituly V Síti (2016) a V Síti 2 (2017). Chronologicky jsou v ní řazeny autorovy nejzajímavější a nejdiskutovanější facebookové statusy z uplynulého roku. "Sochobásně v Síti jsou víc, než jen kniha, víc, než katalog facebookových statusů. Je to koláž vzpomínek, prožitků a myšlenek. A také svérázná kronika doby, v níž žijeme," říká Ivan Langer.

Zájemcům o knihu rovněž poradil, jak ji mají číst. „Číst ji máte odzadu a s mobilem,“ uvedl. Součástí publikace je totiž tzv. QR kód, který po svém načtení mobilem převede čtenáře v online prostředí na stránky dobových článků a textů, které tak Langerovy komentáře zasadí do dobového kontextu. Na křtu nechyběli bývalí kolegové Ivana Langera z řad občanských demokratů a znalci poezie – poslanec Marek Benda a bývalý ministr zahraničí a signatář Charty 77 Alexandr Vondra...

Že by nový Seifert? Nebo verše, co by byly jako vyšité dle filmu „Císařův pekař a pekařův císař“. Tedy něco na způsob výroku alchymisty císaře Rudolfa II. připravujícího slivovici: „Jamalalicha? Jamalalicha. Jamalalicha, i paprťála, chánua, chánua, e chánua, e chánu, džalala, džalala-a, a paprťála. Tasparta maznalika zamáz piskurty, jarda, piskurty, patláma, patláma, patláma a… žbrluch…!“

Langer byl v letech 1998 až 2002 a 2004 až 2010 místopředsedou strany, od června 1996 do voleb v roce 2010 poslancem. Od září 2006 do května 2009 byl v obou vládách Mirka Topolánka ministrem vnitra. Po neúspěchu ve volbách v červnu 2010, kdy se nedostal do Sněmovny a následně skončil i ve vedení ODS, se z vysoké politiky stáhl. V listopadu 2012 se ještě neúspěšně pokoušel o zvolení do výkonné rady ODS.

V roce 2015 policie při akci Vidkun Langera několik hodin vyslýchala. Kriminalisté ho zadrželi s dalšími lidmi, které prověřují pro údajnou korupci a zneužití pravomocí. Policisté při domovní prohlídce v bytě bývalého ministra vnitra zabavili dokumenty a počítač. Langerovy dokumenty ale podle advokátní komory souvisely s výkonem jeho advokátní praxe, komora je odmítla kriminalistům vydat. Langer prý nepatřil mezi čtyři obviněné v kauze Vidkun.

Číst 1196 krát
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)
Zveřejněno v UMĚNÍ

Fragmenty jsou též na Twitteru a facebooku

                        Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.      

Style Setting

Fonts

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %